Staňte se televizními reportéry

V minulém vydání Mozaiky jsme vás informovali o možnosti stát se tak trochu reportéry zpravodajství České televize, tedy o možnosti natočit své vlastní video a zaslat ho do studia. Je to určitě dobrá příležitost, jak zviditelnit svou pionýrskou skupinu, pozvat na připravovaný tábor nebo třeba otevřenou akci, a tím prezentovat vlastně celého Pionýra.
Dnes bychom vás rádi seznámili i s dalšími možnostmi jiných televizních stanic.

ČT DÉČKO
Pořad zprávičky se vysílá každý den v 18.40 – 18.45 a je určen přímo pro dětské diváky. Pro vytvoření vlastního příspěvku do Zpráviček nemusíte mít žádné speciální vybavení, stačí domácí kamera, foťák nebo lepší mobilní telefon. Při natáčení je třeba dodržet několik pravidel, aby vaše podklady pro reportáž byly použitelné.

  • Redaktorem by mělo být dítě školního věku (pozor, zde je nutný souhlas zákonného zástupce). Klade otázky, odhlásí se do kamery a namluví komentář.
  • Natočit pár minut záběrů z akce (bez komentáře redaktorů nebo kameramana na místě). Lepší je natáčet statické záběry bez pohybu kamerou, a to několik samostatných videoklipů (+/- 10 zapnutí kamery), ale zato z více různých pohledů a prostředí.
  • Natočit 1 – 3 rozhovory s dětskými účastníky (cca 1 minuta jeden rozhovor). Pokud je to vhodné, tak natočit i rozhovor s organizátorem.
  • Natočit odhlášení redaktora do kamery např. „Pro Zprávičky Vilemína Králíčková, Pionýrská skupina Za plotem, Jahodnice.“
  • Kvalita zvuku musí být taková, aby bylo rozumět, co lidé říkají. Je vhodné točit rozhovory z blízka (tzn. co nejblíže před obličejem, kde ještě kamera dokáže zaostřit obraz) a pokud možno v klidu (ne ve větru ani v hluku nebo při muzice). Je-li ke kameře možné připojit externí mikrofon, je to ta nejlepší volba.
  • Pozor na kvalitu obrazu, je třeba točit video ve vyšším rozlišení.
  • Video-soubory by měly být ve formátu MPG4, AVI, MOV.

Všechny podklady zašlete na zpravicky@ceskatelevize.cz. V případě, že jsou data příliš velká, využijte například ulozto.cz.

TV PRIMA
V novém pořadu Divácké zprávy se můžete taktéž stát spolutvůrci zpravodajství. Stačí jen natočit vlastní video a poslat pomocí aplikace www.natocvideo.cz. Natáčet můžete na jakékoli kamery. Samozřejmě i v mobilních telefonech! Bonusem je, že videa jsou následně bodována a tvůrce videa má tak možnost vyhrát až 5000 Kč. Ten, koho vyhlásí porota Diváckých zpráv reportérem týdne, dostane každý týden od poroty Diváckých zpráv dokonce 10 000 Kč.

A jak se stát diváckým reportérem?
Především si stáhněte do svého mobilu aplikaci „Natoč video“, pomocí které můžete posílat své záběry přímo z ulice. Můžete se také registrovat na webových stránkách www.natocvideo.cz, kde se můžete přihlásit přes Facebook nebo vyplnit krátký registrační formulář.

Videa od diváků budou tvořit základy jednotlivých reportáží. Redaktoři TV Prima reportáž pouze dotvoří. Za diváky budou vyjíždět, budou s nimi velmi aktivně spolupracovat.

Divácké zprávy jsou vysílány každý všední den v 19.40.

Zdroj: www.iprima.cz 

Nezapomeňte!
Před odesláním obrazového materiálu je nutné zkontrolovat, zda odesíláme opravdu to, co chceme prezentovat na veřejnosti – pěkný obraz podkreslený nevhodnými výrazy není úplně to nejvhodnější.

Myslete také na to, že z reportáží by mělo být vidět a slyšet, že se jedná o pionýrskou akci.

 DALŠÍ MOŽNOSTI, JAK SE PREZENTOVAT
K propagaci své činnosti nemusíte využívat jen televizní stanice. Přínosné je také rozesílat články do regionálních tisků, určitě také vychází ve vašem městě nějaké místní noviny…

Novinky.cz
Zajímavou možností, kterou nabízí Seznam.cz, je publikace vlastních článků na Novinkách.cz, nejnavštěvovanějším zpravodajském serveru v České republice. Stačí se zaregistrovat na  www.novinky.cz/vase-zpravy/start. Poté vám přijdou domů poštou do schránky přihlašovací údaje. A pak už vám nic nebrání vkládat články např. o tom, jakou chystáte akci ve vašem regionu apod. Důležité je psát články za sebe, za osobu, jako za nezávislého redaktora a psát o akci objektivně jako by ji pořádal někdo jiný (psát ve třetí osobě – „pionýrská skupina pořádá…“), protože jinak by mohl být článek vyhodnocen jako PR a nebyl by schválen. Většinou jsou však články publikovány bez problémů.

Kulturní přehledy
Další možností je zveřejňovat své akce mezi různé kulturní přehledy na webech tomu určených. Stačí se jen zaregistrovat a po obdržení přihlašovacích údajů, které vám přijdou na e-mail, se na stránkách přihlásit a vložit svůj článek a fotku. Někde dokonce ani přihlášení nevyžadují, stačí zaslat svůj „tip“ pomocí jednoduchého formuláře.

Občas je potřeba zmenšit fotku na únosnou míru, kterou web vyžaduje. Pomůžou vám prográmky jako např. IrfanView nebo Image Resize.

Navštěvované weby jsou např. Atlasceska.cz, Kdykde.cz, Kudyznudy.cz, Kamsdetmi.com, Pidak.cz, Peknyden.cz.

Tematické weby
Můžete si také vyhledat na internetu stránky, které se věnují našim tématům, jako děti, tábory apod. a zašlete jim článek o tom, co děláte. Zkuste využít třeba stránky Ceskaskola.cz, Borovice.cz, Adam.cz nebo Child.cz. Stačí zaslat článek na e-mail uvedený v kontaktech daného webu.

Pionýrské informační kanály
Prezentovat se lze také přes naše informační kanály. Vkládejte články na náš web www.pionyr.cz. Stačí na Servisu Pionýra hned na úvodní stránce nahoře kliknout na „vložit článek“.

Své tábory vkládejte na www.pionyr.cz/admin. Zobrazí se poté v přehledu táborů na stránce  www.pionyr.cz/rodice/dobry-tabor/prehled.

Využívat můžete také náš Facebook www.facebook.com/Pionyr.cz.

A samozřejmě, nezapomínejte posílat své příspěvky do Mozaiky!

Eva