Výlety: květen 2017

Chcete v květnu vyrazit do přírody? Nebo navštívit historickou památku? Nebo radši nějakou technickou zajímavost? Všechno najdete mezi našimi náměty na výlety. Tak šťastnou cestu! 🙂

Zámek Náchod – perla na hranici mezi Českem a Polskem

Kraj: Královehradecký
Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem pět nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy. Projít si na zámku můžete například malý okruh, který je přístupný bez doprovodu průvodce a nabízí prohlídku obranné věže s hladomornou, prostor středověkých sklepů se studnou a klidné posezení na vyhlídkové terase nad městem.
Více informací: www.zamek-nachod.cz

 

Lašská naučná stezka

Kraj: Moravskoslezský
Naučná stezka představující krásu kopřivnických lesů. Po celé šestnáct kilometrů dlouhé trase jsou informační tabule, které nám Kopřivnici přibližují v oblasti historie, botaniky, zoologie či mykologie. Kopřivnice známá svou automobilovou historií překvapuje mnohé z nás krajinou, která město obklopuje. Vydejte se tedy po trase Lašské naučné stezky za poznáním půvabných míst, jako jsou zřícenina hradu Šostýna, Raškův kámen, Rozcestí čarodějnic, Janíkovo sedlo, Pískovna, Váňův kámen, Rozhledna Bílá hora a mnohá další.
Více informací: www.koprivnice.cz; www.lasska-brana.cz

 

Husitské muzeum a středověké podzemí

Kraj: Jihočeský
Město Tábor je jako stvořené pro rodinnou dovolenou. Jak ale vzniklo? Kdo byl Jan Žižka? Jak vypadají husitské zbraně? Z čeho se skládá střelný prach? Pokud nevíme, měly by naše první kroky směřovat do Husitského muzea, kde najdeme odpovědi. Děti si zde můžou vyzkoušet, jak jim padne kroužková košile či jak se sedí na královském trůně. A po návštěvě expozice se vydáme na průzkum táborského podzemí. Propojené sklepy pod starým městem chránily životy našich předků před nepřáteli, majetek před požáry a pivo před ztepláním.
Více informací: www.husitskemuzeum.cz

 

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči – prohlídka technického zázraku

Kraj: Praha
Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901–1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Prohlídky areálu bývalé čistírny odpadních vod jsou možné pouze s průvodcem. Pro názornost výkladu jsou návštěvníkům k dispozici kopie původních plánů, historické fotografie z počátku výstavby čistírny a filmový dokument z roku 1943. Stará čistírna odpadních vod je od roku 2010 národní kulturní památkou a od roku 2016 kotevním bodem ERIH.
Více informací: www.staracistirna.cz; www.erih.net