Sami o sobě: březen 2019

Plzeň

Jsem Pionýr, jsem vidět!
Prvního února odstartovala v Plzeňském kraji celoroční krajská soutěž Jsem Pionýr, jsem vidět! Jedním z hlavních cílů soutěže je zvýšit propagaci Pionýra v našem kraji. Do soutěže se přihlásilo celkem jedenáct oddílů z PS Jitřenka Kdyně, PS Otava Sušice, PS Čtyřlístek Domažlice, PS Dobřany, PS Tuláci Klatovy, PS Nepomuk, PS Safír Kdyně a PS Hrádek. Soutěží se ve čtyřech oblastech, a to v reportáži, reprezentaci, rozhovoru a prezentaci. Sledujte naše krajské webové stránky www.plzensky.pionyr.cz a krajský facebook www.facebook.com/PlzenskaKOP, kde budeme průběžně zveřejňovat výsledky soutěže.

Vojta ‚Hipík‘ Horváth

Beroun

Zimní tábor v Bedřichově
Zimní tábor pro PS Beroun-Závodí, začal v sobotu 2. 2. Těšíme se, že si snad užijeme sněhu. Cesta do Penzionu Eva v Bedřichově (Jizerské hory) byla vcelku dobrá a množství sněhu nás čím dál víc lákalo. Po příjezdu zjišťujeme, kdo s kým a kde bude spát. Po obědě si jdeme pro věci, ubytováváme se a převlékneme. Následuje něco málo poučení o chování na sněhu a při lyžování a jdeme se na místní louku rozjezdit. Rozdělujeme se na dvě skupiny dobrých lyžařů, dále pak skupina lyžařů začátečníků a jedna skupina snowboardistů. Část odpoledne utekla a my se vracíme zpět do chaty.

Po večeři máme zahájení zimního tábora, seznámení s pobytovým řádem na chatě, poučení o bezpečnosti při lyžování a chování se zde i na svahu a na horách vůbec. V neposlední řadě přijde i na denní rozkaz pro příští den a celý večer je jen pro nás. Hrajeme hry, soutěžíme a bavíme se tak, abychom našli nové kamarády. Po skončení hygiena a hurá na kutě. A tak to pokračuje celý týden. Odpočinkové úterní odpoledne nás opět postavilo na nohy. Seznámili jsme se s vesnicí, prošli si blízké okolí a co hlavně, odpočinuli jsme si od namáhavého lyžování. A od středy pak jedeme dál. Letos jsme neměli ani závody, ale sníh jsme si opravdu užili. Během večerních programů jsme do finále dohráli tyto soutěže: twister, obouvání židle a souboj slepých rytířů, bodován byl také pořádek na pokojích. V závěru jsme vyhlásili vítěze a předali drobné odměny s diplomem.
A na co jsme se nejvíce těšili? Poslední den, diskotéka. Týden utekl jako voda a my odjíždíme zpět. Navázali jsme nová přátelství, naučili se lyžovat a ti, co uměli, se zdokonalili. Nakládáme do autobusu a odjíždíme. Ani se nám nechtělo. Ještě bychom zde vydrželi. Ale co nás čeká doma? Vyprávění, vyprávění… A v pondělí, zase do školy. Tak za rok zase na shledanou!

Květa Hrbáčková, PS Beroun-Závodí

Brno

Ringobal
V sobotu 23. 2. 2019 proběhla již druhá akce SPTO tohoto školního roku. Jednalo se o naprosto novou soutěž, která dostala název ringobal. Celou akci připravil 21. PTO Hády. Závod proběhl na gymnáziu Kapitána Jaroše v Brně. Nakonec se zúčastnilo přesně 300 dětí, což je téměř dvojnásobek našich původních odhadů, přesto se všechno krásně stihlo ve stanoveném čase.
Sešli jsme se už po sedmé hodině ráno, abychom stihli upravit rozměry hřišť v tělocvičnách a zajistit registrační prostor. Na pomoc nám přijeli i všichni rozhodčí a od půl osmé začaly dojíždět i oddíly s dětmi. První zápasy proběhly krátce po osmé hodině. Pro děti, které své zápasy dohrály brzy, byl v jedné ze tříd nachystaný doprovodný program. Na lavicích ležely rozmístěné karty s hlavolamy a sirky, kterými se úkoly plnily.

No a o co vlastně v ringobale jde?
Týmy jsou na hru rozděleny do skupin po čtyřech hráčích, tři jsou v poli a jeden zastupuje post brankáře. Brankář drží dřevěnou tyč a pohybuje se po prostoru 1m x 1m. Úkolem hráčů je navléct ringo na tyč svého brankáře. Druhý tým jim v tom ale samozřejmě brání. Kdykoliv ringo spadne na zem, získává ho druhý tým. Každá kategorie měla jinou velikost hřiště, ale počet hráčů zůstával stejný. Cílem hry je naházet co nejvíc branek a zabránit druhému týmu, aby se trefil.

Konečné vyhlášení proběhlo ještě před půl pátou odpoledne a v pět už byli všichni na cestě domů. I přes drobné komplikace se nakonec celý den vydařil.

