Střípky k 100. výročí republiky

Založení republiky v roce 1918 jsme věnovali dvoustranu v minulém vydání Mozaiky, zde se k tématu vrátíme jen s několika krátkými zmínkami o tom, jak si výročí připomínaly pionýrské skupiny a oddíly.

Před padesáti lety, ve zjitřené atmosféře roku 1968, si výročí republiky připomněla Pionýrská skupina Zeměpisná společnost „Po cestách vlasti“ zasazením pamětní lípy. Letos tak mohla slavit nejen 100 let od vzniku Československa, ale také 50. narozeniny vlastního „Stromu svobody“.

Pionýrská skupina Hrádek byla jedním z organizátorů oslav ve městě, ke kterým přispěla více způsoby. Její členové uklízeli a upravovali okolí pomníků padlých z I. a II. světové války, zasadili „Lípu republiky“ a také připravili největší expozici na výstavě historie i současnosti zdejších spolků.

Stylovým letáčkem na oslavu výročí ve Velké Bystřici se blýskl oddíl Poletušky z Pionýrské skupiny Plejády Šternberk.