Sami o sobě: říjen 2019

Horní Bříza

PIONÝŘI Z HORNÍ BŘÍZY NA MISTROVSTVÍ SVĚTA!!!

Ne všichni mohou říci, že se dostali mezi světovou špičku v nějakém sportu. Právě to se podařilo několika sportovcům z Pionýrské skupiny Horní Bříza, kteří byli po výrazném úspěchu na Českém poháru v RINGU nominováni předsedou Českého klubu RINGA, panem Ivanem Capem, aby reprezentovali Českou republiku na 7. mistrovství světa ve hře RINGO, které se letos konalo 16. – 18. 8. v polských Niepołomicích.
Mistrovství světa začalo v sobotu dopoledne slavnostním nástupem reprezentantů všech zúčastněných zemí a poslechem hymny pořádající země. Naši republiku a Horní Břízu reprezentovalo dohromady osm sportovců (Jakub Šulda, Patrik Sieber, Klára Kepková, Jiří Begala, Karolína Tremlová, Karolína Motyčková, Tereza Šuldová, Matyáš Janda) v turnaji jednotlivců i dvojic (je třeba připomenout, že Český pohár v RINGU hrají smíšená tříčlenná družstva).
I když v Horní Bříze funguje oddíl RINGA celoročně, nepodcenili jsme přípravu na náš životní okamžik a týden před odjezdem na mistrovství světa jsme měli každodenní intenzivní dvoufázové tréninky. A ty se opravdu vyplatily! Protože jsme se na turnaj dobře připravili, myslím si, že jsme neudělali ostudu. V turnaji jednotlivců jsme obsadili v různých kategoriích dvě čtvrtá místa (Klára Kepková a Matyáš Janda), jedno páté (Tereza Šuldová) a jedno šesté místo (Karolína Tremlová). Ve dvojicích byly nejvíce sehrané juniorky Klára Kepková a Karolína Tremlová. Ty se umístili na úžasném 4. místě.
Atmosféra mistrovství světa byla úžasná. Jednotlivé zápasy se hrály na 17 hřištích na fotbalovém stadionu v Niepolomicích u Krakova.
„Při podání všichni ztichli a nervózně koukali, protože se od něj odvíjí celá hra. Chytit dobře podaný kroužek, je jako chytit penaltu ve fotbale“, říká Kabe.
Jeli jsme poprvé na mistrovství s tím, že zjistíme, jak se to ve světě hraje a že ostatním nedáme výhru zadarmo a pěkně jim postup z tabulky zkomplikujeme. Za mě byl úkol splněn na výbornou a příští rok věřím, že „to cinkne“ a budeme stát na stupních vítězů.

Jakub Šulda

Hrádek

Pionýři z Hrádku na konci prázdnin

Po ukončení letních táborů u Spáleného mlýna na Berounce, kde bylo celkem 225 účastníků, práce pro vedoucí neskončila. Právě naopak. Několik skupinek  vyjelo na vodní plavbu, připravovalo se dříví na příští letní tábory a  nabídli jsme i program pro děti ve městě „Rozloučení s prázdninami“. To byla hromadná akce, kde se doplňovali pionýři, sportovci, kynologové, členové Komise mládeže. Přišla i paní starostka Mgr. Marcela Sobotková. Finančně akci zastřešilo naše město. V plném proudu je i příprava na nový školní rok, ve kterém Pionýr oslaví 30 let od obnovení své samostatné činnosti. Připraveni jsou vedoucí pro 17 oddílů, probíhá jednání o spolupráci mezi naší skupinou a skupinou Zbiroh.
V září se uskuteční tradiční odpolední akce „Dobrodružství na míru“, v pátek 13. 9. od 16,00 hodin u pionýrských chatek. Bude zde probíhat program, který přiblíží činnost oddílů i celé pionýrské skupiny. Ale tentokrát spojíme síly a nabídneme dětem a jejich rodičům možnost seznámit se i s ostatními zájmovými spolky z našeho města. Kdo přijde, má se na co těšit.

Vlasta Vasková, vedoucí Pionýrské skupiny Hrádek

Kopřivnice

Pionýři opět reprezentují republiku

Z Mistrovství Evropy odjíždíme spokojeni, neboť jsme si vybojovali postup na Mistrovství WDBF ve Velké Británii! Českou republiku jsme reprezentovali ve všech třech kategoriích z hráčů složených ze tří klubů Rudí Orli Frýdek-Místek, Dodgeball Brno a Dodgeball OlbramChallenge z Kopřivnice. Celkově nás jelo 23 z toho 20 hráčů (12 mužů a 8 žen).
Ačkoli naše snahy na všech frontách hatila reprezentace Itálie, celkové šesté místo nakonec stačilo na kvalifikaci pro mistrovství světa v roce 2020!

za Českou asociaci dodgeballu, z. s. – předseda Miroslav Klimecký (PS Kopřivnice)

Ostrava

Díky za podporu!

