Sami o sobě – duben 2017

Božejov

Volná místa na keramickém soustředění
PS Koloušci provozuje na Pelhřimovsku čtyři keramické dílny (a v nich 10 kroužků). Tradičně v srpnu pořádáme soustředění pro vedoucí svých keramických dílen v soukromém objektu v Dubovicích (cca 4 km od Pelhřimova). V předchozích letech jsme při nich pracovali na společných projektech, např. na výzdobě MŠ v Božejově nebo na maketě keramické vesničky pro ZŠ ve Vyskytné. Vytvářeli jsme však i projekty ryze individuální, třeba v roce 2015 velké nádoby stavěné keltskou technikou.
Letošní „dubovické sympozium“ se bude konat o víkendu od 18. do 20. 8., jeho hlavním programem jsou dvouplášťové keramické objekty a nádoby – program vede p. Lenka Šmídová. PS Koloušci nabízí volná místa dalším vedoucím pionýrských oddílů. Akce je určena středně pokročilým a pokročilým keramikům, vedoucím keramických kroužků a klubů rukodělných činností. Účastníci si výrobky odvezou v „koženém stavu“, výpal si zajišťuje každý ve „své“ dílně. Doprava je individuální.
Akce probíhá od pátku odpoledne do neděle do oběda. Na místě je možné přespání ve vlastním spacím pytli v podkroví domu, nebo na lehátku ve stodole. Stravování je zajištěno studenou kuchyní, večeře připravujeme na grilu. Příspěvek účastníků je 300 Kč (hrazeno jako příspěvek na činnost).
Zájemci se mohou přihlásit u vedoucího PS Koloušci na ps.kolousci@gmail.com, tel. 723 730 951 (Roman Ondrušek). Kapacita akce je omezena!

PS Koloušci


Beroun

Jarní prázdniny jsou za námi
Jako každým rokem se i letos děti zúčastnily s PS Beroun-Závodí zimního tábora na horách. Cílem byla chata Honzík v Horním Maršově, Temném Dole. Sem jezdíme déle než 15 let.
Prázdniny byly do slova a do písmene jarní. Chvíli sněžení, chvíli déšť, chvíli sluníčko. Na troše sněhu, který tál před očima, jsme se pohybovali celý týden. Zdatní lyžaři se rozjezdili, a tak mohli během týdne absolvovat třikrát sjezdovku na Černé hoře. Ti, co již trochu uměli, se v rámci možností zdokonalili, a ti, co neuměli vůbec a na lyžích stáli poprvé, zjistili, co je sníh a lyže, a pomalu se učili. Chtělo by to více sněhu a v těchto podmínkách i delší dobu. Ale to vůbec nevadí. Děti byly zdatné a příští rok si to jistě zopakují. Dopoledne jsme vždy byli na sněhu, odpoledne sice na sněhu, ale v lese nebo na bobech. Seznámení se s krkonošskou přírodou mělo též co do sebe. Večerní hry v klubovně a finálové soutěže stmelily smíšený kolektiv v jednu partu. Ke vší spokojenosti přispěla i vynikající strava, jak děti říkaly „babiččina strava se nedá ničím nahradit“…

Květa Hrbáčková, PS Beroun-Závodí


Hradec u Stoda

Masopust v Hradci
Již druhým rokem pořádala naše PS Hradec ve spolupráci se sborem dobrovolných hasičů a fotbalovým klubem masopustní průvod. Jarní počasí přálo, a proto na 90 dospěláků a nejméně 10 dětí se sešlo v sobotu 4. 3. v Lomíčku. Pestrobarevný průvod se vydal do všech domácností v obci. Před průvodem jel koňský povoz s kapelou. Zvonilo se u všech, hodně lidí bylo připraveno, masky dostaly pohoštění – nechyběly koblížky, dobré pití a pro děti sladkosti. Celou dobu hrála hudba, před domem si masky zatancovaly s paní či pánem domu. Dobrá nálada a vřelé přijetí panovalo až na sál, kde každý dostal guláš. Kdo vydržel, tančil a skotačil při hudbě až do rána.

