V roce 2020 oslavíme 30 let od obnovení samostatné činnosti Pionýra

Je to tak – přiblížilo se zase jedno kulaté výročí. V lednu 2020 uběhne 30 let od Mimořádné konference pionýrských pracovníků, na které se rozhodlo, že Pionýrská organizace SSM, lidově nazývaná Pionýr, nezanikne, bude dál pokračovat v činnosti s dětmi a přijme právě onen obecně užívaný název Pionýr.
Tím začalo dosud nejdelší období nepřerušené činnosti Pionýra (anebo některé z předchozích pionýrských organizací) u nás, období samostatné, bez vazeb na ideologie, kdy si své záležitosti spravujeme „Po svém“.

Co děláme, děláme společně

Na zářijovém setkání zástupců z krajských organizací MOST 2018 byla část programu věnována diskuzi k tomuto výročí, a to jak z hlediska celkového pojetí oslav, tak i úplně konkrétních aktivit. Nedávno jste měli možnost pomocí online dotazníku vyjádřit se k námětům či nabídnout ještě své vlastní.

Přinášíme první informace, co se bude dít – cílem totiž je si výročí nejen připomenout, ale především si ho společně pořádně užít. Oslavy pak budou také mnohem více vidět navenek. Takže rozhodně platí: Co děláme, děláme společně!

Dobrý začátek vede k dobrému konci
Proč zrovna tenhle nadpis, když s červnem vlastně končí pionýrský rok? Inu, proto, že když něco končí, tak něco i začíná. A se začátkem nového pionýrského roku – což bude hnedle 🙂 za pár měsíců, přijde i start roku, ve kterém bychom chtěli sobě i všem kolem nás připomenout, že samostatný Pionýr existuje již třicet roků.
Uvědomit si, sami pro sebe i mezi námi, že všichni škarohlídi, kteří Pionýru před třiceti léty předpovídali životnost tak rok či dva, nejvýš tři, se šeredně zmýlili. A i když nejsme – jako celek – možná úplně dokonalí, tak na stovkách míst po celé naší vlasti odvádějí pionýři skvělou práci a naše činnost je příkladná a zajímavá.
Pokud bychom chtěli jubileum využít i vně, což bychom jistě neměli opomenout, a dát vědět o tom, že jsme kabrňáci, i všem okolo, musíme se na to připravit. K tomu by měla přispět i tato dvoustrana věnovaná základním informacím, co se zamýšlí a chystá, co je možné využít a do čeho se pionýrské oddíly, skupiny i jednotlivci mohou zapojit, co mohou rozvíjet. Ochutnávka má pomoci dobře odstartovat, protože ono vážně platí: Dobrý začátek vede k dobrému konci!
Věřím, že nápady, které navíc odrážejí i došlé požadavky, jsou inspirativní a osloví co nejvíce z nás.
Martin

Co se chystá

Pro oddíly
Jen v oddílech se dá zažít to nejkrásnější, na co se dlouho potom vzpomíná a z čeho se čerpá. V září proto všechny oddíly dostanou základní inspirační materiál – vybízející k prožitkům a aktivitám, během nichž mohou společně zažít co samostatně nikdy ne. Bude ovšem na každém oddílu, jakým způsobem námět pojme, kolik času mu věnuje a jak moc se svými zážitky bude chtít pochlubit…

Pro každého
Na březen je připravována soutěživější hra pro jednotlivce – děti i dospělé. Půjde při ní i o to vzájemně se vyhecovat, motivovat k něčemu, co třeba úplně běžně neděláme.
Hlavním motivem zde bude sedm Ideálů Pionýra a k nim dílčí úkoly – z velké nabídky si pak bude moci každý vybrat ty, které mu „sednou“ – ale samozřejmě čím víc, tím líp. V červnu se ukáže, kdo se do plnění úkolů obul pořádně. 🙂

Pokusíme se o rekord?
Jak spojit něco typicky pionýrského s oslavami a ještě se přitom zviditelnit? V tradiční den spojený s počátkem jara – v sobotu 21. 3. – na co nejvíce místech po celé republice zapálíme v podvečer ohně. Přivítáme tak jaro a s ním i přilétající vlaštovky, a kdo ví, možná se nám podaří vytvořit český rekord v počtu ohňů zapálených ve stejný čas! 🙂
Samozřejmě se nabízí tuto společnou ohnivou aktivitu spojit s tradičními akcemi, které pionýrské oddíly a skupiny na začátku jara mají. Nikde není psáno, že musíte oheň zapálit „doma“. Klidně to může být například i v cíli první jarní výpravy apod.
Ať tak či tak si do svých oddílových plánů zapište, že 21. 3. v 17.30 společně přiložíme louče k dílu!

RESET 2020
RESET (čili REpublikové SETkání pionýrských oddílů) byl z původně plánovaného roku 2019 přesunut na červen 2020 právě proto, aby mohl být součástí oslav 30. výročí. Bude se konat v Brně a v následujícím ročníku Mozaiky se o něm budete postupně dozvídat všechny důležité informace.
Už teď si ale určitě do svých plánů poznamenejte datum 5. až 7. 6. 2020, ať se nás v Brně sejde co nejvíc!

„Malá“ obsahová konference
Bude se konat 4. – 6. září 2020 a měla by být prostorem, kde se poradíme, co na naší práci v oddílech a klubech ještě vylepšit a vyměníme si zkušenosti. Předcházet jí budou jarní pracovní jednání v rámci jednotlivých KOP.

Společenské setkání
Poslední listopadovou sobotu roku 2020 oprášíme obleky a šaty a vyrazíme do Prahy na společenské setkání, které bude spojeno s oceňováním a nabídne i zajímavý program.

Co dalšího se chystá
Toto samozřejmě není všechno. V anketě byl značný zájem například o vydání pionýrské poštovní známky, není to ale levná záležitost, proto je nutné mít předem závazné předobjednávky.
Dále uvažujeme třeba o založení výroční pionýrské kešky, o nových předmětech do E-mošky či drobnostech, jako jsou tematické rámečky k profilovým fotkám na sociální sítě a tak dále… V následujících vydáních Mozaiky se budete podobně dozvídat další a další informace.

Anketa
V úvodu jsme mluvili o elektronické anketě, pojďme si k ní říct pár čísel: Odpovědělo 726 pionýrů a pionýrek ze 170 pionýrských skupin (z celkem 252) ze všech krajských organizací Pionýra. Děkujeme všem, kdo se vyjádřili a třeba
i vzali náměty z ankety jako inspiraci.

Pionýrská výročí
Máte pocit, že je těch pionýrských výročí nějak moc? Pletou se vám? Pojďme si v tom stručně udělat trochu pořádek.
1949: Vznikla Pionýrská organizace Junáka, z ní se později stala PO Československého svazu mládeže. Proto jsme v dubnu 2019 hovořili o 70 letech od skutečného vzniku (i když šlo samozřejmě o jinou organizaci, ale je zde nesporná návaznost).
1968: Pionýr se oddělil od Československého svazu mládeže. Proto jsme si v roce 2018 připomínali 50 let od chvíle, kdy se stal samostatnou organizací s vlastními orgány, předpisy, bez přímého diktátu shora. Škoda, že to vydrželo jen do roku 1970…
1990: Obnovení samostatné činnosti – a jsme u třicítky, kterou oslavíme příští rok. Od 20. 1. 1990 Pionýr existuje jako samostatná organizace – a určitě ještě dlouho bude! 🙂