Pro vedoucí: Tvoříme s Výpravami za poznáním

Únor přeje spíše aktivitám v klubovně, a proto je to často doba, kdy se rozhodneme s dětmi na schůzkách něco vyrábět a tvořit. Zkusme přijmout výzvu a pustit se do nějakého společného díla. Proč? Protože to může být velká legrace. Poslední den v únoru je uzávěrka zasilatelských soutěží Pionýrského Sedmikvítku Výtvarná činnost a Clona (fotosoutěž), co takhle do soutěže nějaké dílko přihlásit?

Nejsme všichni výtvarníci, kteří bez námahy dokáží udělat jednoduchou a dokonalou linku postavy, ale jsou aktivity, při kterých si vystačíme s pečlivostí a nápadem a i tak vzniknou hezké věci, které potěší.

S nejmladšími a mladšími dětmi můžeme procvičit jemnou motoriku při práci s jehlou a nití (Mláďátka ML T5 – Mraveneček – Šikovné prstíky), pokud jim to půjde, vyzkoušejte jednodušší obrázky niťovou grafikou (Jeden z motivů je na listu pro mladší děti v této Mozaice. Stačí, když mezi body označenými stejnou číslicí protáhneme nit.).

V nabídkovém programu Tajemství staré truhly je popsáno pestré množství výtvarných a rukodělných technik, které můžeme s dětmi na schůzkách vyzkoušet. Stačí jenom zalistovat a vybrat si. Spolupráci v týmu si lze vyzkoušet a upevnit aktivitami z ML C10 Omezení malíři a ML C11 Společná malba. Určitě si při nich užijeme i spoustu zábavy.

Dnes, kdy už hodně dětí používá mobilní telefon s fotoaparátem, není problém zařadit do programu schůzky i aktivitu spojenou s fotografováním. Mladší děti mohou zkusit fotit během schůzky nebo výpravy (Putování se psem – ML U7 – Zachycujeme oddíl fotografií), se staršími se můžeme vypravit do historie fotografování a poodhalit kouzlo focení na film (Tajemství staré truhly – ML T8 – Fotoaparát). Ti zkušenější si také mohou vyzkoušet vytvořit fotografii dle zadání (portrét, krajina apod.). Máte-li v oddíle starší děti nebo mladé lidi z kategorie 14+, vyzkoušejte focení snímků s náladou, anebo se pusťte do úpravy fotografií pomocí počítačových programů nebo mobilních aplikací (Osmá planeta – ML U4 – Úprava fotek). Při následné diskusi uvidíte, že lidé se v pohledu na stejnou věc liší a mají různé vnímání toho, co vidí.

Samostatnou kapitolou je Camera obscura. Ve Výpravách za poznáním se s ní setkáme hned na několika místech. Jednou již v Putování se psem – ML U7 a potom v programu Osmá planeta, kdy jsou tomuto tématu věnovány hned dvě aktivity v oblasti Technika.

Při samotném tvoření se zkusme držet myšlenky: Fantazie potřebuje volnost, rukodělky vedení.

Mějte se tvořivě. 🙂

Anička