Staré i nové divy světa

Vánoce jsou čas zázraků, ale sedm divů světa je možné vidět celý rok, tedy těch novodobých, které byly vyhlášeny symbolicky 7. 7. 2007. Původním sedmi divům, což byly unikátní starověké stavby, jsou věnovány první tři otázky, těm novým a také zemím, kde se nacházejí, pak ty zbývající.

 1. Egyptské pyramidy jsou nejstarším a také jediným dochovaným z původních divů světa. V útrobách pyramid se nacházely hrobky, zádušní chrámy, chodby a cesty. Vše bylo bohatě zdobeno hieroglyfy, hrobky byly plné drahých předmětů, mincí, talismanů… Kde se tato památka zaniklých civilizací nachází?
  a) v Gíze
  b) v Luxoru
  c) v Údolí králů
 1. Dalším divem světa byl prohlášen Artemidin chrám v Efesu. Jeho zbytky byly objeveny až na konci 19. století, vidět je můžete v dnešním Turecku. Chrám byl pojmenován po řecké bohyni Artemis. Víš, jakou bohyní Artemis byla?
  a) lásky
  b) lovu, světla, přírody, měsíce a plodnosti
  c) války
 1. Maják na ostrově Faru byl prý (nedochoval se) největší stavbou tehdejšího světa. Údajně měl uvnitř stavby existovat dvoupatrový palác, uprostřed pak samotný maják. Vrchol věže tvořila socha starořeckého boha Poseidona. Čím byl Poseidon?
  a) bohem všech moří
  b) bohem bouřek
  c) bohem řek a jezer
 1. 6000 km – to je neuvěřitelná délka Velké čínské zdi, jež chránila severní Čínu před Mongoly. Zeď vede nedaleko hlavního města Číny. Jak se město jmenuje?
  a) Peking
  b) Lhasa
  c) Hong Kong
 1. Rozsáhlý bílý palác v Indii nesoucí jméno Tádž Mahal nechal ji vystavět Maharádža jako hrobku pro svou předčasně zesnulou manželku. Indie je druhou nejlidnatější zemí na světě. Mluví se zde hindštinou a úředním jazykem je angličtina. Indie je totiž bývalou kolonií:
  a) Kanady
  b) Spojených států amerických
  c) Velká Británie
 1. Jedním ze sedmi novodobých divů světa je Machu Picchu – zbytky indického kultovního města v Andách, které se staly největší turistickou atrakcí v Jižní Americe. V jakém státě se nachází?
  a) v Peru
  b) v Kolumbii
  c) ve Venezuele

Správné odpovědi

 1. a), 2. b), 3. a), 4. a) 5. c), 6. a)

Zdroj: alik.cz