Ubrousek pod svačinu

Pomůcky: žehlička, pečící papír, nůžky, tužka

Materiál: látka, nažehlovací folie na textil

Přesto, že byl začátek srpna, mysleli jsme na příměstském táboře už na školu a vyráběli jsme si látkový ubrousek pod svačinu. Všechny výrobky, které jsme tvořili, by se daly vyrábět i ze starého materiálu, ale my jsme měli připravený nový kus látky – tmavě zelené Panamy (natužená vyšívací látka s pravidelnou strukturou). Panamy proto, že jsme chtěli látku otřepit.

  • Začali jsme tedy otřepením ubrousku (asi 1 centimetr) a pak přišlo zdobení.
  • Zdobili jsme ho nažehlovací fólií, kterou lze koupit buď vcelku, kdy si každý požadovaný obrázek nejdřív předkreslí a pak vystřihne. Lze si ho i vyseknout vysekávačkou. V tom případě je třeba z folie nejdříve sundat krycí igelitovou folii. Pro nejmladší děti lze koupit folii již s předvyraženými obrázky v internetovém obchodě (různé barvy a tvary – kytičky, kočičky, stopy, otisk rtu, kostra ryby a další) takže zdobení zvládli i předškoláci, kteří s námi byli na táboře. I zde je z předvyraženého obrázku před přižehlením na ubrousek možné sundat krycí igelitovou folii, ale lze jej přižehlit i s ní a pak ji sundat.
  • Obrázek k látce přižehlíme žehličkou bez napařování přes pečící papír. Teplotu nastavíme na bavlnu (tři tečky).

Všechny ubrousky se nám moc povedly, a pokud je nebudete dělat sami sobě, je to i nápad na dárek (uteče to a jsou tu Vánoce).

Aby se vám ubrousky povedly i vám, přejí členi oddílů Delfíni a Delfíňata z Pionýrské skupiny v Dobřanech.

Líba Nejedlá