Seznamte se: 6. PS Kolín

V mozaikové seznamce se tentokrát setkáte s 6. pionýrskou skupinou Ursa z Kolína. S jejím vedoucím Jiřím Žďárou jsme si povídali například o celoročních hrách, o proměnách věkového složení členů i o sporech, které před třemi lety vedly k odštěpení části skupiny.

Jak bys vaši skupinu představil někomu, kdo ji vůbec nezná?
Jsme vlastně jediná pionýrská skupina v kolínském okrese. Máme oddíl v Kolíně a ještě jeden v Zásmukách, kde dřív byla také skupina, ale nezvládali administrativu. Pokračují dál už jen jako oddíl a my je zaštiťujeme. Zpočátku fungovali spíš samostatně, teď už druhý rok jezdíme společně na víkendovky. Je tam trochu specifická situace, protože působí i v Sokole, činnost všech spolků je tam taková propletená. 🙂

Poslední dva, tři roky je nás celkem kolem padesáti, nestoupá to, ale ani neklesá. Děti, které odcházejí, nahrazují průběžně nové.

Naše činnost jsou hlavně víkendovky pro děti, na kterých probíhá celoroční hra a vrcholí potom na táboře. Navíc máme při oddíle taneční kroužek, který vznikl poté, co moje dcera vyšla ze základní školy a taneční skupina, do které tam chodila, tím pro ni skončila. Ona ale chtěla pokračovat a navíc se svými kamarádkami, tak je dala znovu dohromady a teď si říkají Freaks Crew, tancují Hip hop, pravidelně trénují a jezdí i po soutěžích.

Mluvil jsi o celoročních hrách. Můžeš to trochu rozvést?
Celoroční hry děláme už od vzniku oddílu v roce 1984, takže je to tradice. Každý rok měl jeden námět, který měl finále na táboře. Musím říct, že se nám to osvědčilo, děti to dokáže nadchnout. Letos máme Ursa Wars, což je hra podle Hvězdných válek, takže pracujeme s hvězdami. Na každé výpravě bráníme a poznáváme jedno souhvězdí. V předchozích letech to byl třeba Ursa park, takže dinosauři, nebo Pevnost Boyard. Děti vždycky mají na ten rok tematická oddílová trika, letos jim na ně postupně nažehlujeme souhvězdí, předtím jsme vybarvovali dinosaury a tak podobně.

Když jsme to nakousli, tak nám pověz víc o vaší historii a tradicích.
V roce 1984 založili oddíl Ursa dva nadšení vedoucí po vojně. Patřil k 6. PS Kolín, což byla skupina při škole, vždycky ale stál trochu bokem, měl i vlastní klubovnu. Oni tenkrát položili základ celé činnosti, jak zaměření na turistiku, přírodu, lesní moudrost, tak práci s celoročními náměty. Takže vlastně nastavili činnost oddílu tak, jak po více než třiceti letech běží pořád.

Tradičně každý rok pořádáme vánoční výpravu, které říkáme vánoční besídka. Je vždy 21. 12., kdy je také výročí oficiálního založení oddílu Ursa (i když reálně pracoval už od září). A už od počátku taky vydáváme oddílové noviny Ursiánek, do kterých píšou příspěvky hlavně děti. Sice remcají, ale napíšou a pak mají radost, když to vyjde.

Chci se zeptat na věkové složení, protože vím, že máte jednak menší děti a pak spíš kategorii 15+. Jak to vzniklo a jak se s tím pracuje?
Ty starší „děti“ jsou hlavně v tanečním kroužku. Jsou tam i mladší, než moje sedmnáctiletá dcera, některé ještě chodí do školy, ale raději tancují u nás, než ve školním kroužku.

No a v roce 2014 odešlo dost starších dětí a začali jsme oddíl malých dětí, některé tenkrát ještě nechodily ani do školy. Zahájili jsme na jaře výpravou a v létě už jely na tábor do Neškaredic, což je bývalá školka se zahradou, na které byly postavené podsadové stany. Byli jsme připravení, kdyby bylo špatné počasí, přesunout děti do budovy, ale nakonec zvládly celý tábor ve stanech. Těmhle dětem je teď 8 až 9 let a pokračují s námi dál. Teď už ten odstup mezi mladšími a staršími dětmi není tak velký, jako po obměně v roce 2014.

