Udělejte si fóra s evidencí 2020

Blíží se konec roku a se začátkem nového nastává čas evidencí v RISPu, je vše při starém nebo nás čekají nějaké změny? Abychom byli v obraze, zeptali jsme se Vendy.

Tak tedy, jak to vypadá s termínem evidencí, kdy se do ní můžeme pustit? Až v lednu? Nebo si něco můžeme předpřipravit už teď?
Chviličku vydržme a můžeme začít. Na začátku prosince se na domovské stránce objeví tlačítko Evidence 2020, které nám umožní si celou evidenci připravit již teď na konci roku ve stejném rozsahu, jako na začátku roku příštího, tedy od vkládání nových členů, přes úpravu základních údajů, aktivaci účtu (uživatel webu) až po vytvoření evidence. Jediné, co nebude možné, je evidenci odeslat, to se musí z důvodu zachování správných dat až po 1. 1. 2020.

Tak to je báječné, kdo tedy bude chtít, může mít připraveno již letos, a když jsme u těch příprav, jsou v RISPu nějaké změny?
Žádné změny v RISPu nejsou, vše probíhá tak jako doposud, žádná novinka nás letos nezaskočí.

A co chyby? Víš o nějakých chybách v systému, které by nás mohly potrápit?
Tak to je složitá otázka, nejvíce chyb je většinou spojených s tím, že do RISPu většina pionýrů nevstupuje moc často, a tak chvíli trvá, než si vybaví, co kde a jak, pak občas někde udělají nějakou botu, kterou je třeba řešit. Pokud jsou chyby v už odeslané evidenci, např. po změně neaktualizujeme sídlo, už je neopravíme sami a je třeba požádat nadřazenou jednotku, aby nám evidenci vrátila tím, že ji zamítne. Pak do ní můžeme opět vstupovat a provést úpravy.
No, a pokud se ptáš na systémové chyby, tak teď o žádných nevím. Většina se objevuje až při evidenci, letos nás např. potrápil člen rady, který jako automatická funkce zůstával i u lidí, kteří funkci, na jejímž základě se členem rady stali, již nevykonávali. Na tuto chybu bychom ale nikdy nepřišli nebýt toho, že jsme se o ní dozvěděli od některých vedoucích skupin. A proto prosím, pokud nějakou chybu objevíte, dejte mi o ní vědět na vendy@pionyr.cz, ať ji mohu řešit. Děkuji.

To je jistě dobré vědět. Chtěla bys ještě na něco upozornit?
Určitě, mám takové dvě základní věci. Občas se najde někdo, kdo potřebuje resetovat heslo, v tomto případě přijde e-mail, ve kterém je odkaz, na základě kterého si každý nové heslo vytváří. Zde je potřeba myslet na to, že odkaz je jednorázový a má platnost z důvodu bezpečnosti pouze tři dny.
Tou druhou je nutnost aktualizace údajů. Informace o oddílech i skupinách se objevují na webu v kontaktech, proto je důležité, aby byly platné. Pokud je chceme upravit, tak v době evidence, kdy stejně do RISPu musíme, je k tomu ideální příležitost. Aktualizovat údaje bychom měli i u nových instruktorů – vložit k nim e-mail a aktivovat jim uživatele webu, tím jim umožníme přístup do e-mošky, přihlašovny apod.

A závěrem ještě jednou, pokud budete mít nějaký problém, neváhejte mě kontaktovat. Díky!

Vendy