Startovací balíček – jak na to?

Přichází novinka na poli pionýrské propagace a podpory oddílové činnosti. Přečtěte si, jak můžete startovací balíček zapojit do oddílové činnosti ještě letos!

S mírným zpožděním, ale přesto snad použitelně přichází nová společná pionýrská věc, která může podpořit činnost vašeho oddílu a zvýšit povědomí o Pionýru – Startovací balíček. Jedná se o sadu několika věcí, která je připravena k předání novým členům oddílu. Součástí balíčku je vak na záda a placka s logem Pionýra, které si můžete vybrat v několika barvách, dále reflexní páska, leták O Pionýru, propiska, blok a v neposlední řadě zápisníček Ideály do kapsy. Materiál v „balíčku“ se může postupem času mírně měnit. Celý balíček si můžete podle libosti doplnit vlastními propagačními materiály nebo k nim přidat další pionýrské věci z E-mošky. Vaky si budete moci v druhé polovině října objednat na emoska.pionyr.cz – vašem pionýrském jarmarku.

K čemu to je

Balíček má za úkol podpořit sounáležitost k Pionýru mezi nově příchozími dětmi a zároveň poskytnout dětem něco hmatatelného a praktického do začátku jejich pionýrské dráhy. Vám dá, díky Ideálům do kapsy, materiál k práci s pionýrskými Ideály a pionýrstvím.

Ideály do kapsy

V zápisníku jsou přepracované a zkrácené výzvy z úspěšné jarní pionýrské hry Buď ideální! Ke každému pionýrskému ideálu je připravena sada 10 výzev, které by měly být ochutnávkou a zároveň ukázkou toho, že člověk se může k pionýrským ideálům blížit různými cestami. Jednotlivé ideály jsou také doplněny výstižnými ilustracemi. Celý zápisník je pojat tak, aby ho mohly plnit děti různých věkových kategorií. Jedná se také ve většině případů o aktivity, které mohou děti plnit samostatně a nastavit si náročnost úkolu tak, aby to pro ně samotné byla výzva.
A jak zápisník využít v oddílové činnosti? Například můžeme tu a tam připomenout nebo upozornit na jednotlivé výzvy, případně si můžeme s dětmi krátce popovídat o plnění jejich výzev a zjistit, co pro ně byla hračka a co jim naopak dělalo potíže.
Nejedná se o nováčkovskou zkoušku, kdy všichni musí splnit vše. Děti by měly úkoly plnit dobrovolně na základě svého rozhodnutí nebo díky zájmu či vzájemné soutěživosti.

Zápisník Ideály do kapsy je nová věc, s kterou plánujeme do budoucna dále pracovat. Kolem prosince bychom rádi získali zpětnou vazbu pro další verzi vydanou k druhému pololetí, čili k novým náborům do oddílů. Své náměty, nápady a připomínky zasílejte na mail anna.novakova@pionyr.cz. Na https://forum.pionyr.cz/ je založena diskuze s názvem Ideály do kapsy. Budeme rádi, když se zapojíte do diskuze a pomůžete nám zápisník posunout vpřed.

Radovan