SPLNĚNÁ ODDÍLOVÁ PŘÁNÍ

Program podpory pravidelné celoroční oddílové činnosti

V letošním roce jsme v Pionýru vyzkoušeli nový program zaměřený na podporu oddílové činnosti. Pravidla byla nastavená co nejvolněji. Oddíly měly možnost požádat o podporu prakticky jakýchkoliv neinvestičních nákladů. A přání byla skutečně velmi rozmanitá.

V tomto čísle a v několika dalších vám nabídneme ochutnávku z realizovaných projektů.  Může vám být inspirací pro přípravu podobného „oddílového přání“ pro rok 2019.

Ani v následujícím roce nebudou u programu stanoveny žádné priority ani významná omezení, jde nám o to, abyste si našli chvíli a zamysleli se nad tím, co byste chtěli v příštím roce v oddíle dokázat, změnit či zlepšit a co by vám k takové změně pomohlo.

Podrobnosti zveřejníme na přelomu ledna a února, pokud se chcete připravit, je možné vzít k ruce podmínky vyhlášeného programu pro rok 2018, které jsou k dispozici na webu Pionýra.

Plachtící Krakeni
Šest plachetnic vyrazilo do vln Orlické přehrady a počasí se opět vyznamenalo: bylo teplo na koupání, vítr se ale nedostavil, tak jsme spíš než plachty používali motory. To ale vůbec neubralo na kráse tohoto netradičního víkendu. V pátek večer jsme si udělali hezký ohníček v přístavišti a poprvé přespali na palubě plachetnic. V sobotu jsme dorazili k zámku Orlík, přespali jsme pak v krásné zátoce na kotvách opět v lodích a nedělní překrásné ráno nás zastihlo ve vlnách (od parníků), kde jsme se báječně vykoupali a pak absolvovali plavbu zpět. Byl to nezapomenutelný víkend pro všechny zúčastněné Krakeny.
Luděk Říha, 73. PS Vodovod

Rozzářená klubovna
Když jsme se rozmýšleli, co pořídit z Programu podpory oddílové činnosti, napadla nás spásná myšlenka: Spojit příjemné s užitečným a pořídit z peněz roli pionýrské látky. Ta nám posloužila pro výrobu sedáků na dřevěné lavičky, závěsy do dvou místností, na potažení nástěnek a ještě zbylo na ušití několika polštářů. Klubovna se nám pionýrskou látkou nádherně rozsvítila a hned je tam veseleji a tepleji.
Ivana Vejvodová, PS Za Vodou

Podpora pro dramaťáky
Program podpory celoroční činnosti jsme uvítali a je super. Ocenili jsme hlavně variabilnost použití finančních prostředků. Náš oddíl věnující se dramatické činnosti využil prostředky na dovybavení klubovny nábytkem a koberci, nákup materiálu na kostýmy pro naše tři dramaťáky Šramotíček, Šramotík a Šrumík a divadelní soubor Šramot. Taky jsme s dětmi vyrazili do Prahy na workshop pořádaný Národním divadlem. Děti prozkoumaly nejstarší pražské divadlo a pak zažily pravou zkoušku ve zkušebně, kde zkouší herci profíci.
Peter Padúch, Jihočeská KOP

Co vlastně potřebujeme?
Příspěvek na oddílovou činnost jsme velmi přivítali. Složitější byla odpověď na otázku: „Co vlastně potřebujeme?“ Žádali jsme o prostředky na vybavení naší nové klubovny, ale obec nám věnovala téměř vše, o co jsme žádali v projektu, a při slučování s jinou pionýrskou skupinou jsme převzali MTZ a další množství pomůcek, které nám klubovnu úplně zaplnily. Takže jsme projekt museli v průběhu upravit. Nakonec jsme si díky němu pořídili řadu sportovních pomůcek a kancelářských potřeb, koberce a doplňky pro naši novou klubovnu.
Projekt nám tak pomohl zabydlet místo, na které jsme tak dlouho čekali. Klubovna se nám proměnila v útulné místo, kam děti chodí rády a lidé do ní se zvědavostí a obdivem nakukují. V příštích letech bychom chtěli zařídit kuchyňku pro plnění odborek, takže se jistě znovu zapojíme.
Katka Jachymčáková, 17. PS Karviná

Radovánky na laně, ve vodě i na silnici
Z příspěvku jsme mohli dětem nabídnout pro nás nové aktivity, jako je lezení na umělých stěnách, v lanovém centru a na boulderu. Mohli jsme si také dovolit návštěvu dopravního hřiště a bazénu, který by byl pro některé děti nedostupný. Tyto činnosti se dětem moc líbily. Dále jsme pořídili nové nafukovací karimatky, stany, sekerky, kotlíky, trojnožku, horolezecké helmy, pumpičky na kolo a další materiál potřebný pro práci s dětmi v oddíle zaměřeném na pobyt v přírodě.
Napsat projekt vám navíc nezabere mnoho času, pokud jste zvyklí svoji oddílovou činnost plánovat pravidelně.
Petr Xˇandy Dvořák, oddíl Poletušky Velká Bystřice

Vybavení pro mladé kuchtíky
Měli jsme štěstí a byli zařazeni do dotačního programu podpory činnosti. Náš kuchařský kroužek se konečně mohl vybavit potřebným kuchyňským zařízením, tj. nádobím i oblečením – pracovním a reprezentačním.
Využili jsme toho a uspořádali náborovou akci pro děti i rodiče s profesionálním kuchařem, který ukázal mladým kuchařinkám, co rychlého a chutného uvařit k obědu či k večeři. Těšíme se i na Vánoce, máme nové formičky na cukroví, které už nemusí vedoucí nosit z domova, ale patří k vybavení naší kuchyňky.
Dagmar Ramžová, PS Dubí 2