Když mluvíš o roce 2014, tak prozradím čtenářům, že to byl pro vaši skupinu kritický rok, kdy došlo k rozkolu mezi dvěma částmi oddílu. I když to asi není příjemné, můžeš popsat, o co šlo a jak jste celou situaci nakonec vyřešili?
Ono to vlastně začalo v roce 2013, o rok později se to „vyřešilo“. Já se vždycky staral o organizaci, o zázemí, ale začal mi chybět trochu bližší kontakt s dětmi. K tomu jsem prodělal operaci krční páteře. A navíc nám v červnu naše tradiční tábořiště zaplavila voda a tři dny tam stála. Nebylo to zrovna ideální období… Řešil jsem situaci s povodím a s porybným nedalekého rybníka. Ten mi řekl, že je rybník tak plný, že už nepobere vůbec nic, takže při pořádném dešti budeme mít louku zaplavenou znovu. Tak jsem otevřel téma, že tam tábor být nemůže a co s tím. Souhlasila s tím i část rodičů. Nicméně se utvořilo jakési „skalní jádro“ lidí, kteří tvrdili, že tábor v Maloticích být musí a že to nejde jinak.

Tak jsem jim nakonec řekl, ať si tam tábor klidně udělají, ale že já jako hlavas nepojedu, tak ať si rozhodnou, kdo to povede. To si ale samozřejmě na triko nikdo nevzal. Já navrhl jako náhradní řešení tábor v Neškaredicích, abychom nevypadli z rytmu. Někteří vedoucí se k tomu ale postavili tak, že je to jen nějaká vycpávka, a rezignovali na činnost. Tahle situace ty neshody spustila, projevilo se to i poklesem zájmu dětí, zazněl i názor, že stačí dělat jenom tábor. Já jim ale chtěl dokázat, že to musí stát na celoroční činnosti.

Spory se prohlubovaly a já už s touhle partou dál pokračovat nechtěl. Část vedoucích odešla a jsou teď aktivní při KOP, my začali nanovo s malými dětmi, jak jsem už říkal. Ve srovnání s dobou před rokem 2014 se víc držíme celoročních her a funguje to.

Musím ještě zmínit, že když jsme startovali tábor v Neškaredicích, tak bylo úžasné, když od 20 dětí, přičemž, některé byly sourozenci, přijelo pomoct 15 rodičů. Dodnes nám jezdí pomáhat, mají zájem, poslední dva roky jsme měli zimní tábor s rodiči. Tohle mi dělá velkou radost.

Pojďme překročit hranice vaší skupiny. Co velké pionýrské akce, na které rádi jezdíte?
Jezdíme na taneční Sedmikvítek. Letos jsme byli poprvé, děti i já, na RESETu. Líbilo se nám tam a chystáme se i na příští, je to pro děti zpestření. Sice se nám to trochu kříží s víkendovými výpravami, protože ten červen bude hodně nabitý, ale zkusíme to skloubit.

Když se podíváš na celý Pionýr. Co myslíš, že nám nefunguje a co je naopak super?
Já ani nevidím něco, co vyloženě nefunguje. Někdo může třeba nadávat na některé ekonomické věci, ale já říkám, že za to prostě někdo zodpovídá, a když řekne, že to nějak musí být, tak to tak musí být. Když jsou jednou nějak nastavená pravidla, tak se jich držme.

No a hodně dobré mi přijde, že nejsme svázaní, že naše činnost může být pestrá. Můžeme jezdit na výlety, na vodu, ale taky mít taneční klub a tak podobně. Tahle všestrannost je dnes naše velká síla.

Tradiční tečka, nebo spíš otazník. Proč jsi pionýr?
V páté třídě jsem přišel do oddílu, ta činnost mě zaujala a od té doby v ní prostě chci pokračovat, ani mě nenapadlo, že bych to dělal někde jinde. Po revoluci jsme to samozřejmě také řešili, část vedoucích odešla do Tábornické unie, ale my jsme zůstali v Pionýru, protože jsem už tenkrát razil heslo, že jde o lidi a o činnost, ne o název.

ptal se Jakub


6. PS Kolín
Vznik: V roce 1984 vznikl oddíl Ursa a z něj později vznikla dnešní PS.
Počet oddílů: 2
Charakteristika: všestranné
Schůzky: v Zásmukách 1x týdně, taneční kroužek 2x týdně, pravidelné měsíční výpravy
Počet členů: 50
Věk členů: 6–67

Vedoucí PS
Jméno: Jiří Žďára
Děti: 3
Mám rád: život
Zaměstnání: úředník
Kontakt: jiri.zdara@seznam.cz