Výlety: červen 2016

 

Mezinárodní dudácký festival – Strakonice

Kraj: Jihočeský

Datum konání: konec srpna

Dudy jsou tradičním lidovým nástrojem, Strakonice a jejich okolí byly vždy krajem dudáků. Podle četných dokladů byl tento nástroj velmi oblíbeným a hojně užívaným – toto téma bylo i inspirací k Tylovu Strakonickému dudákovi. I v dnešním světě mají dudy své místo, a tak na festivalu můžete vidět nejen hráče na dudy od věku dětského až do věku seniorského hrající folklor, ale i dudáky vystupující s hudbou historickou a rockovou. Festival je především příležitostí k setkání muzikantů, tanečníků a zpěváků z celé Evropy s širokou veřejností, a to nejen na vystoupeních, ale i v místních hospůdkách.

Hledáte-li v okolí Strakonic ubytování, zkuste to ve Střelských Hošticích, kde nabízí turistické ubytování DDM Hl. m. Praha.

Více informací: www.dudackyfestival.cz

Ratibořice – Babiččino údolí

Kraj: Královéhradecký

Národní přírodní a kulturní památka, která vás vtáhne do prostředí slavného románu Boženy Němcové. Kromě Babiččina sousoší, Starého Bělidla, nebo třeba Viktorčina splavu, můžete také navštívit krásné zámecké sídlo, skalní město Adršpach, či nedalekou vojenskou pevnost Dobrošov.

Do Babiččina údolí se pohodlně dostanete například z České Skalice, kde můžete využít i možnosti ubytování v DDM Bájo. Lákavá je (obzvláště v létě) i blízkost vodní nádrže Rozkoš.

Více informací: www.ratiborice-babiccinoudoli.cz

Jízda Králů Doloplazy

Kraj: Olomoucký

Datum konání: přelom června a července

Jízda králů je v Doloplazích pořádána již něco přes třicet let. Jako každý rok se jeden mladík převlékne do dívčího kroje a se svou družinou objede na koních vesnici. Družina asi dvaceti jezdců si nejdříve vyžádá od rodičů chlapce, který má dělat krále. Poté co nasedne na koně, s růží v ústech, aby se nemohl prozradit hlasem, objedou stavení ve vesnici a královi vyvolávači vyžadují po obyvatelích potraviny i seno pro koně. Tak jako tomu bylo kdysi při vybírání daně pro krále. Přijďte se zúčastnit této tradice, kde nechybí barvy, hudba, tanec a dobré jídlo!

Doloplazy jsou nedaleko Olomouce, a tak můžete Jízdu Králů spojit s poznáváním města, kde se můžete i ubytovat s DDM Olomouc.

Více informací: www.doloplazy.eu

Pohádkové zámky

Kraj: více

Víte, kde se natáčely vaše oblíbené pohádky a filmy? A už jste se tam byli podívat? České zámky patří k tomu nejkrásnějšímu, co se z minulosti dochovalo. A že máte z čeho vybírat! Chcete jít po stopách Zlatovlásky na Červenou Lhotu, nebo toužíte nahlédnout do Průhonic, kde byla doma Arabela? Na Českém Krumlově si vybavíte Z pekla štěstí, na Sychrově Nesmrtelnou tetu, v Ploskovicích zavzpomínají mladí i staří na Jezerní královnu, Amadea nebo nové Tři Mušketýry. Udělejte si výlet kouzelným světem zámků a objevujte místa, která jste vy či děti dosud vídali jen na obrazovkách.