Seznamte se : PS Vysočina Svitavy

… Kuba (pozn. red.: redaktor Mozaiky) mě už po několikáté volá… právě jsme se vrátili z celostátní soutěže v tanci M-style v Třebíči, kde jsme my amatéři vybojovali 6. místo, chystáme víkendovku, Kytičkový den, nacvičujeme na Akademii, z DDM mě píšou termín přípravné schůzky Dětského dne… takový normální den oddílového vedoucího… Kubovi se omlouvám, gratuluji k miminku a slibuji, že odpovědi na otázky dostane ještě dnes večer…

Zkus v kostce shrnout, jaká je PS Vysočina Svitavy? Co vás baví, kolik vás je a podobně…

Naše pionýrská skupina vznikla již v roce 1949. Nejstarší dochovaná kronika pionýrského oddílu je z roku 1952–53. Tehdy měla pionýrská skupina 800 členů. Dle záznamů patřila k aktivním skupinám. Zapojovala se do sportovních a společenských akcí a získala řadu ocenění. Pionýr ve Svitavách nezaniknul ani po roce 1989, jen jsme trochu zeštíhleli, v dnešní době máme 63 členů. Stále udržujeme základnu na Ostrém Kameni, pořádáme tábory a vedeme oddíl Správný táborník.

 O vaší skupině se asi dá s klidem říct, že je „akční“. Máte vlastní akce, jezdíte i na větší společné, co vás na tom nejvíc těší a jak moc se zapojují děti?

Nedávno jsem se bavila s ostatními členy skupiny, shodli jsme se, že jsme takové dobře promazané soukolí, jeden bez druhého nezvládneme nic. Snažíme se předat své zkušenosti a učíme se od dětí. Rádi se bavíme, rádi si hrajeme, vracíme se do našeho dětství a plníme si svá přání. Vychováváme si svoje vlastní instruktory a vedoucí, kteří se k nám vracejí dle pracovních možností i po létech. Jedno takové dítě mě dnes dělá vedoucího skupiny.

Vyjmenuj pro představu čtenářů alespoň stálice – vlastní i ty, které „jen“ navštěvujete.

Z pionýrských akcí se každý rok těšíme na Ledovou Prahu a Krajský turnaj ve vybíjené v Jaroměři–Josefově, Kamínka, BHCO. Zúčastňujeme se republikového finále Sedmíkvítku Tanec v Holešově a Clony. Od letošního roku budeme pořádat krajské kolo Clony pro Pardubickou KOPku. Jedním z Ideálů Pionýra je pomoc – Kytičkový den se stal pro děti samozřejmostí. Zapojili jsme se do projektu 72 hodin a Gratias Tibi. Sbírali jsme víčka, teď už pro naši kamarádku Nelinku a uspořádali Piškotéku pro všechny ostatní sběrače. Dalšími akcemi jsou maškarní taneční zábava, Lampiónový průvod pro Speciální mateřskou školku, turnaje v bowlingu pro rodiče a děti, Indiánský pochod Svitavy – Ostrý Kámen, Vánoční trhy. Vystupujeme na Akademii školy, předtančujeme na plesech…

Když děláte akce pro veřejnost, jde vám víc o propagaci, nebo nabíráte členy, anebo prostě chcete nabídnout aktivity co nejvíce lidem?

Myslím, že se to nedá rozdělit, spíše bych vše shrnula do jednoho. Každá akce pro veřejnost je obrovská propagace naší skupiny i Pionýra, stále se lidé diví, že existujeme. Nabídnout aktivitu co nejvíce lidem je asi hlavním cílem, bonusem jsou noví členové, pokud se nestanou členy, tak se velká většina opakovaně zúčastňuje. Rozzářené oči dětí a spokojení rodiče jsou pro nás největší odměna.

Když máte tolik akcí, zbývá vám čas na tu klasickou činnost – oddílové schůzky, výpravy, tábory?

Bez ní by to nešlo. Děti jsou základ skupiny, takže oddílové schůzky každý týden, jednou za měsíc víkendovka nebo výprava za zajímavostmi našeho okolí je samozřejmostí. Tábor je vyvrcholením celoroční činnosti, 14 dní zážitků pro děti a pracovní odměna pro vedoucí, na kterou se všichni moc těšíme.

Myslíš, že některé věci děláte neobvykle? Máte vlastní vyzkoušené nápady, které by mohly inspirovat i ostatní?

O práci v oddílu mluvit nebudu, nápadů má každý spoustu, spíš se zmíním o práci s těmi nad 15 let. Jsme taková velká rodina, oslavy narozenin, společný Předsilvestr, různé turnaje a soutěže i mimo akcí Pionýra se staly samozřejmostí. Velmi povedenou akcí byl i tábor pro dospělé – stát se na chvíli dítětem bez starostí a povinností bylo hrozně fajn. Po opakovaných urgencích chystáme další, letos nejen pro vedoucí a instruktory z oddílu, ale i pro naše známé a rodiče dětí… prostě i dospělí si chtějí hrát. Další už tradiční akcí je naše taneční párty pokaždé v jiném stylu, původně zamýšlená jako odměna pro vedoucí, dnes už nejen pro ně, pokaždé je velmi kladně hodnocená všemi účastníky.

Dovol mi i trochu osobnější otázku. Co ti Pionýr dává a co bere? Proč jsi pionýr?

V Pionýru pracuji od svých 15 let, bez dětí a akcí spojených s Pionýrem si to už nedovedu představit. Měla jsem štěstí na skvělé vedoucí. Naše bývalá vedoucí skupiny je taková druhá maminka, moc si jí vážím a ve spoustě jejich nápadů pokračujeme. Bez velké tolerance ze strany manžela by to nešlo, pro mé děti to tak nějak vyplynulo, že v práci s dětmi pokračují. Doma sice není pokaždé naklizeno, tento čas raději trávím s přáteli ve skupině a s dětmi v oddíle.

Když se podíváš na Pionýr obecně, co ti v současnosti vadí a co ti naopak přijde super?

Myslím, že většinu toho, co je super, jsem už vyjmenovala. A co mě vadí? Asi spousta papírovaní, bohužel bez něj to v dnešní době nejde…

Na závěr nám řekni, jak slavíte 25. výročí obnovení činnosti Pionýra?

Pořádáme 5. ročník Krajského turnaje v bowlingu pro vedoucí a instruktory. Jsme zapojeni v soutěži 25 rozhledů Pionýra Pardubickým krajem. Jedná se o celoroční soutěž pořádanou Pardubickou krajskou organizací Pionýra při příležitosti 25 výročí obnovení Pionýra. Je určena pro všechny členy pionýra a především ty, kteří mají rádi výlety a turistiku.

Ptal se Jakub


PS Vysočina Svitavy
Vznik: 1949
Počet oddílů: 1
Charakteristika: skupina „bláznů“, která je ráda, když jsou lidičky okolo spokojení
Počet členů: 63
Schůzky: 1x týdně
Věk členů: 4–66 let
Počet vedoucích a instruktorů: 6 vedoucích, 3 instruktoři přímo pracující v oddíle

Vedoucí oddílu Správný táborník
Jméno: Alena Petrželová
Děti: syn Aleš, dcera Lenka
Má ráda: děti, knihy, kolo, rukodělky, usměvavé fajn lidi
Zaměstnání: zdravotní sestra
Funkce v Pionýru: vedoucí oddílu, hlavní vedoucí tábora, člen ČRP
Přínos Pionýru: nápady, kreativita, snad už i nějaké zkušenosti
Kontakt: alenapetrzelova@seznam.cz