Seznamte se: volnočasový klub Avalon

Cílem mozaikové seznamky se pro první vydání nového ročníku stal Avalon. Naštěstí jsme ale nemuseli vyrazit pátrat po bájném ostrově z příběhů o králi Artušovi, protože volnočasový klub Avalon působí při Plzeňské krajské organizaci Pionýra. Možná vám naskočí něco jako „aha, to jsou ti šermíři…“. O tom, že jsou nejen to, jsme si povídali s Martinem Šaškem.

Pro začátek nám řekni, co je vlastně Avalon? Co si má za tím názvem představit někdo, kdo se s vámi nikdy nepotkal?
Avalon je volnočasový klub z Plzně a jeho jméno opravdu odkazuje na bájný ostrov z legend o Artušovi, ale stejně tak předurčuje to, čím se zabýváme. Takže náš Avalon, stejně tak jako ten bájný, jsou rytíři a hrdinové, čest a sláva, legendy a příběhy, draci a spousta fantazie. A ačkoli rytíř je rodu mužského, u nás v Avalonu se rytířem, šermířem a hrdinou může stát i dívka.

Určitě nejen mě zajímá: Jak vlastně došlo k tomu spojení historického šermu a Pionýra?
To byla vlastně jedna velká náhoda. Jezdil jsem jako vedoucí na tábory a celoročně pracoval s dětmi v oddíle. Mojí druhou zálibou byl historický šerm. V té době se mě ptalo několik kluků a holek, kde by se mohli naučit šermovat. Protože většina šermířských skupin neměla zájem o členy pod 18 let, napadlo mě spojit to, co umím, a založit šermířský oddíl. Po poradě s předsedou plzeňského Pionýra jsme zkusmo založili volnočasový klub, který funguje již čtrnáct let.

Musím se zeptat, proč jste vlastně volnočasový klub, protože je na první pohled jasné, že pracujete dlouhodobě se stejnými „dětmi“.
Naše činnost byla od začátku směřována na členy 14+ a model volnočasového klubu byl při našem založení nejvhodnější. Ačkoli jsme v průběhu let přemýšleli, zda se nestat klasickým oddílem, zůstali jsme nakonec volnočasovým klubem. Je pravda, že pokud se někdo chce naučit šermovat, hrát divadlo a vystupovat s námi pro veřejnost, je třeba, aby chodil na naše schůzky pravidelně. Z tohoto pohledu se podobáme spíše oddílu. Naše další činnosti a aktivity ale už spadají do činnosti volnočasového klubu, a proto jsme klub.

Říkáš další činnosti, tak nám pověz, co ještě pro děti chystáte?
Od úplného začátku byl šerm, divadlo a fireshow pilířem a výkladní skříní naší činnosti. Ale právě k šermířům neodmyslitelně patří fantazie, dobrodružství a konání dobra. Z toho se odvíjely naše další aktivity. Takže například pořádáme herní akce s Avalonem, kde hrajeme hru na hrdiny Dračí doupě a různé deskové hry, ať už osvědčenou klasiku nebo herní novinky. Nejvíc se zaměřujeme na kooperativní hry, které posilují soudružnost a týmového ducha. Snažíme se být aktivní a reagovat na momentální zájmy veřejnosti. Takže jsme svého času natáčeli krátké fantasy filmové skeče, nebo jsme pořádali lukostřeleckou výuku, turnaje atd. Zatímco jsme některé činnosti třeba dočasně opustili, našli jsme si jiné, kterým jsme se začali věnovat. Účastníme se veřejně prospěšného projektu 72 hodin a charitativních běhů Rozběháme Česko. Do všech těchto akcí se snažíme zapojovat širokou veřejnost, spoustu našich kamarádů i kamarády kamarádů, z nichž se často následně stávají stálí návštěvníci Avalonu.

Naším nejnovějším projektem je hra Laser Game. Před třemi lety jsme se s Avalonem účastnili dvou Plzeňských turnajů a získali krásné druhé a třetí místo. V loňském roce jsem se podílel na organizaci Plzeňské LG ligy a v letošním roce již tuto ligu organizuje Avalon. Máme v plánu se jí také zúčastnit a spustit laser klub pro děti ze základních škol.

