Tradičky v Kroměříži

Kroměříž (německy Kremsier), pro svůj kulturní význam přezdívaná Hanácké Athény, je druhé největší město ve Zlínském kraji. Leží na řece Moravě při jižním konci Hornomoravského úvalu a zároveň v jižním cípu úrodné Hané. Žije zde přibližně 29 tisíc obyvatel.

V roce 1997 byla Kroměříž vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky a o rok později byl zdejší Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Tomuto krásnému městu poněkud netradičně věnujeme dvě geopozvánky za sebou. V této si představíme pár tradičních kešek, které je možné v Kroměříži odlovit, a v příštím vydání Mozaiky se podíváme na mysterky, multiny a letterboxy. Tak GPSky do ruky a s chutí do toho.

Zamek Kromeriz (GC66KVD) sloužil jako reprezentační sídlo olomouckých biskupů. Nyní je zde umístěna druhá nejvýznamnější sbírka obrazů v České republice, dále si zde návštěvníci mohou prohlédnout unikátní sbírky mincí a medailí, hudební archiv a velkolepou knihovnu. Kešku typu small najdete v Podzámecké zahradě.

Tradička Kvetna zahrada (Flower Garden) (GC1ECC0) je ukryta uvnitř nádherné zahrady, která je součástí světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Abyste keš odlovili, je třeba navšítivit zahradu a zaplatit vstupné. Nevšedním architektonickým prvkem v této zahradě je Barokni kasna s klikovou hrideli (GC2QE5V). Jak vzniklo toto poněkud neobvyklé spojení, se dočtete v listingu keše. A pozor, i když je samotná kašna v Květné zahradě, pro odlov této kešky není třeba vstupné platit.

Další keškou, kterou stojí za to v Kroměříži nevynechat, jsou Lunety Maxe Svabinskeho (GC4PK4J). Původně byly tyto mozaikové lunety určené pro výzdobu Národního divadla v Praze. V roce 1999 byly přeneseny do míst, kde kroměřížský rodák Max Švabinský prožil své dětství.

Kostel Blahoslavené Panny Marie (GC14YM4) má ve svém listingu informace k historii kostela i k tomu, jak probíhaly jeho nedávné opravy a pár informací k faře, kde i dnes bydlí kněží.

Psychiatricka lecebna KM (GC1YD6J) zavede naše piokačery k dalšímu historicky i architektonicky zajímavému objektu města Kroměříže. Keška typu micro se nachází uvnitř objektu léčebny a je doporučeno ji odlovit během dne, kdy je objekt otevřen pro veřejnost a není problém se do něj (i z něj ;-)) dostat.

Tahakova cache / Cache of cribs (GC1MM85) může sloužit jako inspirace pro všechny, kteří chodí do školy, nebo jako vzpomínka pro ty, kteří už mají svá školní léta dávno za sebou. Takže máte-li nějaké povedené dílko, nezapomeňte si ho přibalit do svého geozavazadla.

Za zmínku určitě stojí Kvantova kes/Quantum cache (GC14DB9), která patří do Zlatého fondu českých keší.

Další tradiční keše, které v Kroměříži můžete odlovit, jsou například zastavka Oskol (GC39J0P), Biocentrum Hraza (GC6M57P), Barborina (GC1AFJ8), Frantisek Taufer (GC5AAV8), Medkovy rybníky (GC1V0DN), PP Stonac (GC6YJHC)Bilansky cholerak (GC4PK85).

Do Kroměříže se dostanete autobusem nebo vlakem. Pokud sháníte se svým oddílem ubytování, zkuste kontaktovat předsedkyni Olomoucko-zlínské KOP Darinu Zdráhalovou (zdrahalova.darina@seznam.cz), která má o možnostech v této lokalitě nejlepší přehled a určitě vám ráda poradí nebo poskytne zázemí přímo v sídle O-ZKOP v centru Kroměříže.

Anička