Společná energie

Začátkem roku nejspíš mnohé z nás napadá, jak by se daly ušetřit prostředky, kterých nikdy není nadbytek. Příležitostných možností se najde více, například využití slev v různých e-shopech, které dlouhodobě spolupracují s Pionýrem (podrobnější informace najdete na E-mošce). Je tu ale i jedna možnost trvalejší, která nám může v součtu ušetřit opravdu dost peněz.
Máme na mysli projekt Společná energie, na kterém jsme se dohodli se spolkem Junák – český skaut a několika dalšími organizacemi. V jednoduchosti jde o to, že pro všechny, kdo se do něj zapojí (mohou to být jak pobočné spolky Pionýra, tak členové i jejich příbuzní) jsou každý rok hromadně vyjednávány nejvýhodnější ceny energií.
A protože když jde o peníze, tak všichni víme, kdo toho ví v našem spolku nejvíc, zeptali jsme se ekonomky Pionýra Kateřiny Brejchové, jak moc tenhle projekt může být opravdu užitečný.

Káčo, kolik se dá díky Společné energii ušetřit? Stojí to za řeč?
Samozřejmě záleží na tom, jak má kdo nastavené ceny od svého současného dodavatele. Ale u některých nemovitostí může jít o tisíce ročně, nemluvě o skupinách, které mají nemovitostí víc. V součtu za celý spolek bychom se pak bavili o statisících ročně. A to samozřejmě nepočítám, že se mohou zapojit i členové a jejich příbuzní, jak už bylo řečeno. Tahle čísla nedohlédnu, ale dohromady by to mohla být spousta peněz.

Má to nějaký háček?
To zase záleží na tom, jak má kdo nastavenou současnou smlouvu s dodavatelem energie. Tam může narazit na fixaci smlouvy (což je dohoda s dodavatelem o tom, že on nebude po určenou dobu zvyšovat cenu, ale my nemůžeme smlouvu ukončit a jít k jinému dodavateli…).  Pak je třeba pohlídat termín, ke kterému tato fixace vyprší. U nás na skupině máme podmínku zachování stávajícího dodavatele jako součást nájemní smlouvy. Po poměrně dlouhém jednání se zdá, že se nám to možná podaří prolomit, ale vše záleží na vlastníkovi objektu. Pokud ale tahle překážka není, tak stačí prokousat se nějakou vstupní administrativou a případnými čekacími lhůtami, a pak už vše běží relativně samospádem.

Takže co mají udělat skupiny, které by to chtěly zkusit?
Nejsou potřeba žádné zásadní kroky, jen zkontrolovat, zda nemáte zmíněnou fixaci smlouvy, a přihlásit se. Administrativu spojenou s projektem, včetně vypovězení původní smlouvy, zprostředkovává firma, která celý projekt udržuje v chodu. Takže žadatel jen musí poskytnout potřebné údaje a potvrdit dokumenty, nemusí nic moc obíhat nebo obvolávat.

ptal se Jakub

Chcete více informací? Podívejte se na: www.pionyr.cz/nastenka/benefity/spolecna-energie