Třicet oddílových zážitků čeká!

Milí kolegové vedoucí,

připravili jsme si pro vás námět na zpestření oddílové činnosti bez ohledu na to, jak je váš oddíl zaměřen. Bereme ho jako první vlaštovku v pionýrském roce, kdy vypuknou oslavy 30. výročí obnovení samostatné činnosti Pionýra.

Největší část mozaikového balíčku tvoří plakát do klubovny, na zeď, na dveře, na skříň nebo kam vás napadne. Kdo ho chce nalepit, nalepí, kdo nechce lepit, může upevnit jiným obvyklým způsobem.

Na plakátu najdete třicet bublin s oddílovými zážitky, tedy za každý rok jednu bublinu.

Víme, že najdete řadu věcí, které s oddílem běžně děláte, a že některé vám budou připadat „úplně mimo mísu“. Myslíme si ale, že vaši kolegové na jiných oddílech to budou mít třeba úplně obráceně. Pro každý oddíl tak může být něco úplně jasné, něco úplně poprvé a něco téměř nepředstavitelné. Některé oddíly nikdy nepřespaly pod širákem, jiné nespaly v klubovně. Tam se nikdy nefotilo a jinde se zase nepořádají akce pro veřejnost. Pojďme si zkusit ochutnat v novém pionýrském roce i z toho, co není zrovna „náš šálek čaje“. 27 aktivit jsme do bublin připravili. A pro případ, že by to byla „brnkačka“ úplně všechno, nabízíme vám i prostor pro tři úkoly, které si můžete vymyslet sami.

Všechno ostatní už je na vás. Jak hru dětem představíte, jak budete společně plánovat nebo zda přidáte něco navíc. Do jednotlivých bublin by měly být postupně umisťovány fotky z akcí, kde jste zadání naplnili. Může tak vzniknout speciální kronika pionýrského roku ve vašem oddíle.

Pro vyplnění všech bublin není stanoven žádný termín, nebude žádná soutěž na body. Pokud nám pošlete svá bublinová dobrodružství i s fotkou do Mozaiky, budeme rádi. Pokud natočíte krátké video, budeme ještě raději. Pro ty, kteří budou mít „splněno“ do Republikového setkání oddílů v Brně, najdeme cestu, jak bude možné se o zážitky podělit s ostatními.

Pokud by se velkým oddílům hodila tapeta pro jednotlivé družiny, můžeme jí v omezeném množství nabídnout.

Přejeme pohodový pionýrský rok plný skvělých pionýrských dobrodružství.

Váš Pionýr

Pár praktických rad

• Při focení aktivit se snažte o cca čtvercové záběry, aby šly vystřihnout do bublin.
  • Ne každému se může hodit lepit tapetu na dveře či zeď klubovny. Ale zrovna tak je možné ji zavěsit – postačí na horní a spodní stranu upevnit dřevěné lišty, celek bude hezky držet tvar. K horní liště se přidělá provázek, za který se „nástěnný obraz“ snadno pověsí. A svoji úlohu splní i bez nalepení.
  • Pokud máte dost prostoru, dejte plakát spíš výš, ne až k zemi, ať se ke čtení není nutné ohýbat.