Sedmikvítek ve finále

Sedmikvítek ve finále

Jedna ze soutěží Pionýrského Sedmikvítku je ještě před námi – finále Dětské Porty proběhne až v červnu v Ostravě spolu s RESETem, ale každoroční zimní koloběh je u konce. O víkendu 14. – 15. 1. ho uzavřely v Holešově „rukodělky“ a v Českých Budějovicích Melodie a po pauze obnovené Divadlo.

Divadlo se vrátilo do Českých Budějovic

„To, co předvedly holky ze souboru Šramotík, byl balzám na duši. Bylo vidět, že hrají s chutí a neuvěřitelně je to baví,“ prohlásil porotce Honza Štěch na adresu souboru, který vyhrál republikové finále Pionýrského Sedmikvítku Divadlo. Domácí DS Šramotík byl jedním ze šesti soutěžících, jeho členkami jsou dívky od 11 do 14 let. A o čem hrály? Jejich vystoupení se jmenuje „O rodičích“ a ukazuje, co jsou rodiče v jejich očích zač. „Etudy vymýšlely holky samy a šlo i o částečnou improvizaci,“ podotkla Barbora Fuková, která soubor vede.

Druhé místo si odvezli studenti Gymnázia Jateční z Ústí nad Labem, kteří předvedli hru na motivy klasických pohádek. Porota ocenila zejména interaktivní přístup, herci do představení několikrát zapojili i děti z publika.

Třetí místo vybojovaly děti ze souboru Šramotíček, který funguje teprve od září loňského roku, předvedly pásmo na motivy knihy Tetovaná teta od Daniely Fischerové. Šramotíček funguje v Českých Budějovicích a navštěvují jej malé děti, často ještě předškoláci – pro všechny šlo o vůbec první vystoupení před publikem.

Čestné uznání poroty získal Divadelní soubor Lannovka, jehož členové se divadlu věnují zpravidla už několik let. Představení Hvězdy, které připomínalo historické události, se neodehrávalo na jevišti, ale přímo v hledišti mezi diváky a i díky tomu bylo velmi působivé. „Události z roku 1941 (pronásledování Židů) i komunismus známe jen ze školy, takhle jsme si na to mohli sáhnout a lépe si to představit,“ vysvětlovala vedoucí souboru Barbora Fuková, proč sáhli právě po tomto tématu. Porota ocenila zejména výborné využití prostoru, dynamiku a osobní vklad každého z herců.

Vůbec poprvé se na republikové přehlídce objevilo i loutkové divadlo, hru Hloupý Jakub sehrála druhá parta z ústeckého Gymnázia Jateční.

Republikové finále Divadla se do Českých Budějovic vrátilo po osmileté přestávce. „Bereme to jako takový nultý ročník, kdy jsme si vyzkoušeli, že jsme organizaci nezapomněli,“ říká za pořadatele Roman Ondrušek z PS Koloušci Božejov. Věří, že se příští rok přihlásí více soutěžících.

Mirka Tolarová

Výsledek soutěže:

  1. místo: Šramotík
  2. místo: Gymjat II
  3. místo: Šramotíček

Čestné uznání: Gymjat I
Mimořádná cena poroty: DS Lanovka

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.

Nebo ano?

Jsou to už skoro čtyři roky, co jsem jako zaměstnanec JčKOP, překročil práh našeho „pionýrského domu“ dnes už Budějovičákům známého pod jménem Divadlo U Kapličky. Brouzdal jsem po baráku a přemýšlel, co všechno by v jeho prostorách pro děti šlo ještě udělat.

Jednou z myšlenek, která postupem času více a více hlodala moje nitro, byla přivést zpět na Husovku nějakou soutěž Sedmikvítku. Pokud si vzpomínám, tak naposledy se konal Sedmikvítek na jihu Čech v roce 2007.

Uběhlo deset let a dva lístečky Pionýrského sedmikvítku opět přistály v Českých Budějovicích. V soutěži Melodie rozezněla sál skoro padesátka skladeb a písniček ve čtyřech kategoriích. Porota, kde předsedu Honzu Štěcha, dlouholetého režiséra opery i činohry Jihočeského divadla, doplňovali dva kapelníci, měla těžký úkol. Výsledky ale nejsou to hlavní. Důležité je, že děti našly odvahu vystoupit pod píchající světla reflektorů, před zaplněný sál, nezalekly se poroty. Atmosféra byla víc než pohodová.

Martin by jistě řekl: „taková pionýrská…“.

A co závěrem? Jeden z mých snů se naplnil a Sedmikvítek se znovu usadil u nás na Husovce v Divadle U Kapličky. Dík všem, kdo na tom mají svůj podíl. Tak za rok zase na shledanou.

A ještě malé P.S.

První a třetí místo v kategorii Divadlo zůstalo doma. Patří dramatickým kroužkům Šramotík a Šramotíček z JčKOP pod vedením Báry Fukové. Další z mých pionýrských snů, který se po čtyřech letech na Husovce naplnil.

