Výlety: březen 2016

Kolektory Praha

Kraj: Hlavní město Praha

Přijměte pozvání do pražského podzemí, do prostor jednoho z největších systémů kolektorů na světě. Zcela unikátní pražská kolektorová síť vám nabízí možnost neobvyklého pohledu na Prahu a její technické dědictví i současnost.

Nahlédněte do labyrintu technických chodeb, jakými se nemůže pochlubit žádné město na světě. Seznámíte se s nejnovější technologií výstavby kolektorů a se způsobem uložení inženýrských sítí. Navštívíte centrální dispečink, kde vám bude představen jeden z nejmodernějších a nejrozsáhlejších způsobů monitoringu na světě. Uvidíte ukázky průvrtů s inženýrskými sítěmi vedoucími z kolektorů přímo do sklepů domů. V hloubce 30 metrů si prohlédnete důlní nádraží a svezete se důlní lokomotivou.

Možností ubytování v hlavním městě je mnoho. Sídlí zde několik DDM, krajská organizace Pionýra i řada pionýrských skupin.

Více informací: www.kolektory.cz

 

Vlastivědné muzeum

Kraj: Olomoucký

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Dozvíte se ucelený příběh dějin města od středověku až po současnost, seznámíte se s přírodními poměry regionu od nížin až po hory a objevíte spoustu zajímavostí. Obě části expozice jsou doplněny interaktivními prvky, kde si kousky přírody Olomouckého kraje můžete nejen důkladně prohlédnout, ale i vyzkoušet, osahat nebo se do nich zaposlouchat.

DDM Olomouc, kde vám rádi nabídnou ubytování, je vzdálen pouhých deset minut chůze od muzea.

Více informací: www.vmo.cz

Včelařské muzeum a skanzen

Kraj: Moravskoslezský

V chráněném objektu starobylého chlebovického fojtství najdete včelařský skanzen a muzeum včelařství. V muzeu jsou umístěny úly od nejstarších slaměných až po nejnovější z tvrzeného polystyrenu, uvidíte zde i řadu medometů včetně nejstaršího. Nechybí medaile, odznaky a známky s včelařskou tematikou. Pro skupinové zájezdy je připravena videoprojekce o životě včel, přednášky o včelách, včelaření i včelích produktech, ukázky výroby svíček a medového občerstvení. Starší z vás budou moci ochutnat medovinu či proslulý medový likér Místecký Medák.

Ubytování nabízí například SVČ Asterix v Havířově.

Více informací: www.vcelaricifm.cz

Muzeum řemesel a přírody Sýpka

Kraj: Královéhradecký

Nové interaktivní muzeum přírody a řemesel Sýpka v Rokytnici v Orlických horách, které vzniklo v objektu bývalé sýpky, je zaměřeno především na děti. Ty se mohou v muzeu brodit potokem, vidět zblízka čápa černého nebo třeba vyrábět lubové krabičky a perličkové vánoční ozdoby. V muzeu se můžete zaposlouchat do dvou desítek zvuků, prohlédnout si fotky a vyřešit kvízy. Vystaveny jsou také exponáty přibližující historická řemesla, například výrobu skleněných ozdob či betlémů.

Ubytování lze sehnat v DDM Sluníčko v Týništi nad Orlicí, nebo se do muzea můžete přijet podívat z Náchoda, Pardubic či Hradce Králové.

Více informací: www.sypka-moh.cz