Stezka je dobrodružství na míru

Je známá věc, že když se děti něco naučí, chtějí se s tím pochlubit – a k tomu se skvěle hodí soutěže. Jedna taková soutěž, která má v Pionýru dlouholetou tradici, se právě pro tento případ skvěle hodí – Stezka. Její myšlenka je jednoduchá, obvykle dvojice až trojice soutěžících vyrazí na trať, po které jsou rozestavěna stanoviště s úkoly z oblastí jako zdravověda, orientace v terénu, příroda a další. Ty musí soutěžící plnit a tím získávat body, které jsou hlavním měřítkem jejich úspěchu, zpravidla jako pomocné kritérium se měří i čas, za který celou trať zvládnou.

Dříve bylo v Pionýru dokonce několik samostatných Stezek – přírodovědná, tábornická a pionýrská – v posledních letech ale probíhá například při oddílových setkáních jen Pionýrská stezka, která spojuje všechny oblasti dohromady. Co je na Stezce skvělé – a proto jsme i v titulku použili motto „dobrodružství na míru“, je její přizpůsobitelnost. Můžete měnit délku trasy, náročnost terénu i obtížnost úkolů. Svojí stezku na míru si tak může uspořádat opravdu kdokoli a pro kohokoli. Je spousta pionýrů, kteří by se v tomto směru mohli podělit o zkušenosti.

Hodně náročnou variantou stezky je soutěž BHCO, o které jste se dočetli v úvodu. Dlouholetou tradici a vysokou úroveň má i Setonův závod, který v rámci Jihomoravské KOP připravují Pionýrské tábornické oddíly. Více se dozvíte na: jihomoravsky.pionyr.cz.

Je ale i mnoho skupin, které pořádají své vlastní Stezky, oddílové, táborové, někdy i otevřené veřejnosti jako například PS Hrádek. Své skupinové stezky mají pionýři z Chomutova, z Karviné, Výři ze Stráže pod Ralskem pořádají Indiánskou stezku, na Vysočině běží krajská Stezka pod taktovkou PS Kamarád…

Zkuste to i vy! 🙂