Výlety: prosinec 2017

Zima na krku, ale proč sedět doma. I v prosinci pro vás máme tipy na výlety. A jestli vyrazíte i na jiná místa, která se hodí k navštívení v zimě, dejte nám vědět!

Jarošův mlýn

Kraj: Jihomoravský
Na levém břehu Bílého potoka ve Veverské Bítýšce stojí vodní Jarošův válcový mlýn, který nyní už sice obilí nemele, ale dál jako kulturní památka a Muzeum řemesla mlynářského šíří zašlou slávu tradičního starého řemesla. Uslyšíte o tom, jak se ze vstupní suroviny – obilného zrna – vyrobí mouka hladká, polohrubá, hrubá, krupička, krupice, oddělí se otruby a klíčky a jak se ve mlýně dříve žilo. Prohlédnete si celou budovu mlýna, stroje potřebné ke zpracování jednotlivých produktů a vodní náhon se stavidlem. Přijďte se podívat do mlýna, kde se zastavil čas.
Více informací: www.jarosuvmlyn.cz

Kunětická hora (Rumburakův hrad)

Kraj: Pardubický
Mohutný, důkladně opevněný hrad z konce 15. století v jedinečné přírodní lokalitě. Nabízí stálé i sezónní výstavy, v hradních sklepeních nejstarší nalezené předměty. Dále reprezentativní Rytířský sál, výstavu o vývoji soudnictví či o honech, hradní zbrojnici, velkou podlahovou mapu pernštejnských rybníků, model podoby hradu z 16. století a další. Vyzkoušet můžete zdejší lukostřelnici.
Podél přístupové cesty je obora s vysokou zvěří. Před palácem stojí dětem volně přístupná dřevěná chaloupka uhlíře Věňavy, v paláci naleznete sluj, kterou obývá největší drak na tuzemských hradech. Na Kunětické hoře se natáčel známý televizní seriál Arabela.
Více informací: www.hrad-kunetickahora.cz

Sklárna Harrachov

Kraj: Liberecký
Během prohlídky budete mít možnost dostat se do těsné blízkosti pracujících sklářů a shlédnout kompletní postup zpracování skla hutními technologiemi. Součástí exkurze je i unikátní 100 let stará historická brusírna skla. Vše je v téměř původní podobě a plně funkční. Prohlídka je provázena odborným výkladem a trvá asi 45-60 minut. Po prohlídce lze navštívit i přilehlé muzeum skla. Prohlídku sklárny je lepší předem objednat.
Více informací: www.sklarnaharrachov.cz/sklarna

Zámek Kačina

Kraj: Středočeský
Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Můžete si jej prohlédnout v pěti prohlídkových okruzích. Na výběr jsou zámecké interiéry, Chotkovská knihovna, lékárna, divadlo, galerie, skleník, hospodářské zázemí zámku a zámecká konírna. Za návštěvu stojí i zámecký park, který je starší než samotný zámek. V letošním roce byla otevřena naučná stezka zámeckým parkem. Na trase dlouhé necelý 1 km je instalováno 10 informačních panelů. Každý z nich obsahuje zajímavé a poučné povídání o fauně a flóře, která se v této oblasti vyskytuje.
Více informací: www.kacina.cz