Kačka Hájková, 21. PTO Hády

Hrádek

Vynášení basy
V úterý 12. 2. 2019 proběhla v Hrádku tradiční akce „Vynášení basy“. Organizátoři byli z pionýrské skupiny. V tělocvičně byla dvouhodinovka plná maškarního reje. Děti mohly soutěžit na různých stanovištích. Oddíl Tykadla připravil několik společných her, jako házení pionýrských vlaštovek, skoky na papírové mety apod. Účast byla různorodá od batolat po puberťáky. Basu, jako symbol zimy, jsme vynesli za hurónského volání: zimo, zimo, jdi už spát, už si s tebou nechceme hrát! Snad jsme přivolali jaro. V závěru dárečky a odměny rozdával náš maskot, pionýrský pes Tobík.

Vlasta Vasková, vedoucí PS Hrádek

Nepomuk

Chlubíme se… Pohár předsedy vlády ČR je u pionýrů v Nepomuku
Zástupci Pionýrské skupiny Nepomuk převzali na koncertu Děti dětem v sobotu 2. 2. 2019 ocenění za výtvarnou činnost oddílů Pusík a Knoflíci. Putovní pohár předsedy vlády nám předala ministryně financí Alena Schillerová. Pohár převzala Alena Březáková a Monika Týmlová, děkujeme jim za celoroční výtvarnou práci s dětmi a blahopřejeme. Pohár jsme předali našim pionýrům na oddílové schůzce 6. 2. 2019 v naší klubovně. Určitě z něj měli velkou radost a s chutí se dali do dalšího tvoření. Přišel nám poděkovat i vedoucí Pionýrské skupiny Václav „Kašík“. Pochlubili jsme se také starostovi města Nepomuk ing. J. Švecovi a pohár je vystaven na Městském úřadě v Nepomuku.
Pionýrský oddíl Pusík má název oblíbené kreslené postavičky – šikovného médi Pusíka ze zajímavého časopisu pro děti. Zřizovatel oddílu je Pionýrská skupina Nepomuk. Oddíl je specializován na výtvarnou práci pro děti ve věku od 6 do 10 let. Činnost oddílu začala roku 1995 a jeho vedoucí je od té doby Alena Březáková. Oddíl byl celoročním pokračováním táborů rodičů s dětmi, které jsme pořádali pod názvem „Pusík na prázdninách“ na TZ v Přebudově do roku 2009. Od roku 2013 je oddíl rozdělen na starší Pusíky a mladší Knoflíky. Ve výtvarném oddílu tvoříme podle pionýrského hesla „Bavíme se celý rok“ výrobky navazující postupně na podzim – zimu – jaro – léto. Od roku 2011 se pravidelně zúčastňujeme republikové soutěže Pionýrský Sedmikvítek ve výtvarné a rukodělné činnosti, kde jsme získali řadu ocenění. V roce 2018 jsme odeslali 20 výrobků a šest jich bylo medailově oceněno z celkového počtu 425 hodnocených výrobků. Mimo pravidelných schůzek připravujeme i výtvarné dílny k určitému období. Podzimní dýňování, zimní Vánoce, jarní čarodějnice a letní motýlkování. Tyto dílny jsou určeny i pro ostatní děti z našich oddílů, ale také pro veřejnost. Organizujeme i výtvarné dílny pro dospělé a výstavku výrobků dětí a dospělých. Nechybí ani zajímavé vycházky a výlety. Putovní pohár je tedy pro nás velkým oceněním a závazkem pro naše další tvoření.

Miroslav Dvořák, PS Nepomuk

Ústí nad Labem

Sokoli na sněhu
O víkendu 25. až 27. 1. 2019 proběhlo na naší základně v Mařenicích zimní cvičení všech družstev Sokolů včetně odloučeného odřadu v Mostě. Počasí nám přálo, nejprve mráz a pak 24 hodinová chumelenice přinesla dostatek sněhu, abychom využili i bílé převlečníky. Zimní cvičení bylo zaměřeno komplexně, tedy na vše, co jsme se minulý rok učili. Střelecká příprava, velká taktika, CQB (boj na krátkou vzdálenost), přesuny. Vyvrcholením byla akce zaměřená na osvobození spojeneckého vojáka, drženého v nepřátelském prostředí. Vězeň byl umístěn ve sklepních prostorách domu na okraji zastavěné oblasti, v blízkosti lesa. Sokoli museli využít vše, co se naučili, plánování akce, skryté přiblížení, odstranění hlídky odstřelovačem, průnik do objektu, osvobození vězně a jeho eskortování k místu vyzvednutí. Celé cvičení bylo bodováno, nejvyšší skóre, které mohli dosáhnout, bylo 60 bodů. Sokoli při první takovéto akci dosáhli na 52 bodů, což na poprvé vůbec není špatné. Chyby, které udělali, jistě brzo odstraní. Celé akci pozorně přihlíželi i naši nejmenší, kteří se od „mazáků“ učili, jak se to dělá. CQB se střelbou, si pak také zkusili. Za velení všem: DOBRÁ PRÁCE, SOKOLI!

Martin Jeníček

Všechno nejlepší

  • 5. 3. slaví své 40. narozeniny David Joska z PS Brontosauři (Královéhradecká KO).
  • 13. 3. slaví své 60. narozeniny Milan Anders z PS POHODA (Královéhradecká KO).
  • 17. 3. slaví své 50. narozeniny Martin Pavlíček z PS „Pětka“ Trubská (Středočeská KOP).
  • 20. 3. slaví své 40. narozeniny Tomáš Zítek z 2. PS KLÍČ (Pražská OP).
  • 24. 3. slaví své 50. narozeniny Radim Neshoda z PS K. Pokorného (Moravskoslezská KO).
  • 24. 3. slaví své 55. narozeniny Pavel Vodička ze 103. PS Františka Soukala (Pražská OP).

Blahopřejeme!