Táborové stavby

Tohle sousloví voní dřevem, jen se vysloví. A k tomu bychom jen těžko hledali přirozenější příležitost pro rozvoj zručnosti a schopnosti práce s materiálem a nářadím pro táborníky téměř všeho věku.

Stavby jsou nejrůznějšího druhu:

  • Hygienické: všemožné sušáky (větráky spacáků či sušáky mokrého oblečení), nejrůznější schody a schůdky nebo sprchy… (leckde jsou k vidění nejroztodivnější systémy, často ekologické – využívající k ohřívání slunce).
  • Kuchyňské: i když už bezproblémovému chodu kuchyně občas pomáháme nějakým elektrospotřebičem, sklípky všeho druhu jsou častou výbavou tábořišť. Stále jsou ale k vidění i kuchyně budované „na zelené louce“ včetně zděných kamen.
  • Stavby podporující atmosféru tábora: mezi nejtradičnější patří brána nebo (strážní) věž.

To abychom uvedli alespoň ty nejklasičtější – dále může jít o různé drobné vychytávky (zvláštní nástěnka, koza na řezání dřeva) nebo sportoviště, tj. hřiště, střelnice, lesní tělocvična (s překážkami či průlezkami)… Fantazii se meze nekladou.

TIP: DROBNÉ RITUÁLY
Uspořádejte dobrovolné běhání, čtěte při poledním klidu společně vybranou knihu (nebo dvě – podle věku dětí), večer věnujte chvilku děkování – kdokoliv může za něco poděkovat, ať někomu nebo „jen tak“; je zajímavé, podaří- li se to udržet ve věcné nikoli šaškovské rovině.

Při plánování staveb je ovšem na místě se zamyslet. Neměli bychom zapomínat, že stavíme, aby nám výsledek usnadnil či zpříjemnil táborový čas, a ne proto, že „strážní věž na této louce stojí každé léto už přes čtyřicet let“. Také je nutné plánovat tak, abychom stavby stihli dobudovat dříve, než tábor skončí…

Na stavbách lze skvěle ukázat, jak se z prostředku mohou stát cílem (kéž už by to bylo hotovo…) a současně, že do rozhodování o tom, co se na táboře postaví i jak to bude vypadat lze přibrat kluky i holky! Ostatně svěřit jim přímo tvorbu (od návrhu až po vybudování) nějaké jednodušší stavby – to se přímo nabízí!

TIP: PRACUJTE S PROSTŘEDÍM
Vylepšete tábořiště zábavnými cedulkami s popisem jednotlivých míst a vyhraďte některá místa neobvyklému účelu: Pozorování ptáků nebo Nasávání vůně mechu. Můžete také přidělit každému dítěti kousek tábořiště, o který se může starat.

Ideál Pionýra – Příroda
Pro dnešní děti nejen z měst jsou dva týdny, kdy je od lesa dělí nanejvýš stanová celta, něco naprosto výjimečného. Táborový pobyt je pro ně příležitostí přírodu poznávat, pochopit její sílu i zranitelnost, zkusit s ní splynout a nerušit ji jen svou přítomností… Prožitek z vnímání prostředí-přírody je nekonečným zdrojem rozvoje dítěte, ale vlastně každého člověka.