Seznamte se – PS Jince

Seriál Seznamte se tentokrát zavítal do středočeských Jinců, kde sídlí pionýrská skupina, která je známá především zaměřením na šachy a turnaje v této hře. To ale zdaleka není všechno, čím se zabývá. Přesto se naše povídání točilo hlavně kolem „královské hry“.

Zkus pro začátek v pár větách popsat, jaká jste skupina. Kolik vás je, co vás baví, kam rádi jezdíte…?

Jsme malou pionýrskou skupinou s jedním oddílem. Počet registrovaných se v posledních letech pohybuje mezi 20 a 40 členy. Organizujeme nebo spoluorganizujeme různé sportovní kulturní, turistické a vědomostní akce i prostřednictvím volnočasového klubu. Největší pozornost ale věnujeme šachu a to jak výkonnostnímu, tak i pro ostatní děti v regionu.

Jak vůbec vznikla myšlenka věnovat se šachu, navíc nejen v oddíle, ale i na otevřených turnajích? A co vás pohání k udržování tradice?

Když jsem začínal v Pionýru pracovat jako vedoucí (v 70. a 80. letech minulého století) byly podobné akce běžné, a to nejen v šachách. Velké turnaje v královské hře pořádal na Příbramsku například Svaz československo-sovětského přátelství (nyní Česko-ruská společnost), v Jincích Socialistický svaz mládeže, ale i Pionýrská organizace SSM. Naše skupina právě založila v lednu 1984 oddíl, specializovaný na šachy.

Od tradice jsme neustoupili proto, že stále máme v oddíle několik dětí, které mají velkou šanci v šachách něco dokázat a propagovat Pionýra i městys Jince.

Na první pohled šachy nepůsobí jako něco, co by dnešní děti strhlo. Je o ně zájem? Věnují se jim i soustavně?

Ano. Máš pravdu, že o tak časově náročné koníčky už není tak velký zájem jako v minulém století. Pro děti je mnoho pohodlnějších lákadel. Přesto se najdou děti, které jsou ochotny tvrdě trénovat a obětovat hodně ze svého volného času s cílem v šachách něco dokázat. Je to pro ně něco víc než střílečka v tabletu nebo telefonu. Těžko se to vysvětluje, ale pro děti to má něco do sebe: tvořit varianty, vítězit, porážet dospělé…

 Jak moc se takový otevřený turnaj liší od jiných akcí pro veřejnost. Kdyby chtěl někdo něco takového zkusit, s čím má počítat?

Hlavní rozdíl je v tom, že šachy nemůže hrát každý. Proto se musí počítat, alespoň zpočátku, s menší účastí. Navíc hodně dětí to po počátečních prohrách vzdá dříve, než se jim začne dařit. Proto turnaje často spojujeme se zábavnými soutěžemi pro mladší sourozence a kamarády. Pokud by se někdo rozhodl šachový turnaj uspořádat, bylo by vhodné kontaktovat někoho z blízkého šachového oddílu, kdo by poradil s propozicemi, materiálem, organizací a rozhodcováním.

V úvodu jsme ale naznačili, že zdaleka jen nehrajete šachy. Co dalšího si u vás děti mohou vyzkoušet?

V minulosti jsme měli několik dalších oddílů, zaměřených na zájmovou činnost. Byl to například počítačový, leteckých modelářů, turistický. Posledním, který oficiálně fungoval ještě v loňském roce, byl Kroužek U koní. Jak už název napovídá, soustřeďoval se na jezdectví. Zájemci stále jsou, i se stýkají, ale registraci brání skutečnost, že od ledna nemáme vedoucího, splňujícího nezbytné formální předpoklady.

Naši šachisté a jejich kamarádi se od založení kroužku – později oddílu věnovali turistice. Účastnili jsme se pochodů nebo jsme je sami organizovali a po trase jsme pořádali vědomostní soutěže z oblasti přírody, regionu a historie. Vždyť kterýmkoli směrem se z Jinec vydáte, všude vás obklopuje krásná příroda a všude narazíte na pomníčky lidí, kteří přišli o život za 2. světové války, když bojovali za osvobození Československa od německé okupace. Ale to se dá říci i o pamětních deskách – většinou z 9. května 1945 po Praze, kam často zajíždíme.

Své stánky máme i na pravidelných jineckých slavnostech, kde prezentujeme činnost i výsledky Pionýra a vyhlašujeme soutěže pro všechny děti. Podílíme se na setkáních v modrém na podporu dětí postižených autismem, organizujeme soutěže Psohlavci (pozn.: soutěž zaměřená na regionální tradice, přírodu – v našem případě Brdskou – a sport) apod.

Zkus se teď odmyslet od svojí skupiny a podívej se na celý Pionýr. Co tě štve a co je naopak super?

Pionýr je v pohodě. Z dlouhodobého pohledu nám nejsou moc nakloněny sdělovací prostředky. Velmi zkresleně je líčena minulost Pionýra (ale nejen Pionýra). Napomáhají tomu předsudky, v některých jednotlivých případech i našich členů. V poslední době se naší pionýrské skupině, ale i jiným daří s některými deníky i regionálními novinami spolupracovat. Snažíme se o to u médií pro širokou veřejnost, ale, jak si v tuto chvíli uvědomuji, dost zanedbáváme ta pionýrská. Ale i bez nás je Mozaika stále kvalitnější, přináší hodně námětů a mimo jiné z ní čerpáme i historická fakta pro naše soutěže. Z akcí je skvělá například Ledová Praha.

Na konci minulého roku jsme symbolicky vykročili do druhého čtvrtstoletí samostatného Pionýra. Co myslíš, že je pro nás do budoucna největší výzva?

Hodně se radikalizuje naše společnost. Někdy mne šokuje, co všechno naše děti zažívají, o čem si vyprávějí. Není se čemu divit, vždyť když pustíme televizi…

Pionýr by měl pokračovat ve své snaze vytvořit co nejlepší podmínky pro budoucnost. Nemám na mysli jen práci v zastupitelstvech ve prospěch mládeže. Hlavně jde o to, vychovávat v dětech vztah k okolí. Aby nejuznávanější hodnotou nebyly peníze a majetek, ale lidé.

Jakuba, redakci i čtenáře zdraví
Mirek Maršálek z Pionýrské skupiny Jince


PS Jince
Vznik: někdy dávno, osamostatnění od ZŠ v r. 1990
Počet oddílů: 1 oddíl, 2 kroužky a klub
Charakteristika: šachy a další zájmová činnost
Počet členů: 22
Schůzky: 3x týdně a akce hlavně o víkendech
Věk členů: 7 – 62 let
Počet vedoucích a instruktorů: 3 vedoucí (2 instruktoři bez kvalifikace)

Vedoucí oddíluportret MM
Jméno: Miroslav Maršálek
Děti: 2 synové a 5,5 vnoučatMá rád: přírodu, zajímavé akce, pohodové optimistické lidi, upřímnost dětí a jejich schopnost a ochotu zapálit se pro dobrou věc
Zaměstnání: ID
Funkce v Pionýru: hospodář PS
Kontakt: miroslav.marsalek@volny.cz, 702 067 510