A smršť poezie, pohybu a hlavně radosti, kterou rozpoutalo 14 prcků ve věku 5 – 10 let ze Šramotíčku na jevišti po třech měsících chození do dramaťáku, uchvátila celý sál. Báro, dík.

Peter Padúch

Vítězové dle kategorií

IA: DUO 2 KÁ
Čestné uznání: Jan Kolář, Radomír Kolář
ZA: Kateřina Plocková
Čestné uznání: Tereza Nová, Daniela Svobodová, Izabela Jati
ZP: Anežka Štrbová
Čestné uznání: Karolína Levá, Zuzana Novotná, Anna Marie Pavelková
ZB: Michal Nováček
Čestné uznání: Alena Svobodová


Rukodělky už popáté v Holešově

Slavnostní galavečer s vyhlášením výsledků celorepublikového finále výtvarné, keramické a rukodělné soutěže Pionýrský Sedmikvítek proběhl v sobotu 14. 1. ve společenském sále SVČ TYMY. Tuto akci pořádá PS Dr. M. Očadlíka Holešov ve spolupráci s SVČ – TYMY již popáté. Slavnostního galavečera se zúčastnili malí výtvarníci nejen z Holešova ale také Zborovic, Kroměříže, Kopřivnice a opět přijely také děti z Jevišovic. Účastníkům z Vysočiny a z Čech budou výsledky a ocenění zaslány poštou. Sobotní slavnostní vyhodnocení s programem bylo pro všechny přítomné malé výtvarníky i jejich rodiče velkým zážitkem, o který se postarali účinkující (tanečníci z kroužků SVČ – TYMY – Balet, Pompony, HipHop, kouzelník Mág Radekr a Karolína Vaclachová s písní Voda živá). Všichni účastníci se naučili i jednoduchou choreografii na loňský hit – píseň Sofia, spolu s dětmi si zatancoval i náš maskot – pes.

Galavečera se zúčastnil také člen výkonného výboru Pionýra – Jarda Novák, který oceněným dětem předával diplomy a drobné odměny. Po vyhlášení se všichni přemístili do galerie, kde si prohlédli soutěžní práce.

Letos poprvé bylo finále zpestřeno také o tvořivé dílny. V nabídce bylo pět technik – FIMO hmota, netradiční keramika, pískové mandaly, quilling a embossovací reliéf. Všechny dílny vedli zkušení lektoři a pracovalo se s kvalitním materiálem, přesto ceny jednotlivých kurzů byly díky štědrým dotacím spíše symbolické. Kdo přišel, nelitoval a vedle netradičních výrobků si odnesl i spoustu zkušeností s novými technikami. Do pilotního projektu se zapojilo více než 80 mladých tvůrců. Jen nás trošku mrzí, že větší část jich byla přespolních. Věříme, že spoustu nového mohou tyto ukázky přinést nejen dětem, ale i vyučujícím výtvarek, učitelkám MŠ a družinářům. Snad se nás v příštím roce díky velmi pozitivnímu ohlasu sejde ještě mnohem více.

Výtvarný Sedmikvítek je rozdělen do tří oborů a pěti věkových kategorií. Celkem se sešlo přes 350 prací od více než 400 autorů z celé republiky. Převážně šlo o vítězné práce z krajských kol. Hodnotila je šestičlenná odborná porota a ocenila jich celkem 52. Nejvíce umístění měla PS Jevišovice, SVČ Holešov a PS Brodek u Prostějova.

Všem oceněným dětem gratulujeme a těšíme se na spoustu dalších krásných prací při vyhodnocení Sedmikvítku 2017.

Děkujeme všem za účast v této výtvarné a rukodělné soutěži. Poděkování si zaslouží také všichni sponzoři za podporu.

Jarmila Vaclachová,
PS Dr. M. Očadlíka Holešov

Vítězové dle kategorií

Výtvarka
A (děti MŠ): Julie Šenkyříková
B (1. + 2. tř.): Ondřej Koutný
C (3. – 5. tř.): Kamila Jurčová
D (6. – 8. tř.): Monika Ponížilová
                       Barbora Rygrová
                       Alžběta Vajčnerová
E (nad 15 let): Ludmila Dostálíková

Keramika
A (děti MŠ): Matěj Sedláček
B (1. + 2. tř.): Valentýna Hubatková
C (3. – 5. tř.): Nikola Křížová
D (6. – 8. tř.): Žaneta Žežulářová
E (nad 15 let): Eliška Pavlíková
                          Veronika Čmelová

Rukodělky
A (děti MŠ): Gabriela Vránová
B (1. + 2. tř.): Tereza Brychtová
                         Lenka Dostálová

C (3. – 5. tř.): Hana Nováková
                       K. Majdová
                       Natálie Foučková
                       Vychodil, Kolíšek, Pilař
D (6. – 8. tř.): Filip Šálený
E (nad 15 let): Lucie Gartnerová