Aby byla pionýrská činnost finančně co nejpřístupnější, je nutné získávat podporu z mnoha zdrojů. A za každý dar se sluší poděkovat. 🙂
Díky programu Vy rozhodujete, my pomáháme společnosti Tesco získala Pionýrská skupina Ještěr pro ni nemalé finanční prostředky na nové celty (dvakrát 16 tisíc korun). Celkem za tyto peníze bylo pořízeno 10 nových celt, které dětem sloužily již na letošních letních táborech.

Aleš Ovesný

Pionýrské tábory

Táborníci Pionýrské skupiny Ještěr opět strávili dva turnusy v prostředí malebných Beskyd na základně na kopci Řehucí, všichni ale říkáme, že jsme zase a rádi byli na Šancích.

Letošní ročník byl plný rekordů: obsazení táborů bylo nejrychlejší v historii, červencové teploty byly také nejvyšší, jaké známe, proto ale také bylo množství vody nejnižší, jaké kdy bylo, a museli jsme jí mnoho navozit. Rekordní byl také počet odpracovaných hodin dospělých Ještěrů, kteří se podíleli na opravách budovy zvané Orlík. Děti kvůli tomu zažily, jaké je to jíst v polní jídelně, ale vše se v provizorních podmínkách zvládlo. Můžeme se těšit, že na příštím táboře nás pohostí opravené stravovací a společenské zázemí, bude to chtít ale ještě mnoho práce.

PS Ještěr pořádá tradičně dva turnusy. První z nich začíná v polovině července a tentokrát se nesl v duchu tajemna. Pravidelně nás totiž navštěvovaly záhadné postavy Iluminátů, které zanechávaly dětem indicie s úkoly a postupně vedly družinky k ovládání živlů a rozklíčování mnohých tajemství. Několik setkání s Ilumináty zažily děti v noční době, musely tedy překonávat vlastní strach, v úkolech plněných během dne pak přišla na řadu souhra týmu, tábornické dovednosti a nápady.

Nebyl by to ale tábor, kdyby během něj chybělo poznávání kamarádů, přírody, výšlapy v beskydských lesích, táborák, společné škrabaní brambor, noční hlídky, ale i zábavné hry, zpěv u kytary, sportování i tanec. Každý rok přináší něco nového, letošní vzpomínka má název Skibidi.

Krásným zážitkem také byla letošní cesta na Lysou horu. Na nejvyšší horu Beskyd chodíváme každoročně, tentokrát jsme ale zvolili cestu netradiční – nejen trasou od peřejí na Ostravici, ale i doplněnou programem. Pod záštitou projektu Společně na Lysou jsme podnikli cestu plnou zajímavého povídání o přírodě pod vedením lektorů tohoto týmu a dozvěděli jsme se mnoho poutavých informací o zvířatech a setkávání s nimi, o výstavbě Bezručovy chaty i o tom, jak jsou Beskydy výjimečné.

A jak vypadal další, srpnový turnus tábora?

Na nejkrásnějším místě Beskyd, daleko od aut, světel, mobilního signálu i od rodičů letos prožilo 43 dětí a sedm instruktorů dva týdny plné zábavy a vzrušení. Tématem letošního tábora se stali superhrdinové, kteří děti provázeli po vzdálených částech Vesmíru a hledali společně ztracené kameny nekonečna. Úkolem všech bylo ochránit tyto artefakty před zlými nepřáteli a zachránit tak nejen Zemi, ale celý Vesmír. 

Ve společnosti těch nejlepší superhrdinů ze skupiny Avengers všichni táborníci zvládli podstoupit nevšední stezku odvahy, kde museli překonávat své vlastní strachy. Při výcviku agentů poměřili své síly i mrštnost v neobvyklých sportovních disciplínách a mnohokrát museli zapojit nejen svaly, ale především svou fantazii a představivost, aby nalezli řešení nelehkých úkolů. 

Letošní táborový program byl opravdu nabitý a kromě obvyklé návštěvy záchranářů z Červeného kříže a skupinky mladých judistů jsme si byli prohlédnout prostory hráze nádrže Šance. Zde jsme zdolali více než 700 schodů a prohlédli si tento kolos nejenom z venku, ale s výkladem úžasné paní průvodkyně i zevnitř. 

