Setkávání pionýry baví

V Pionýru se v posledních letech ustálila tradice, že v lichých letech jsou velká republiková setkání (RESET) a v těch sudých je čas na setkávání v krajích. O dvou takových akcích si přečtete i na téhle stránce. Na jedné se potkali pionýři z jižních Čech a na druhé Pionýrské tábornické oddíly z jižní Moravy.

Jihočeské setkání pod střechou i v horách

Stalo se už dobrou tradicí, že pionýři z jihu Čech oslaví  dubnový pionýrský svátek jarním setkáním v Budějovicích na naší Husovce. Devadesát účastníků si letos zavzpomínalo na další bývalou tradici, a to Pionýrský výstup na Kleť. Výstup byl náročný a sestup ještě náročnější. Ale povedlo se, a nejvyšší jihočeská hora byla pokořena.

Pak už program pokračoval jako po drátkách. Kejklířské hry u holubovského rybníka, přesun do Budějek, hotdogová večeře, Pošťácká pohádka, palačinková smršť, večerní návštěva vodárenské věže, skoro půlnoční tombola, spánek, snídaně, úklid a cesta domů. Docela dost na jeden víkend, ale stálo to za to a všichni se už těšíme na zimní setkání v první prosincový den.

Peter Padúch

Sraz pionýrských tábornických oddílů v duchu starověku

V pátek 18. května se 16 pionýrských oddílů z Brna a okolí vydalo do Jedovnic. Konal se zde totiž každoroční Sraz pionýrských tábornických oddílu (PTO). Ubytovaly se u břehu rybníka Olšovce v nedalekém kempu. Každý oddíl si postavil vlastní zázemí – ať už stan, zubřík nebo jen obyčejný přístřešek. Poté si nachystaly ohniště, které hned využily na přípravu jídla a později i k večernímu posezení.

Celý sobotní den proběhl v duchu starověkých civilizací. Účastníci si mohli vyzkoušet běh v těžké římské zbroji, poznávat řecké bohy nebo vykřesat oheň křesadlem. V odpoledních hodinách jim však ani znalost řeckých bohů nepomohla a snesl se na ně Poseidonův hněv v podobě bouřky. Ale i klapání dešťových kapek na celtu má své kouzlo. Večer zakončili u společného táboráku, kde si zvolili nového náčelníka PTO.

V neděli proběhl klasický slavnostní nástup, kde se sešlo všech 280 účastníků v krojích a kde byli představeni noví instruktoři a noví hlavní vedoucí některých oddílů. Na závěr byly vyhlášeny výsledky Zelené ligy, do které jsme celý rok sbírali body ze společných soutěží, a sedm nejlepších oddílů dostalo čestné místo ve Štábu PTO.

Fanda Reitter