Seznamte se: 32. PTO Severka

S Mozaikovou seznamkou zamíříme tentokrát do Brna k oddílu Severka, který patří k Pionýrským tábornickým
oddílům. Možná se ptáte, proč představujeme oddíl, když obvykle jsou na této stránce pionýrské skupiny – i o tom jsme si povídali s oddílovou vedoucí Eliškou Masaříkovou a také s bývalou náčelnicí SPTO Petrou Stolařovou.

Zkuste Severku stručně představit: kolik vás je, co vás baví, kam rádi vyrážíte…
E: Máme 48 dětí od šesti let a 15 vedoucích a rádců. Jsme tábornický oddíl, nebojíme se vyrazit do přírody jen s batohem, plachtou a kotlíkem. Rádi navštěvujeme nová místa v přírodě i ve městě. Jednou za čas i v zahraničí. Nechybí akce na kole, vodě nebo třeba v jeskyních. Myslím, že dětem nabízíme velmi různorodou činnost. Máme vlastnoručně postavenou klubovnu a tábořiště.
P: Doplnila bych jenom, že naše činnost se mění s dobou. Snažíme se nabízet atraktivní program a zároveň z dětí vychovávat lidi, kteří budou připraveni na život v současném světě.

Váš oddíl je vlastně celá skupina, dále pracujete po družinách, jaké to má výhody?
E: Momentálně máme čtyři družinky různého věkového složení. Většinou družinka vzniká při náboru nových dětí (1. – 3. třída) a poté v ní děti rostou společně až do puberty. Na akce jezdíme společně i po družinkách. Každá kategorie si najde to své, např. pro malé děti je program pohádkový, hravý a jednodušší. Starší děti mají témata ekologie a globální výchova, zkouší náročnější věci a hry. Díky rozdělení máme 10–15 dětí na schůzkách, lépe se s nimi pracuje a jsme jim blíže, zejména u těch menších je to velká výhoda.
P: To, že se náš oddíl rovná zároveň skupině, je otázka posledních čtyř let. Předtím jsme byli součástí největší jihomoravské skupiny, ale naráželi jsme na anonymitu oddílů a rozdílné potřeby. Jak to bylo personálně možné, tak jsme se oddělili a založili vlastní skupinu.

Když zmiňuju družiny, musím se zeptat na jejich zvláštní názvy – jaký je jejich význam?
E: Družinky pojmenováváme po hvězdách. Severka neboli Polárka patří k velmi známým a důležitým hvězdám, celý oddíl se nese v astronomickém duchu. Děti se učí význam hvězd a jejich souhvězdí.
P: Název vždycky vybírá vedoucí družiny podle toho, co se mu líbí. V současnosti máme například – Mizar, Wasat, Altair, Nemesis, Mintaka. Podle této logiky, také vznikl název skupiny – Galaxie, která stojí nad všemi družinami i oddílem.

Pojďme se bavit o činnosti. Když se řekne PTO, leckoho možná překvapí, že máte třeba hudební soubor, kočovné divadlo, jezdíte na kola, plavat, bruslit… Tak se chci zeptat, co z vaší činnosti z vás dělá typický PTO a co je jenom „vaše“?
P: PTO je Pionýrský Tábornický Oddíl a my jsme táborníci. PTO může být v podstatě jakýkoliv oddíl s činností zaměřenou na přírodu a život v ní. My patříme pod Sdružení Pionýrských Tábornických Oddílů Brno (SPTO Brno). Je to banda oddílů z Jihomoravského kraje s podobnou činností, které mezi sebou soutěží a pořádají společné akce. Společně se vidíme čtyřikrát do roka – na třech soutěžích a závěrečném víkendovém srazu.
A co je typicky naše? Máme spoustu tradic, co nás dělají právě Severkou. Nicméně u nás v kraji je právě díky SPTO hodně podobných oddílů. Bereme si jeden od druhého inspiraci.
E: Je složité určit přesně, co je jenom naše. Určitě jsou to již Petrou zmíněné tradice. Tou nejvýraznější, která je na nás vidět na cestách a akcích, je kroj s nášivkami a šátkem. Znázorňuje, odkud jsme, co umíme a čím se zabýváme. Za poslední roky u nás vzniklo mnoho severáckých fashion kousků (trička, mikiny, bundy, čepice), v kterých děti jezdí na akce nebo je nosí i do školy. Další tradicí je Rada starších, složená ze všech aktivních vedoucích a zvolených zástupců ze všech družin. Řeší důležité záležitosti fungování oddílu. Za naše považuji také oddílové vzdělávání neboli tábornické třináctero – soubor 13 zkoušek, které plní každý „severák“.

