Už jste byli na Landeku?

Kde to je a proč bychom tam měli jet? Je to v Ostravě a 9. – 11. 6. 2017 tam bude probíhat tradiční pionýrská akce REpublikové SETkání pionýrských oddílů. Setkání, konaná co dva roky, jsou vždy jedinečná, plná zážitků a nabitá kamarádskou atmosférou.

O Landeku
Příští RESET bude v Moravskoslezském kraji, který je charakteristický svou důlní činností. Proto jsme jako Moravskoslezská organizace pionýra zvolili Landek park Ostrava: www.landekpark.cz

Landek se nachází v Ostravě – Petřkovicích, cca 1,5 km od sjezdu z dálnice D1 a 5 km od centra Ostravy (GPS 49°51’59.461″N, 18°15’41.181″E). Je lehce dostupný městskou hromadnou dopravou (směr Hlučín, zastávka Hornické muzeum).

Výška samotného kopce Landek (z německého Land-Ecke = kout země) je pouhých 280 m n. m. Je to světově známá lokalita z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Propojení hornického muzea jako technické památky a vrchu Landek jako národní přírodní památky s bohatou vegetací i zvířenou dodává této lokalitě jedinečnost a přitažlivost. Na jihovýchodním svahu Landeku, jehož územím vede přírodovědná a hornická naučná stezka, se nachází unikátní geologický řez s vrstvami uhlí karbonského typu, které vznikly před 250 miliony let a které vystupují na povrch četnými výchozy uhelných slojí. Landek byl v r. 1993 vyhlášen národní přírodní památkou. V těsné blízkosti Landeku se nachází soutok řek Odry a Ostravice.

Před více než 200 lety se na Landeku začalo dobývat uhlí. Lze říct, že tímto byla zahájena těžba černého uhlí na Ostravsku.

Na Landek bezprostředně navazuje v současnosti především Landek park – areál o rozloze 35 hektarů s největším hornickým muzeem v České republice, jehož součástí je sportovně relaxační areál vč. kempu a stravovacích zařízení. Kemp v areálu Landek park se nachází v klidném prostředí plném zeleně a je součástí národní přírodní památky Landek. Nabízí 250 míst pro stany a karavany, sociální zázemí, kuchyňku a společenskou místnost. Areál již řadu let plní funkci příměstské rekreační zóny.

Co pro vás připravujeme?
Moravskoslezský kraj není jen důlní oblastí České republiky. Nabízí řadu zajímavých památek a míst. Pár nejlákavějších a nejbližších vám chceme představit. V každém čísle Mozaiky vám přiblížíme jedno místo, které je něčím zajímavé, lákavé a volá po vaší návštěvě.

Také připravujeme webovky, na kterých najdete články, informace, fotky… Až budou hotové, určitě se to v Mozaice dočtete.

Bude soutěž?
Bude. Ostravský kahan čeká na svého výherce. V každém čísle Mozaiky najdete článek s názvem Zajímavé místo. V květnovém čísle naleznete malý testík. Kdo správně odpoví na všechny záludné otázky, vyhraje Ostravský kahan, který mu bude předán přímo na RESETu. Další soutěže budou přímo v areálu Landek parku.

Jaký bude program?
Na něm se usilovně pracuje, ale jisté je, že bude slavnostní zahájení s permoníky, vystoupí hudební skupina Úspěch, proběhnou soutěže mezi oddíly, turnaj v dodgeballu, čeká na vás výstava technických vynálezů U6, radniční věž, ZOO Ostrava, Dinopark, Důl Michal, můžete sfárat do dolu, povozit se důlním vláčkem… No, čeká vás toho u nás dost.


Cena za účastníka?
Zůstane stejná opět 350,- / os.

Jak se přihlásit?
Od listopadu 2016 přes pionýrskou Přihlašovnu.

Těšíme se na vás! za MKOP Katka