O prázdninách hostujete s vystoupeními na táborech. Byli jste letos na nějakých? Máte z nich nějaké zajímavé zážitky?
V průběhu celého roku jezdíme vystupovat pro pionýry, ale nejen pro ně. Zvou si nás na různé oslavy, plesy, dětské dny a o prázdninách samozřejmě i na tábory. Letos jsme navštívili kvůli pracovnímu vytížení jen pět táborů, ale moc jsme si to užili, protože to pro nás není jen vystupování, ale také setkávání s kamarády, které během roku skoro nevídáme. Při naší návštěvě na táboře většinou odehrajeme jedno divadelně-šermířské představení, potom je možnost prohlédnout si naše zbraně a vybavení, případně se s námi na památku vyfotit a po setmění předvedeme fireshow.

Pro nás je vždy příjemné, když se líbíme natolik, že si obecenstvo vytleská přídavek. Letos na jednom z táborů bylo obecenstvo tak nadšené, že jsme do přidaného vystoupení zapojili i jejich vedoucí. Bylo to moc zajímavé a možná připravíme na příští rok představení, do kterého budeme zapojovat diváky pravidelně. Úsměvná byla také situace na táboře PS Homolka. Tam jsme se s dětmi fotili na třech stanovištích a táborový fotograf málem vypustil duši, když přebíhal od jednoho stanoviště ke druhému, aby nikoho z táborníků neošidil o pěknou fotku.

To mě přivádí k další otázce – vystoupení, to znamená kostýmy a rekvizity, kde takové věci sháníte, jak to financujete?
Kostýmy a rekvizity se vlastně rozdělují do dvou oblastí. Ta první je osobní, jsou to části oděvů a třeba boty, které jsou šité na míru a i z hygienických důvodů se nepůjčují. Takové věci si člen většinou pořizuje za své peníze. Do druhé skupiny patří rekvizity, kulisy, vybavení a kostýmy, které jsou společné pro všechny. Tyhle věci si pořizujeme z peněz, které si během roku vyděláme naším vystupováním, a které získáme z různých dotací. Pro většinu z nás se časem stává koníček posedlostí a pořizujeme si vlastní kostýmy, zbraně i vybavení, které používáme místo erárního. Například každý, kdo šermuje a jezdí s námi po akcích, časem zatouží mít u boku vlastní meč, vlastní číši nebo roh na pití a dobovou misku s jídelním náčiním.

Před samotným závěrem se chci zeptat, na jaké těžkosti při své neobvyklé činnosti narážíte – a jak se vám daří je překonávat?
Těžkosti jsou od toho, aby se překonávaly, a zejména rytíři a rekové si s nimi musí snadno poradit. Ale pokud bych měl opravdu najít něco, co nás pálí po celou dobu činnosti, tak jsou to dvě věci. První je materiální. Naše činnost sama o sobě jde ruku v ruce s velkým cestováním a převážením spousty věcí. K tomu používáme vlastní osobní auta a mým snem je, aby se nám jednou podařilo sehnat Avalonské auto. Druhá věc, která nás trápí, je, že když s námi někdo začne jezdit vystupovat a během několika let se z něj stane dobrý herec a šermíř, dostane se do věku, kdy často odchází kvůli škole do jiného města nebo prostě už nemá čas. A tak ti nejlepší odcházejí a pro mne je to stále nekončící příběh. S tímhle ale nic nenadělám a každý kdo pracuje s mládeží, to dobře zná. Útěchou mi je, že mnoho našich bývalých členů se následně stalo členy úspěšných poloprofesionálních skupin historického šermu.

A nakonec nemůže chybět otázka na celý Pionýr. Co je podle tebe v našem spolku průšvih a co je naopak super?
Marně přemýšlím, co bych označil za průšvih. Z mého pohledu Pionýr funguje víc než dobře, a když se objeví problém, tak se pružně řeší. Naopak je super být zaštítěn tak velkou a solidní organizací. A hlavně lidmi, kteří tu organizaci tvoří. Sám to pravidelně cítím z podpory, pomoci a servisu, který nám nabízí PlKOP.


VK Avalon
Vznik: 2004
Charakteristika: volnočasový klub
Počet stálých účastníků činnosti: 12
Schůzky: 1x týdně ve středu
Věk členů: 14 +

Zástupce vedoucího klubu
Jméno: Martin Šašek
Děti: syn
Mám rád: dobré lidi, dobré jídlo, dobrou zábavu
Zaměstnání: sanitář ve Fakultní nemocnici v Plzni
Kontakt: vkavalon@atlas.cz