Výlety: září 2015

Jednou z „novinek“ (v uvozovkách proto, že se v různých obměnách objevila už mnohokrát) tohoto ročníku Mozaiky jsou tipy na výlety. Pionýr je objevitel, a tak na stránkách Mozaiky chceme přinášet náměty na výpravy do různých koutů naší vlasti – přírodní zajímavosti, památky UNESCO, muzea a podobně. Samozřejmě uvítáme i náměty z vašich objevitelských cest – stačí napsat na mozaika@pionyr.cz.

Muzeum řemesel Letohrad

Kraj: Pardubický

Zavzpomínejte si na doby dávno minulé v největším muzeum řemesel v ČR, které je umístěno v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Zahrnuje více než 50 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930. Najdete zde např. 100 let starou školní třídu, historickou vozovnu a seznámíte se s řemesly dávno zapomenutými. Nevšedním zážitkem je návštěva nové expozice Zubní a gynekologické ordinace, kde si můžete prohlédnout dvě stomatologické ordinace, rentgen, ojedinělou gynekologickou ordinaci z roku 1924 a operační sál z roku 1960. Určitě vás zaujme také mechanický skanzen řemesel, seznámíte se tu také s prací truhláře, koláře nebo šindeláře.

Pokud chcete do Letohradu podniknout víkendovou výpravu, můžete kupříkladu využít ubytování v základní na ulici Komenského.

Více informací: www.muzeumremesel.cz

 Historické sokolnictví na Sychrově

Kraj: Liberecký

Na státním zámku Sychrov máte možnost shlédnout historické sokolnické ukázky s dravými ptáky. Můžete se těšit na volné létání dravců, které je doprovázeno odborným výkladem profesionálního sokolníka o historii i současnosti sokolnictví u nás i ve světě. Dozvíte se více o způsobu využití dravců, jejich ochraně, výcviku, chovu a odchovu v zajetí a zpětném návratu do přírody. V romantickém prostředí anglického zámeckého parku Sychrov máte možnost shlédnout kroužení a přílety našich i cizokrajných kání, strhující let rychlých sokolů i majestátní let orlů.

Při cestě na zámek můžete kupříkladu z Turnova popojet vlakem a pak projít hezkým zámeckým okolím. A pokud jste z dáli, můžete se třeba ubytovat v SVČ Žlutá ponorka v Turnově.

Více informací: www.zamek-sychrov.cz/sokolnictvi

Třeboň

Kraj: Jihočeský

Pokud máte rádi přírodu, historii a rybaření, a ještě jste nenavštívili Třeboňsko, je na čase to změnit. Kromě rozlehlých vodních ploch, jež se hemží slavnými třeboňskými kapry (a je záhodno přijet na výlov, či je jen nakrmit), na vás v Třeboni čekají i renesanční zámek s expozicí Dům přírody Třeboňska, majestátní hrobka rodu Schwarzenbergů, cyklostezky, vodní sporty, vyhlášené lázně a mnoho dalšího.

Více informací: www.mesto-trebon.cz

Vodní elektrárna Orlík

Kraj: Královéhradecký

 

Přestože nemá vodní elektrárna Orlík zatím vlastní informační centrum, přece jen máte možnosti tuto impozantní stavbu projít s průvodcem a dozvědět se všechno, co vás o ní zajímá.

Uvidíte to, co se skrývá pod masou betonu, a dozvíte se princip výroby elektřiny v soustrojí s Kaplanovou turbínou (dokonce se projdete po jejím víku). Exkurzi můžete zkombinovat s lodním výletem po nádrži, s výkladem a občerstvením.

Při cestě na hráz můžete využít například autobus z Příbrami do zastávky Bohostice – přehrada hotel. V turistické sezóně je údajně možné spojit cestu na přehradu s prohlídkou hradu Zvíkov (dostupný autobusem z Písku) a odtud se plavit lodí. To ale doporučujeme prověřit společně s cenovou nabídkou plavby.

Více informací: www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/orlik.html