Sportovat se dá (skoro) všude

Obzvlášť s trochou improvizace vlastně tolik nezáleží na tom, jestli jsme právě na louce, v lese nebo v tělocvičně. Spousta sportů a her se dá provozovat téměř všude – hlavní je pro ně děti nadchnout. Pojďme se přesto podívat na pár praktických tipů pro nejčastější sportovní prostředí.

V přírodě jsme jako doma

Pro to, abychom s oddílovými dětmi sportovali, nemusíme mít drahé vybavení a pronajatou tělocvičnu. Stačí, abychom zaklapli dveře klubovny a vyrazili ven a uvidíme „sportovní náčiní“ všude kolem sebe. Velmi dobře lze využít rozličných přírodních překážek, běhu do kopce, zkusit hody šiškou nebo polenem…

Ideál Příroda – Pionýr chrání život na Zemi, objevuje krásy přírody a učí se žít v souladu s ní.

Vodáctví je také sport
Má u nás velkou tradici, ať už se jedná o kanoistiku nebo veslování. Vodáckým aktivitám s dětmi musí být vždy přítomna osoba, která má příslušná školení. Dále je třeba počítat s tím, že se jedná o aktivitu náročnou na materiál, ten si ale lze i zapůjčit. I když se to může zdát, voda rozhodně není pro sólisty.
Zkuste také: Tajemství staré truhly ML S6 – Plavba na lodi (kánoi, pramici, raftu)

Tip: Někdy to bez správného vybavení nejde – vesta nebo přilba není jen na okrasu.

Vyzkoušejte: biatlon

Každý z nás má jistě ve své výbavě nějakou zbraň, nejčastěji asi vzduchovku, ale lze využít koneckonců i jiné zbraně od airsoftky až po luk.
Terče máme jistě také, tak není nic jednoduššího než zorganizovat biatlon.
Tematicky je vhodnější zařadit ho v zimě. Pak stačí vyznačit trasu, třeba fáborky, a dvě střelecké položky, ideálně jednu vleže, jednu vkleče na bezpečném místě (střelba mimo trať) a připravit trestné „kolečko“. Ideální je střelba na více terčů (může jít i o lžíce pověšené na tyči) např. 3 terče a 5 ran do nich, za každý netrefený terč se běží trestné kolo. U jednoho terče lze nahradit minimálním počtem bodů např. 20 a za každých 5 chybějících 1 trestné kolo.
Rozhodný je celkový čas.
Zkuste také: Putování se psem ML S22 Závody na bruslích a lyžích


Tělocvična

Je dobré, pokud máme možnost s oddílem občas zajít do tělocvičny. Některé oddíly se v tělocvičnách scházejí úplně běžně. Při slušných vztazích s místní školou nebo se sokolovnou se dá občasné vypůjčení domluvit i zdarma. Kromě klasických sportovních aktivit, jako jsou různé štafety, opičí běhy, míčové hry, lze uspořádat i sportovní turnaje anebo na tyto turnaje trénovat a jet na otevřený turnaj pořádaný v okolí.
Zkuste také: Mláďátka ML S2 Koťátko v tělocvičně

Vyzkoušejte: florbal

Stačí vám pár florbalek a florbalový míč. Pokud chodíte do tělocvičny, kde jsou k dispozici i mantinely, je to samozřejmě lepší, protože hra pak dostane větší dynamičnost. V Pionýru máme i specializované oddíly, které se florbalu věnují a jejich členové tento sport poctivě trénují. Chcete-li pár tipů jak na to, můžete kontaktovat Tomáše Suchého z 1. PTS Táborník Mladá Boleslav na e-mail: tomas-vvskrp@post.cz nebo se podívat na stránky „jeho“ pionýrské Florbalové akademie (www.ifamb.cz).
Zkuste také: Putování se psem ML S6 Netradiční sporty

 


Bazén je vítané zpestření

Návštěva bazénu asi nepatří k pravidelným aktivitám, ale určitě stojí za to, párkrát s oddílem do bazénu vyrazit. Pokud se ale v oddíle najde někdo, komu voda nevyhovuje, určitě ho na schůzku v bazénu nenuťte.
Zkusit můžete třeba standardní plavací závody nebo štafety, lovení puku ve vodě, skoky do vody nebo obtížnější prvky jako je například plavání v sedě s nohama ve předu za použití pouze rukou.
Zkuste také: Mláďátka ML S5 Koťátko a bazén
Putování se psem ML S9 Hry ve vodě


Když je zima, jděte se klouzat

Když vyrazíte na veřejné kluziště, nemůžete si sice naplánovat moc vlastních aktivit, ale pro děti může být zajímavé, i když si „jen“ zabruslí. U většiny kluzišť fungují půjčovny, a tak děti nemusí mít vlastní brusle – stačí mít jen vhodné vysoké ponožky.
Zkuste také: Putování se psem ML S14 Bruslíme a bobujeme

Vyzkoušejte: Curling

I venku najdete zamrzlé plochy, na kterých se dá klouzat nebo si třeba zahrát curling. Nemusíte shánět speciální kameny, stačí vám obyčejné starší ešusy a příroda. Pro inspiraci nalistujte lednovou Mozaiku z roku 2017 a koukněte na příklad dobré praxe Po stopách „Yettiho“.


Hřiště

Když je venku příhodné počasí, je vždy lepší se s dětmi vydat ven, třeba na hřiště. To se hodí pro tradiční míčové hry, ale i ty méně obvyklé. Úplně bez vybavení si můžete zahrát pohybové hry, jako je známé Hutututu. Zpravidla není problém sehnat vybavení například na Kolíkárnu (indiánský fotbal) nebo boje s hadrovými koulemi. Speciální (ale ne úplně nedostupné) vybavení už budete potřebovat třeba na Speedminton, Petanque, Kuželky, Softball, Lakros…
Zkuste také: Mláďátka ML S1 Koťátko na dětském hřišti
Zvířátka ML S8 Kočka – hraji sportovní hru
Putování se psem ML S3 Královna atletika
Tajemství staré truhly ML S18 Fusvolejbal, ML S21 Ragbíčko

Vyzkoušejte: Ringo

Ringokroužky je možné zabalit jednoduše do batohu a vzít je s sebou na výpravu. Pak už stačí jen najít vhodný plácek, natáhnout obyčejný provázek mezi dva stromy, vyznačit hrací plochu a pustit se do hry. Ti, které hra zaujala, se mohou vypravit na některý z turnajů, které pořádají například PS Horní Bříza (PlKOP), PS dr. Mirko Očadlíka (O-ZKOP), PS Jedovnice (JmKOP) nebo 1. PTS Táborník Mladá Boleslav (SKOP).
Zkuste také: Putování se psem ML S4 Kolektivní hry


Když je zima, vyrazte na hory

Kde kdo asi jezdí o jarních prázdninách na týden na hory. Pořádáte závody? Na uspořádání závodu ve slalomu nebo sjezdu vám stačí jen hůlky vedoucích na vyznačení trasy a stopky. Na soutěž ve skocích si postavte skokánek, vlekaři vám určitě půjčí lopatu, nebo využijte nějaký postavený na svahu. Musíte dodržovat zásady bezpečnosti. 

TIP: Na hory se dá jet i jen na jeden den, z větších měst jezdí tzv. skibus ráno až ke kopci a odpoledne zpět.