Sedmikvítky můžeme pěstovat i doma

Každým rokem, právě teď na podzim, začínají rozkvétat v jednotlivých oblastech naší republiky Pionýrské Sedmikvítky. Letos zatím jejich čas nenastal. Může za to nouzový režim a hlavně všudypřítomný covid. Ale nevzdávejme to a nechme prozatím vykvést naše Sedmikvítky alespoň doma.

Řekněte dětem, že mohou tvořit z domova
Kulturně-umělecká soutěž, kterou Pionýr pořádá už více než čtvrtstoletí, má kromě prezenčních soutěží Dětská Porta (Pozn.: jde to i distanční formou, ale o tom jsme psali v minulém vydání Mozaiky), Melodie, Tance a Divadlo i tři zasilatelské soutěže a to je právě příležitost, kterou můžeme využít teď, kdy se nemůžeme s oddílovými dětmi scházet. Zkuste se s dětmi do těchto zasilatelských soutěží zapojit. Napište jim o Sedmikvítku a vyzvěte je, aby zkusily něco vytvořit. Fantazii se opravdu meze nekladou.

Clona

V dnešní době, kdy je možné pořídit kvalitní fotografie i na mobilní telefon, je tato otevřená korespondenční soutěž v oblasti foto jako stvořená pro ty, kdo rádi fotí. I když je určena hlavně dětem a mládeži do 18 let, mohou se jí účastnit i zájemci starší – takže soutěžit může celý oddíl. Kategorie jsou tematicky především zaměřeny na volnočasové aktivity dětí. Jsou to Pionýrský úsměv (portrét); Tábory, schůzky, výpravy; Příroda a životní prostředí a jedna speciální kategorie s názvem Extra, protože její téma se v každém ročníku mění.

Clona má ještě jednu zvláštnost, je vyhlašována internetová Cena veřejnosti, kdy jsou všechny došlé snímky vyvěšeny na facebooku Pionýra a zájemci mohou hlasovat pomocí tlačítka „To se mi líbí“.

Termín pro zaslání příspěvků do nejbližšího republikového finále je 28. února 2021.

Výtvarná činnost

Soutěžní oblast „Výtvarná činnost“ je otevřená pro jednotlivce i kolektivy. Nezávislá porota hodnotí výtvarné práce různých technik dle vlastních nápadů a návrhů (dvourozměrné), výrobky z keramiky a trojrozměrné výtvarné práce – šperky, doplňky oděvů, sochy, apod. Když funguje pravidelná oddílová činnost, je možné zapojit do výroby společného díla všechny děti, někteří tvoří, jiní mohou vybarvovat a další třeba zaznamenávají, jak společné dílo vzniká.

Teď se sice jako oddíl nepotkáváte na schůzkách, ale zkuste svým oddílovým dětem navrhnout, ať vytvoří nějaké výtvarné dílo na zadané téma doma. Nebo se můžete na on-line schůzce domluvit na společném díle, kdy každý doma vyrobí to, co si domluvíte, a potom můžete, až to bude možné, celé dílo dohromady sestavit.

Termín pro zaslání příspěvků do republikového finále je 20. února 2021.

Literární část

Literární soutěž Pionýrského Sedmikvítku je také korespondenční. Jiná forma ani není možná, protože některé příspěvky jsou dost rozsáhlé a jejich vyhodnocení zabere porotě více času. Zapojit se mohou jednotlivci i kolektivy. Přihlásit lze více literárních forem, jako povídky, pohádky, básně, komiksy.

Termín pro zaslání příspěvků do republikového finále je 31. května 2021.

Tip:
Zahrajte si hru a zkuste vytvořit společné oddílové dílo na dálku. Nechte každého člena oddílu napsat kus příběhu. Domluvte si systém, jak si budete dílo předávat a postupovat v jeho tvoření.

Co mají Clona, Literárky a Výtvarky společného

Je to jednotné téma. Pro letošní ročník je to Planeta, na které žiju. I když si možná na první pohled řeknete, že je to úzké téma, opak je pravdou. Stačí jen popustit uzdu fantazii a můžete se z naší planety Země dostat na planetu Pionýr nebo se vydat na výlet za Malým princem. Každý z nás můžeme mít svojí planetu, která je něčím zvláštní, stačí jen začít snít a pak už jen svým snům dát výtvarnou, literární nebo fotografickou podobu.

Letos na republiku přes KOPku

Soutěžní příspěvky budou v letošním roce zasílány přes krajské organizace Pionýra. Na některých KOPkách už oblastní kola Pionýrského Sedmikvítku probíhají, jinde je to příležitost tuto aktivitu rozjet. Uspořádat zasilatelskou soutěž není zase nic tak složitého. Zkuste se u vás na KOPce dohodnout, do kdy bude možné zaslat soutěžní práce (tady pozor, abyste to stihli ještě před republikovými termíny jednotlivých soutěží), kam je budete zasílat, a pak sestavte porotu, která soutěžní práce vyhodnotí a doporučí těm úspěšným postup do republikového finále. Pak už jen stačí úspěšné práce zabalit (v případě výtvarných prací) nebo naskenovat či zaslat v elektronické podobě (Literární část a Clona) organizátorům republikových finále. Bližší informace, soutěžní řády, propozice a termíny oblastních a republikových kol, najdete na sedmikvitek.pionyr.cz.