Sami o sobě – září 2016

Jak tomu v zářijových Mozaikách bývá, na této dvoustraně si přečtete hlavně zprávy z akcí pionýrských skupin a oddílů, které dorazily do redakce ještě před prázdninami, ale až po uzávěrce červnového vydání. Najdete tu ale i jeden prázdninový kousek.


Domažlice

Instruktorský víkend na Zelené
Ve dnech 13. – 15. 5. 2016 se čerství instruktoři z PS Čtyřlístek Domažlice a také ti, které čeká pionýrské minimum příští rok, zúčastnili víkendové akce na chatě Jitřenka Zelená Lhota.

Sešli jsme se na autobusovém nádraží v Domažlicích, všichni natěšení na víkend bez rodičů, a odtamtud už jsme se řítili rychlostí minibusu do Zelené Lhoty. To by ale nebyl pátek 13., aby se něco nepokazilo, a tak nám cesta trvala hodinu místo plánovaných 30 minut, neboť nikdo z nás (ani pan řidič) na místě určení ještě nikdy nebyl. Když jsme konečně dorazili do cíle, přivítali nás majitelé/správci chaty, odvedli nás do našich pokojů, poučili o všem potřebném a poté už nás nechali hospodařit samotné.

Během prodlouženého víkendu jsme stihli naplánovat nějaké hry pro děti na tábor, stmelit náš instruktorský kolektiv, strávit spoustu času hraním vzdušného hokeje a také pořádně zmoknout, když jsme se rozhodli jít se podívat k nedaleké vodní přehradě Nýrsko.

I přes nepřízeň počasí a pozdní příjezd jsme si ale akci všichni užili a jsem si zcela jistá, že zanedlouho společně vyrazíme znovu.

Tereza Mlnaříková, PS Čtyřlístek Domažlice


Dubí

Bezva májový víkend
V pátek odpoledne 6. května jsme odjeli vlakem z Teplic do Stráže nad Ohří. U nádraží čekalo auto a odvezlo nám batohy až na Horní hrad. Pak jsme vyrazili pěšky na Horní hrad, sluníčko krásně svítilo, cesta nám rychle utekla. Přijali nás moc hezky. Hrad se postupně rekonstruuje a mohli jsme si všechny prostory prohlédnout. Vyslechli jsme si historii hradu i jeho úprav. Těšili jsme se z opékání buřtů na hradním nádvoří, z pěkné botanické zahrady s arboretem i z povídání pana kastelána v zámecké kapli. Odpoledne jsme si prošli naučnou cestu kolem hradu a pozorovali na nádvoří práci kováře.

Trampolíny na nádvoří se děti nemohly nabažit, byla v neustálém obležení. Pěkně se nám spalo v podkroví hradu, usínali i probouzeli jsme se křikem nádherných pávů. I noční bojovka při svíčkách v prostorách hradu byla úžasná. Tak dobré jídlo, milou a příjemnou obsluhu jsme zatím nikde nezažili. Ani se nám nechtělo se rozloučit. A to jsme ještě netušili, že uvidíme ještě na zpáteční cestě v Osvinově hadí infocentrum na ochranu vzácné užovky stromové a přírodovědný park. Cestou vlakem domů v neděli jsme měli o čem přemýšlet a určitě se sem vrátíme obdivovat další krásy přírody.

Dva dny po návratu jsme prodávali kytičky v Českém dni proti rakovině. Bylo to náročné a moc jsme si to užili. Už se na tuto akci každý rok těšíme. Takže za rok znovu!

Jana Macháčková, PS Dubí 2


Habartov

Turnaj „O kuličkového krále“
Habartovští pionýři se sešli na hřišti v Okružní ulici a vyrazili na každoroční jarní turnaj „O kuličkového krále“. Vytvořili jsme dva důlky, rozdělili se do družstev, rozhodčí nám ještě vysvětlili pravidla, rozdali kuličky a turnaj mohl začít.

Každý z nás rozhazuje pět kuliček, hned se řadíme za sebe podle pořadí, ve kterém jsme se kuličkami přiblížili co nejvíce důlku. Nejúspěšnější cvrnká jako první. Bojujeme o postup do finále. Z každého důlku zůstanou dva finalisté. Hrajeme vyřazovacím způsobem. Cvrnkáme kuličky do důlku, někdy s úspěchem, jindy přestřelíme nebo se ani k důlku nepřiblížíme. Hráč, který trefil poslední kuličku do důlku, vyřazuje toho za sebou.

Po hodince napínavé hry je rozhodnuto o čtyřech finalistech a velké finále začíná. Koukáme a fandíme každý svému favoritovi. Kuličky padají do důlku, hráči nervózně přešlapují a doufají, že právě oni nebudou těmi vyřazenými. Konečný boj o třetí místo vyhrála Simonka Kováčová, druhé si po velkém a strhujícím boji odnesl Kryštof Zettl a novým kuličkovým králem pro rok 2016 se stala Tánička Chudá.

