Týnec nad Sázavou

Město Týnec nad Sázavou se nachází v okrese Benešov ve Středočeském kraji v místech, kudy vedla prastará obchodní cesta z jižních Čech na Prahu. Nejstarší stavební památky pochází z přelomu 1. a 2. tisíciletí. Dominantou historického jádra města je románská rotunda. K ní patřil sídelní objekt, který měl kůlovou konstrukci a pocházel asi z 11. století. Na jeho místě potom vznikl na přelomu 12. a 13. století kamenný románský palác a později obranná hranolová věž, která se dochovala dodnes. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318, kdy dokládá, že majitelem hradu byl Oldřich z Týnce. Majitelé hradu se postupně střídali, až nakonec po bitvě na Bílé Hoře byl majetek zkonfiskován a roku 1622 prodán Albrechtovi z Valdštejna. V roce 1627 byl hrad vypálen, následně opraven, ale v roce 1651 vyhořel podruhé a od té doby pustl. Teprve v roce 1785 hrabě František Josef z Vrtby zanedbaný Týnec opět povznesl. Zavedl zde výrobou kameninového zboží a k továrním účelům nechal upravit i Týnecký hrad s románskou rotundou. Největší rozmach Týnce však nastává ve 30. letech minulého století příchodem pražského továrníka Ing. Františka Janečka, který nechal na pravém břehu Sázavy postavit moderní slévárnu hliníku, oceli a barevných kovů (dnes a. s. Metaz) a na levém břehu zakoupil objekt bývalé přádelny, kde zahájil výrobu motocyklů JAWA a osobních vozů MINOR.

A teď už pojďme lovit kešky. Ať už přijedete do Týnce vlakem nebo autobusem (obě nádraží jsou vedle sebe), kousek od autobusového nádraží najdete začátek naučné stezky, která seznamuje návštěvníky s historií, přírodními, kulturními a technickými zajímavostmi města a okolí. Součástí je i pasáž věnovaná geocachingu. Stezka je 5,5 km dlouhá a má 9 zastávek. A také tu je multina Po stopach turistu (GC58K1J). Tak s chutí do toho a pořádně koukat na tabule.

U románského hradu v Týnci nad Sázavou najdete poměrně jednoduchou tradičku Doma je doma (GC113G2) a v druhém podlaží hradní věže kolonii netopýra velkého. Takže až se půjdete na věž podívat, tak pssst, nerušit.

Pokud budete pokračovat po naučné stezce, čeká na vás ještě tradička Pamatny strom (GC58K16) a mysterka Vyhled na Tynec nad Sazavou (GC58K1X). Pak už zpět do Týnce, kde piokačerům udělá určitě radost letterbox keš Vila Ing. Janecka (GC58K22). Do této kešky pohodlně uložíte trackovatelné (sledovatelné) předměty.

Poslední keška na naučné stezce je mysterka Tynecka kamenina (GC6K320), v jejímž listingu se dozvíte o historii týnecké manufaktury na kameninu. Při řešení úlohy si určitě pořádně prohlédnete budovu, která je dnes rodinným hotelem a sídlí zde i infocentrum.

Z Týnce nad Sázavou se můžete vydat třeba pěšky na Zbořený Kostelec, kde na vás cestou čeká SUDOKUKES (GC648J8), která je na geocaching.com označena jako tradička s tříhvězdičkovým terénem. Pro ty, koho by zlákala mysterka JAWA – Lidovy motocykl za lidovou cenu (GC57DD6) máme upozornění, že je umístěna hodně vysoko a bez potřebného vybavení se ke keši nedostanete. Velmi jednoduchá multina Lavka Zboreny Kostelec (GC60A5G) nabízí pohled na zříceninu hradu, kde lze odlovit tradičku Jirko,Jirko! (GC18B7X).

Týnec nad Sázavou je i oblíbené nástupní místo pro vodáky, kteří si chtějí vychutnat peřejovitý úsek Týnec – Pikovice. I vodáci mají možnost si cestou nějakou tu kešku odlovit, například tradičky Jez Podelusy (GC218KX), Mlyn Brejlov (GC1RKVE), Jez Kanov (GC218NV), Jez Penkava (GC218QG)Jez Zampach (GC635HN), které jsou součástí série a potřebujete je k odlovení mysterky Jezy dolni Sazavy (GC218DX).

Do Týnce nad Sázavou se dostanete autobusem, například z Prahy sem jezdí i příměstské linky. Pokud zvolíte vlak, najdete Týnec na trati 210 (Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany) a projedete se okolo řeky Sázavy.

Anička