Danuše Heřmanová, PS Hradec


Koloveč

Ledová Praha 2017
Jaká byla ta naše? Parádní! Po příjezdu se vydáváme lovit kešky a poznávat historii domovních znamení. Na Novotného lávce pozorujeme surfování racků před Karlovým mostem. Po návštěvě Muzea Bedřicha Smetany a pod dojmy tónů jeho hudby pokračujeme za lovem na Kampu. Tři obří miminka (Babies) nás uchvátila a představa, že jejich sourozenci lezou po televizním žižkovském vysílači, nám zatočila hlavu. Také nás upoutala čtyřmetrová židle ve Vltavě a 34 žlutých tučňáků lemujících železný sokl. Dál na Čertovce zamáváme vodníkovi, okoukneme kresby na Lennonově zdi… Už se stmívá a my ještě nejsme u cílové kešky. Nakonec přece jen vcházíme do správné budovy a získáváme kýžený poklad. Pak jedeme na bobovou dráhu, kterou si nikdy nenecháme ujít…
V sobotu máme schůzku se strašidly na Vyšehradě. Dovídáme se spoustu historických i současných informací o vyšehradském komplexu. Potkáváme praotce Čecha i rozpustilého čerta. Ještě nás čeká prohlídka Cihelné brány a kasemat a pak gotický sklep s historií Vyšehradu.
V Mořském světě pozorujeme tvory obývající moře a oceány. Přítmí a šumění vody je příjemné, ale je čas pokračovat. Muzeum policie má připraven pěkný program. Dobově odění četníci se procházejí chodbami, zlodějíčci jsou lapáni a odváděni. Můžeme si nechat odborně odebrat otisky prstů, vyfotit se na motorce, podívat se na místo činu a mnoho dalších věcí a ukázek. Náhle jsme zváni do sálu, kde nám speciální jednotka předvádí zásahy proti nebezpečnému ozbrojenému pachateli. Nakonec si můžeme potěžkat a vyzkoušet cvičné pomůcky a zbraně. Joj, některé jsou opravdu pěkně těžké. Teď už jen dojet do Kongresového centra na koncert Děti dětem a spolu s Heidi Janků si zatančit při posledním vystoupení. Celé nedělní dopoledne trávíme v Modré škole na Pragoffestu. Je zde mnoho zajímavých her, jen si vybrat podle svého vkusu.
Co myslíte? Stálo to za to, že? Takže za rok na shledanou!

Magdalena Hergetová, PS Kolo Koloveč


Kopřivnice

Mistrovství střední Evropy v Dodgeballu
Dodgeball je rychlý styl vybíjené s pěti míči najednou. 26. 2. se konalo mistrovství střední Evropy ve Vídni (zastoupeno 8 států).
V kategorii muži hrálo 11 týmů, tým OlbramChallenge z Kopřivnice vybojoval důstojné 7. místo. Velice potěšily naše ženy, které hrály poprvé spolu (jsou ze tří měst) i poprvé na turnaji. Každým zápasem se sehrávaly a zlepšovaly, nakonec v boji o 7. místo porazily Švýcarky a umístily se na předposledním místě.
Den předtím byl turnaj Dodge&Style, kde hrají tři ženy a tři muži. Měli jsme dva týmy, a to OlbramChallenge z Kopřivnice a PAC devils z Ústí nad Labem. Ústí překvapilo, neboť byli také poprvé na turnaji a s žádným týmem neměli ve skóre nulu. Tým OlbramChallenge se dostal výš, ale v boji o třetí místo podlehl rakouskému týmu.