Na příští rok jsme si slíbili opět hojnou účast a určitě zajímavý a napínavý boj.

Anna Kováčová, PS des. St. Roubala Habartov

Pochod osvobození
Na květen si habartovští pionýři naplánovali mimo jiných akcí i turistický výlet k uctění památky žen z koncentračního tábora ve Svatavě.

Protože máme dost menších dětí, zvolili jsme pro náš výlet tentokrát kratší trasu. Sraz jsme si dali na autobusovém nádraží a jeli jsme do Sokolova. Zde jsme si zašli do Městského muzea, abychom si připomněli historii Sokolovska. Ale hlavně nás zajímala místnost věnovaná ženskému koncentračnímu táboru ve Svatavě. Po příchodu do muzea jsme se ale bohužel dozvěděli, že zrovna tuto část výstavy opravují. Po prohlídce muzea jsme se ještě zašli podívat na výstavu o stavebnici Merkur. Zde jsme si mohli i sami vyzkoušet něco postavit. Před polednem už nám zbývá čas jen na pěší návrat domů okolo jezera Medard.

Naše trasa nás vedla ze Sokolova po cyklostezce směrem na Citice. Poté jsme přešli most nad silnicí a už jsme stáli kousek od jezera. Dále jsme pokračovali směrem po levém břehu k Bukovanům. Cestou jsme si odlovili dvě keše, dali si pár menších přestávek a za chvilku už jsme byli pod Habartovem. Počasí nám přálo a my si užili zase jeden bezva výlet.

Anna Kováčová, PS des. St. Roubala Habartov


Holešov

Dinopark ve Vyškově jsme si užili
Prázdninové výlety volnočasového klubu PS M. Očadlíka Holešov jsme odstartovali 7. 7. návštěvou DinoParku Vyškov. Sešli jsme se v hojném počtu na vlakovém nádraží, odkud jsme jeli vlakem s přestupem v Kojetíně do Vyškova. Ve Vyškově jsme první navštívili ZOO Vyškov, odkud jsme byli převezeni DinoExpresem do DinoParku, kde jsme si užili hodně zábavy. Plni nových zážitků jsme se vrátili opět vlakem v odpoledních hodinách. Výlet se zdařil, sluníčko svítilo a byli jsme všichni moc spokojeni. Už se těšíme na další výlet.

Jana Ivánková, PS Dr. Mirko Očadlíka Holešov


Kdyně

Pohádkový les ve Kdyni
Začátkem června patří zřícenina hradu Rýzmberk již tradičně dětem, ale nejenom jim – nesmí zde chybět ani pohádkové postavičky, zvlášť když se jedná o Pohádkový les. Kdyňský pohádkový les každoročně pořádá Pionýrská skupina Safír Kdyně a na tom letošním se spolupodílelo celkem 51 organizátorů, kteří obsadili 16 stanovišť. Děti na své pohádkové výpravě potkávaly tradiční pohádkové postavy jako např. čerta a Káču, kohoutka a slepičku, princeznu se zlatou hvězdou na čele, čarodějnici a Jeníčka nebo princezničku, která na bále poztrácela korále. Nechyběli však ani moderní pohádkoví hrdinové jako oblíbení Mimoni, Shrek a Fiona nebo piráti z Karibiku. A protože byly děti po pohádkové pouti plné zapeklitých úkolů hladové, v cíli na ně čekalo občerstvení, ale také odměna v podobě dárkového balíčku. Ti neúnavní mohli zbylou energii vyskákat na trampolíně nebo si vyzkoušet další zábavné hry, které pro ně organizátoři připravili. O tom, že se akce opravdu povedla a že hrad Rýzmberk první červnovou sobotu praskal ve všech, nemůže být pochyb. Ostatně, kdy se místní Bílé paní poštěstí potkat v jednom dni neuvěřitelných 1 091 lidských bytostí?

Věra Říhová, PS Safír Kdyně


Všechno nejlepší!

7. 9. slaví své 40. narozeniny Petra Kazlepková z PS 90. TSP (Jihomoravská KOP).
11. 9. slaví své 65. narozeniny Pavel Hubert z PS Divoká Orlice (Plzeňská KOP).
20. 9. slaví své 70. narozeniny Jaroslava Kovaříková z PS „Klub dětí“ Dobrovice (Středočeská KOP).
20. 9. slaví své 65. narozeniny Miroslav Maršálek z PS Jiřího Wolkera (KO kraje Vysočina).
30. 9. slaví své 55. narozeniny Alena Hlaváčková z PS Jedovnice (Jihomoravská KOP). 

Blahopřejeme!