Výlety: květen 2016

 

Tajemné jeskyně

Kraj: více

Pokud rádi objevujete skryté přírodní úkazy, udělejte si výlet do jedněch z mnoha jeskyní, které se na území ČR nalézají. Můžete se vypravit do nejznámějších Koněpruských v Českém Krasu, zavítat za Blanickými rytíři v Kunštátu, jít se podívat na rituální pohřebiště kromaňonského člověka v Mladečských jeskyních u Litovle, prohlédnout si nejhlubší sladkovodní jeskyni světa Hranickou propast u Teplic nad Bečvou, či nedaleké jedinečné Zbrašovské aragonitové jeskyně. Romantické duše se zase mohou ponořit do pohádkových hlubin ledové Jeskyně víl v nádherném prostředí Českého Švýcarska.

Více informací: www.konepruske-jeskyne.cz; www.rudka.cz; www.caves.cz; www.hranickapropast.cz; turistika.ceskesvycarsko.cz/cs/cile/jeskyne-vil

 

Za pohanskými kořeny k soše Radegasta

Kraj: Moravskoslezský

Radegast, slovanský bůh úrody, sklizně, hojnosti a pohostinnosti, ale také slunce a ohně, byl podle bájí velkým milovníkem dobrého jídla a pití. Často přicházel v přestrojení mezi obyčejné lidi a nechával se hostit. Když byl s pohostinností lidí spokojen, bohatě se odměňoval. Ostatně podle této své vlastnosti dostal i jméno – ten, kdo se rád nechává hostit. Udělejte si výlet na horu Radhošť a ponořte se do doby dávno minulé, kdy lidé věřili v magii a kouzla a uctívali pohanské bohy.

K soše se můžete vydat třeba z Frenštátu pod Radhoštěm, kde máte i možnost ubytovat se v CVČ Astra.

Více informací: frenstat.info

 

Labyrintárium Loučeň

Kraj: Středočeský

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium v loučeňském zámeckém parku. Najdete tam jedenáct labyrintů a bludišť v šestnáctihektarovém zámeckém parku se spoustou exotických stromů. Každý z labyrintů je přitom zcela jiný a byl vytvořen z jiného materiálu.

Na Loučeň se můžete vydat z Prahy, Mělníka, Hradce Králové, nebo z Mladé Boleslavi.

Více informací: www.zamekloucen.cz/labyrinty-a-bludiste

 

 

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Kraj: Olomoucký

Máte rádi technické památky, které se pyšní několika nej? Pak musíte vidět Dlouhé Stráně, třetí největší přečerpávací vodní elektrárnu na světě, která se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Při prohlídce navštívíte technologické provozy v obrovských podzemních prostorách, dolní nádrž i impozantní horní nádrž v nadmořské výšce 1 350 m na hoře Mravenečník. Součástí exkurze je rovněž prohlídka Návštěvnického centra na Dlouhých Stráních, kde zhlédnete film o unikátním vodním díle, prohlédnete si model s průřezem podzemní elektrárny a získáte informace o okolní přírodě a o společnosti ČEZ. Objednávky exkurzí je nutné provést online, a to v dostatečném předstihu dle způsobu platby.

Na Dlouhé Stráně budete mít nejpohodlnější cestu ze Šumperka, nedaleko kterého je TZ Krásné, kde je možné se ubytovat.

Více informací: www.dlouhe-strane.cz/strane/exkurze-pro-zajezdy-skoly-ck