Miroslav Klimecký, PS Kopřivnice

Zimní tábor Pstruží
V pondělí 13. 2. jsme vyrazili na zimní tábor. Po příjezdu na táborovou základnu Pstruží byla chvíle na seznamování dětí a rozdělení do čtyř skupin.
Počasí bylo jak na houpačce. Sníh byl zmrzlý na kámen a nedalo se na něm jezdit, ale zábava byla skvělá, např. soutěže o nejlepšího sněhuláka, výlet do Medového Království Marlenka ve Frýdku Místku, kde nám odhalili všechna tajemství medového dortu a dalších výrobků z medu, které mohou ochutnat děti ve 36 zemích světa. Výlet byl úžasný, poznali jsme mnoho nových věcí a bavili se při cestování vlakem. Nejvíce se děti těšily na maškarní ples, vyhlášení Miss Pstruží i další hry. Vyrobily si také dárek pro rodiče (sněhuláka). Program nám zpříjemnily i různé pokusy (např. hadi z pouště, barevné pití) a v sobotu závěrečná diskotéka.
Tábor jsme si všichni moc hezky užili a těšme se zase na příští rok, snad bude víc sněhu.

Božena Klimecká, PS Kopřivnice 

 


Paskov

Mušata na Helfštýně
V sobotu 11. 3. jsme se s oddílem Mušata vydali na výlet na hrad Helfštýn. Ve vlaku nám vedoucí Eliška rozdala povídky o hradě, na který jsme se vydali, takže jsme měli celou cestu co dělat. Cesta od vlaku na Helfštýn byla dlouhá. Mně se zdálo, že měla asi 100 km, ale doopravdy to bylo 5 km. Nejdřív jsme šli po cestě, potom lesem do kopce a po chvíli jsme uviděli hrad. HURÁÁÁÁÁ. Tak jsme se šli do něho podívat. Před tím jsme si ještě dali svačinu a vyplnili test, kde byly otázky z povídek o hradu. Když už jsme nic nevěděli, Eliška nám napsala body, řekla, co máme špatně, a dostali jsme zpět texty povídek, abychom si odpovědi mohli doplnit. Jakmile jsme měli všechno správně, Eliška nám řekla, že je tady někde keška a nemá od ní souřadnice. Našim úkolem bylo je rozluštit podle těch odpovědí na testu. No a když jsme si prohlídli celý hrad a statečně vylezli na nejvyšší věž, obešli jsme ho okolo, abychom našli tu kešku. Ale nenašli jsme ji. Byla to škoda, ale to nevadí. Tak jsme se vydali dolů, zpátky na vlak. To teda bylo asi 3x rychlejší, než když jsme šli nahoru. A na tom nádraží mají strašně hezký podchod, kde jsou různě namalovaná zvířátka a postavičky z pohádek. Asi v 16:15 jsme dorazili do Paskova na nádraží. Skoro celý den nám svítilo sluníčko. A tím náš výlet končil.

za Mušata z PS Paskov, Vali Riedlová


Všechno nejlepší!

  • 2. 4. slaví své 55. narozeniny Alena Košařová ze 78. PS Skalka (Pražská OP).
  • 5. 4. slaví své 50. narozeniny Petr Dostál z PS Akademie sportu (Středočeská KOP).
  • 11. 4. slaví své 70. narozeniny Vlasta Hanousková z PS Radost Košetice (Jihočeská KOP).
  • 13. 4. slaví své 70. narozeniny Pavla Dudová z PS Přátelství (Moravskoslezská KOP).
  • 17. 4. slaví své 45. narozeniny Jaroslav Novák z PS Jevišovice (Jihomoravská KOP).
  • 18. 4. slaví své 70. narozeniny Helena Nevoralová z 10. PS (Jihomoravská KOP).
  • 28. 4. slaví své 40. narozeniny Ivana Vejvodová z PS Za Vodou (Královéhradecká KO).
  • 28. 4. slaví své 45. narozeniny David Vopička z 10. PS (Jihomoravská KOP).
  • 29. 4. slaví své 40. narozeniny Roman Harmat z PS Kamarádi (Pardubická KOP). 

Blahopřejeme!