Výlety: leden 2018

Bude zima, bude mráz, na výlet i tak vyraz! I v lednu se jistě hodí inspirace na výlety. Třeba ji najdete i na této stránce, která s ohledem na roční dobu nabízí čtyři výlety „pod střechu“. A jestli vyrážíte na jiná místa, která vás zaujmou a chtěli byste je doporučit ostatním pionýrům, tak nám nezapomeňte napsat na mozaika@pionyr.cz.

Rozhledna Kozákov

kraj: Liberecký
Kozákov (743 m) je skvělý výhledový bod, na němž od 30. let minulého století stojí Riegrova turistická chata. Dlouho neměl vlastní rozhlednu, přestože s jejím projektováním bylo započato již okolo roku 1902, tedy ještě za dob Rakousko – Uherského mocnářství. Konkrétnějších obrysů začala rozhledna na Kozákově dostávat až v 90. letech minulého století. Na horní plošině ve výšce 48 m jsou umístěna technická zařízení, na nižším ochozu ve výšce 24 m je pak samotný vyhlídkový ochoz s parádními výhledy do kraje.
Více informací: www.chata-kozakov.cz

 

Zámek Lnáře

Kraj: jihočeský
Zámek Lnáře se nachází v centru staré rybníkářské oblasti. Nejstarší rybníky jsou zde již od dob Karla IV. Rybářskou tradici dokumentuje rybářská expozice doplňující prohlídkovou trasu zámku. Pokud vám procházka starověkem nebude stačit, navštivte ještě kočičí muzeum a sousední tvrz. Ve Lnářích se setkaly v květnu 1945 tři osvoboditelské armády: americká, rudá a armáda generála Vlasova. Na zámku byli ubytováni američtí vojáci a přespal zde i generál Vlasov, jehož pamětní deska byla v roce 2010 odhalena před zámkem.
Více informací: www.zameklnare.cz

 

Hrad Křivoklát

kraj: Středočeský
Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Můžete si jej prohlédnout ve čtyřech prohlídkových okruzích. Na prohlídce vás čeká cesta časem z dávného středověku až do 20. století. Nádherná hradní kaple, Královský a Rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírna s mučicími nástroji.
Více informací: www.krivoklat.cz

 

Hospitál Kuks

Kraj Královéhradecký
Hospitál v Kuksu sloužil v minulosti jako klášter milosrdných bratří a ústav pro vysloužilé vojáky. Byl postaven na počátku 18. století hrabětem Františkem Antonínem Šporkem. Na budování areálu se podílel také sochař Matyáš Bernard Braun, jehož dílem jsou barokní plastiky Ctností a Neřestí. Kromě jejich originálů nabízí hospitál k prohlídce například interiér klášterního kostela Nejsvětější Trojice, barokní lékárnu či hrobku hraběcí rodiny Šporků. Prohlídku areálu lze spojit s procházkou k nedalekému Betlému, kde Matyáš Bernard Braun vytesal několik svých děl přímo do skály.
Více informací: www.hospital-kuks.cz