Uzel sem, uzel tam, uzel je náš kamarád

aneb jak bylo na Turbánku

Letošní Turbánek neboli uzlovací soutěž O Putovní pohár Zlaté růže měl jubilejní 25. ročník, který se konal 6. – 7. dubna v Českých Budějovicích.

Už v pátek večer se začaly sjíždět první výpravy především z Prahy. Všichni pomohli s přípravou prostor a v pozdních večerních hodinách mohli začít trénovat na závodních stolech. Večer panovala příjemná atmosféra. Z každé výpravy se někdo zapojil do organizačního týmu a pomáhal s posledními dodělávkami. Někteří o fous mladší zase hráli deskové hry, zatímco děti už dávno spaly.

Ráno dorazily další výpravy, a tak se to v sále začalo hemžit desítkami malých i velkých soutěžících připravených na samotné závody.

Kvalifikační kola byla velmi napínavá, každý měl tři pokusy a jakákoliv chyba znamenala diskvalifikaci pokusu. Z každé kategorie postupovalo šest nejlepších do finále, kde byly původní kvalifikační časy „zapomenuty“ a každý finalista měl tři nové pokusy.

Na konec individuálních závodů změřili síly vítězové jednotlivých věkových kategorií v tzv. superfinále, kde časem 12,96 s potvrdil svoji pozici favorita Martin Janda z 93. PS Orion.

Putovní pohár Zlaté růže si odnesl tým, který získal nejvíce bodů za jednotlivce – body se počítaly za každého finalistu podle jeho umístění v top 6, kromě kategorie nejstarších – nad 26 let. Už počtvrté za sebou se na prvním místě umístila 93. PS Orion, na druhém pak Církevní škola Orbis Pictus Tábor a na třetím 63. PS Sosna.

Samostatně hodnocenou disciplínou je turnaj štafet, kde musí být zástupci alespoň tří věkových kategorií, z nichž minimálně dvě jsou dětské. Štafeta je složena z 6 závodníků a každý váže jeden uzel. Zde se na prvním místě umístila opět štafeta 93. PS Orion, na druhém místě 63. PS Sosna a na třetím místě smíšená štafeta ORO (z více výprav).

Akce dopadla jako vždy úspěšně. Vítězové získali zajímavé ceny, ale hlavně každý si odnesl nové zážitky, poznal nové lidi a navázal nová přátelství, třeba už u pátečních deskovek, u kterých se výpravy samovolně promíchaly. Příležitost byla i k nabrání nových zkušeností a dovedností, tak třeba suverénní vítěz několika posledních ročníků Martin Janda chvílemi učil i děti z ostatních oddílů, jak vázat uzly rychleji.

Už nyní se těšíme na příště, tentokráte na Turbánek 2019 do Jindřichova Hradce.

Vendy, 63. PS Sosna