Zmiňovalas, že mezi sebou PTO soutěží. Jak to probíhá?
P: Potkáváme se na třech soutěžních akcích ročně. Dvě se obměňují podle dohody náčelníků oddílů. Bývá to například Brněnské bloudění, šifrovací hra, orientační běh, soutěž v uzlování, vybíjené, plavání a další. Třetí soutěží roku je vždy Setonův závod. Jedná se o závod tříčlenných hlídek v tábornických dovednostech. Z každé soutěže si oddíl odnese body do celoroční soutěže – Zelené ligy. Na závěrečném srazu se pak vyhlašuje sedm nejlepších oddílů pro daný rok.
Soutěžíme asi víc, než je v Pionýru běžné, ale v PTO jde hlavně o potkávání se, sdílení zkušeností, navazování přátelství na celý život. Menší děti touží po vědomostech, něco se naučit, ty starší chtějí rozšiřovat okruh přátel. Tohle všechno nám SPTO pomáhá naplňovat.

Zorganizovat akce pro tolik oddílů zní docela náročně, kdo za tím stojí?
P: Každou z akcí pořádá některý z oddílů. Vše koordinuje Štáb SPTO, složený z náčelníků sedmi nejlepších oddílů z předchozího roku. Štáb se schází jednou za měsíc, nad ním stojí Sněm SPTO – složený ze všech náčelníků členských oddílů – a má rozhodovací právo. Schází se třikrát do roka. V čele je náčelník SPTO, volený na dva roky.

Když jsme u SPTO, musím se zeptat, jak je to se vztahem oddílu a skupiny?
P: V SPTO jsou členy jednotlivé oddíly, jak už název napovídá. SPTO nemá žádný právní podklad, je to v podstatě takový „klub oddílů kamarádů“, které se potkávají. Skupiny pro činnost SPTO nehrají roli. Na jedné skupině může být více oddílů a jeden z nich být členem SPTO a druhý zase ne.

Mluvily jste o systému oddílového vzdělávání a zkoušek, můžete to čtenářům trošku přiblížit?
P: Vzdělávání a zkoušky jsou přípravou na soutěže. Systém vychází ze zásad činnosti SPTO Brno, kdy se každý PTO oddíl zavazuje používat třístupňový systém vzdělávání. Pojetí je na každém z oddílů. O tom Severáckém nechám povědět Elišku.
E: Zájemci o šátek skládají tzv. nováčkovskou zkoušku, kde prokážou základní tábornické vědomosti, ale i řádně sbalený batoh a upravený kroj. Následuje tábornické třináctero – třináct zkoušek pro mladší a starší. Na jednotlivé zkoušky – uzly, morseovka, stopař, astronomie, zdravověda, mapa a buzola, zoologie, botanika, zálesák, sportovec, odvaha, stan a ušlechtilost – se děti připravují během roku. Po jejich složení získávají bavlnku příslušné barvy, kterou si našijí na oddílový kroj. O zkoušce ušlechtilost rozhoduje Rada starších, uděluje se většinou na táboře za vzorné chování, pomoc ostatním atd. Po splnění navazuje Tábornické třináctero pro starší a rádcovské zkoušky.

Na závěr se jako vždy zeptám na celý Pionýr. Co si myslíte, že nám nejde a v čem jsme naopak machři?
P: Myslím, že máme obrovský prostor v prezentaci spolku. Tím jak je různorodý, je i velice roztříštěný a pro propagaci je těžké to uchopit. Měli bychom se naučit tu různorodost využít v náš prospěch, dát i té roztříštěnosti nějaký společný koncept. Líbí se mi hrdost, se kterou bojujeme za název. Značka Pionýr je dobrá značka, jméno všichni znají a my krok po kroku pracujeme na novém veřejném pohledu.

A co vy osobně, dokážete říct, proč jste pionýrky?
E: Jako malou mě rodiče přihlásili do pionýrského tábornického oddílu Stopa. Líbilo se jim, co oddíl dělá, a hlavně mně se tam líbilo. Vyrostla jsem v pionýrském oddíle a stále vyrůstám. Za ty roky mi oddíl i Pionýr mnoho dal, zejména partu skvělých přátel a mnoho zážitků.

ptal se Jakub


32. PTO Severka

Vznik: 1. 5. 1985
Charakteristika: Všestranný
Počet členů: 70
Schůzky: každý týden
Věk členů: 6–41
Počet vedoucích a instruktorů: Aktivní vedoucí a rádci pracující celoročně: 15.
Méně aktivní vedoucí a rádci, kteří nám pomáhají s akcemi a táborem: 7.

Vedoucí oddílu

Jméno: Eliška Masaříková
Děti: Celý oddíl dětí, vlastní žádné.
Mám ráda: Přírodu, nejrůznější sporty, cestování, práci s dětmi i dospělými. Ráda poznávám nové možnosti a místa, ráda se učím novým věcem. A samozřejmě náš oddíl Severka! 🙂
Zaměstnání: Zatím žádné, jsem stále student.
Funkce v Pionýru: vedoucí oddílu
Kontakt: elis.severka@gmail.com, 737 421 758

SPTO – Brno

Vznik: 1990 společně s obnovením Pionýra – SPTO tu však bylo i v době minulého režimu.
Charakteristika: Sdružení oddílů se zájmem o přírodu a život v ní, které svoji činnost prolínají v pravidelných soutěžích.
Počet oddílů: 19