A přestože každý den malinko a někdy i více zapršelo, nám to rozhodně náladu nepokazilo. Všichni už se těšíme, až se opět za rok setkáme na této nádherné základně, abychom vyšli vstříc novým zážitkům, výzvám a potkali se s milými kamarády.                                                                               

Petra Planková, Lenka Šmírová

Mladá Boleslav

Vydry završily sezónu táborem na Otavě

V třetím srpnovém víkendu se vrátila skupina dětí vodácko-turistického oddílu Vydry při 1. PTS Táborník z řeky Otavy. Týdenním táborem zakončily děti celoroční aktivitu tohoto oddílu z Mladé Boleslavi.

První den se všichni s nadšením vydali na pěší túru na hrad Rabí a zbytek týdne se již věnovali vodní turistice. Šedesátikilometrový úsek na řece Otavě, který splouvalo čtrnáct posádek vodáckého oddílu Vydry z Mladé Boleslavi, byl zpestřen dvaceti pěti jezy. Některé jezy bylo možné sjet bokem, což bylo pro pár mladých boleslavských vodáků první možností sjíždět jez tímto způsobem. Zakončení vodního putování patřilo soutoku řeky Otavy s Blanicí.
Všichni děti se už těší, jak se první pátek v září opět sejdou na nové loděnici Na Krásné louce v Mladé Boleslavi.

Fanda

Jince

5 DNÍ V BALONU

Letos od 26. do 30. srpna se konal již třetí ročník příměstského pionýrského tábora TRILOBIT „5 DNÍ V BALONU“ pod vedením hlavní vedoucí Markéty Fraitové. Jako každý rok nás čekal týden plný zážitků. Letošního tábora se zúčastnilo třicet dětí od 5 do 11 let.

DEN PRVNÍ: Vyrážíme za dobrodružstvím navštívit Pěnkavův dvůr. Kde se potkáme s Karlem IV, který nám vypraví o svém životě. Dozvídáme se spoustu nových informací, které jsme nevěděli. Poté nám ukázali, jak rytíři na bojišti ovládali koně. Ke konci si děti vyzkoušely střílet prakem a katapultem dokonce i obdělávat trám dobovým náčiním a řezání obrovskou pilou. Ale díky tomu že jsme nebyli utahaní a nedaleko se nacházela farma Soběhrdy plná zvířátek a atrakcí, vyrazili jsme se zabavit. Největší zábavou pro děti byla obrovská trampolína, lanový park, vodní svět a jízda na kruzích. Ke konci se ještě vydováděli na hřišti.

DEN DRUHÝ: Nás čekal výlet do Plzně, kde jsme navštívili planetárium a techmánii. Viděli jsme spoustu interaktivních exponátů, gyroskop také jsme navštívili 3D planetárium, mohli jsme se podívat, jak pracují programy v dílnách a laboratořích, někteří z nás zhlédli krátké filmy promítané na obřím interaktivním globusu, nebo zábavné vědecké show.

DEN TŘETÍ: Hurá, míříme do pohádky navštívit zámek Loučeň. Zámek je romantickou barokní památkou s původními interiéry. Obklopuje ho rozlehlý anglický park, ve kterým se nachází 12 labyrintů a bludišť. Čekala nás také prohlídka zámku, na kterou se všichni tak těšili. Po prohlídce se děti vydaly na průzkum labyrintů, bludišť a plnění úkolů u pohádkových postav, za které získávali barevné korálky.

DEN ČTVRTÝ: Jsme vyrazili na letiště do Prahy, kde se děti dozvěděly, jak to na letišti vlastně všechno funguje, co můžou a nemůžou mít na palubě letadla, jak se odbavují cestující, kolik druhů letadel máme a jiné zajímavé informace. Autobusem jsme projeli letiště kam se většina lidí jen tak nepodívá, byli jsme na vyhlídkové plošině, abychom viděli ranveje, jak letadla přistávají a vzlétávají. Po exkurzy vyrážíme do JUMP PARKU, kde se všichni děti dostatečně vyskákaly, vydováděly a hlavně unavily.

DEN PÁTÝ: Nás čekal poslední výlet, a to do zábavného parku „Žirafa“ v Praze. V zábavném parku se nacházelo spoustu skluzavek, trampolín, prolézaček, 9D kino a jiné zábavné atrakce. Po návratu z Prahy jsme se vydali do klubovny, kde jsme si všichni udělali záložku do knížky. Na konci tohoto dne byl turnaj v přebírané, kterou se děti během celého tábora naučily. A tím jsme zakončili letošní pionýrský tábor „5 DNÍ V BALONU 2019“.

Natálie Holá