Seznamte se: PS Boskovice

Na pomyslné mapě pionýrských skupin představených v Mozaice putujeme ze středních Čech na jih Moravy, do Boskovic. O tamní pionýrské skupině jsme si povídali s jejím vedoucím Vladimírem Farským, který je jen tak mimochodem držitelem nejvyššího pionýrského vyznamenání – Křišťálové vlaštovky a také ceny ČRDM Přístav.

Zkus pro začátek vaši skupinu ve stručnosti představit čtenářům. Kolik vás je, co vás baví, kam rádi vyrážíte na výpravy, jaké pořádáte akce?
Naše PS vznikla v roce 1990 sloučením tří stávajících skupin, které v Boskovicích existovaly. V současnosti pracují dva všestranné oddíly, které se schází v klubovně pronajaté od města Boskovice. Na jaře 2018 spouštíme projekt oddílu pro malé děti a předškoláky. Z klubovny to máme do nejbližšího lesa sedm minut cesty, na hřiště či do lázní ještě méně. Náplň schůzek je tedy jasná. Často chodíme s dětmi i do blízkého westernového městečka, se kterým úzce spolupracujeme. K návštěvám se nabízí i nedaleký Moravský kras, přehrada, rozhledny a další zajímavá místa. Pár metrů od klubovny máme hvězdárnu.

Kromě pravidelných oddílových schůzek pořádáme téměř každý měsíc víkendovou akci. Převážně je to v našem pronajatém objektu, jehož druhou polovinu jsme si přebudovali na ubytovnu s veškerým zázemím. Mnoho let již děláme několik tradičních akcí, které jsou otevřené pro veřejnost, například turistický pochod okolím Boskovic Melkovská 16. Zde si mohou účastníci vybrat z několika pěších a dvou cyklotras. Již 17 let pořádáme v lednu zábavné odpoledne s názvem Vítání nového roku pro hendikepované děti. Sem zveme děti s jakýmkoliv hendikepem, jak vrozeným, tak získaným. Účastní se ho děti z nejrůznějších dětských domovů, ústavů sociální péče a stacionářů z celé severní poloviny Jihomoravského kraje, včetně takových jako je Kociánka, Klokánek, Nojmánek Brno a mnoha dalších.

Tohle je určitě zajímavá akce. Sice jsme o ní v Mozaice už několikrát psali, ale stejně tě poprosím, abys ji čtenářům ještě trochu přiblížil.
Na Vítání nového roku vystupují děti z mateřské, základní a umělecké školy. Takže jsou k vidění ukázky moderního tance, zpěvu, dětské country kapely, velký ohlas mívá vystoupení tance se psem, se svým uměním laso a kolt show se prezentují zaměstnanci westernového městečka, každoročně nám hraje i kapela Mariachi espuelas, která se v lednu představuje také v premiéře filmu Filipa Renče Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Se svou technikou se prezentují dobrovolní hasiči a městská policie. Pro děti je připraveno zdarma občerstvení a svačiny, akce bývá zakončena diskotékou. Na financování akce se podílí město Boskovice a celá řada místních podnikatelů. Vzhledem k poměrně slušné mediální odezvě tak Pionýr vstupuje stále více do podvědomí veřejnosti.

Pojďme k vašim oddílům. Máte tři oddíly, čím se liší?
Oddíly Čtyřlístek a Lišáci jsou svojí činností téměř totožné, už jsem výše naznačil, jaké možnosti máme v okolí. Na schůzkách také využíváme dobře vybavenou dílnu, která je hned vedle klubovny, takže máme možnost s dětmi vyrábět nejrůznější ptačí budky, krmítka a další výrobky, u čehož lze trénovat motoriku rukou a manuální zručnost.

Nově vznikající oddíl malých dětí Netopýři bude zaměřen na poznávání přírody živé i neživé, a to nejen na povrchu země, ale i o kousek níž. Jeho vedoucí bude totiž zkušení jeskyňářka.

Co takhle se trochu zahřát vzpomínkou na léto? Jak vypadají vaše tábory?
Naše skupina vlastní velkou táborovou základnu v Uhřínově u Velkého Meziříčí. Její provoz ovlivňuje život nás všech a hodně nás spojuje. Každý rok jeden z turnusů patří nám. Tábory naplňujeme našimi členy a zbytek kapacity nabízíme neorganizovaným dětem. Program bývá vždy motivován celotáborovou hrou. Myslím, že vše vypovídající bude, když uvedu názvy několika z nich.  Škola čar a kouzel, Souboj titánů, Dračí doupě, či Asterix a Obelix. V blízkosti naší základny táboří i skauti. Kromě toho, že je zásobujeme pitnou vodou, neboť přišli o její zdroj, pořádáme bez problémů společné sportovní turnaje, či posezení u táboráku.

Rád bych dodal, že taková táborová základna je velká zátěž pro PS, ročně tam strávíme mnoho víkendů a odpracujeme stovky brigádnických hodin. Na druhé straně je to ale věc, která partu dospělých sdružuje a drží pohromadě. Zvláště těch, kteří již s dětmi pracovat nechtějí a ze skupiny by jinak odešli.

A co společné pionýrské akce? Které baví?
Z nabídky společných akcí se účastníme Ledové Prahy a každoročního turnaje v Ringu, který pořádá PS Jedovnice.

Jako vždycky se musím zeptat i na celý náš spolek. Co myslíš, že je v Pionýru průšvih a co je naopak super?
Já vnímám Pionýra jako jednu z mnoha nabídek využití volného času dětí a mládeže. Měl jsem tu možnost pracovat roky ve Výkonném výboru ČRP a vím tedy z vlastních zkušeností, jak těžké je uvádět do života nové věci, jak něco vymýšlet a organizovat. S úsměvem na rtech, ale i s hrdostí vzpomínám, jak jsme v „prvním koši“ na Ústředí o víkendech dlouho do noci tvořili, potom spali pod stoly na karimatkách a ohřívané párky nám už lezly nejen krkem. A že jsem měl možnost poznat takové osobnosti jako Jindru Kačera, Zdenu Schwarzerovou, Zdeňka Nusharta, Míru Maška, Tondu Ungera, Mirka Dumbrovského… Všem těm, kteří táhnou náš spolek dnes, přeji, ať se jim daří a hlavně ať je tato práce naplňuje štěstím alespoň tak, jak mě.

Proč ty osobně jsi pionýr?
No, pro mě je to asi srdcová záležitost. Začal jsem v roce 1970, kdy byl zakázán opět Junák. Tehdy jsme přešli s celým oddílem pod Pionýra, no a jaksi jsem se zde „trošku zdržel“, i když osobní oběť byla mnohdy nemalá. Kdy to skončí? Teď už to vím jistě. Moje odhláška bude mít hezký černý rámeček.

ptal se Jakub

PS Boskovice
Vznik: 1990
Počet oddílů: 2