Sami o sobě – říjen 2016

ČERVENÁ VODA

Na tropickém ostrově
Tábor. Pro spoustu dětí i vedoucích je to neodmyslitelná část léta. Každý rok se snažíme vybrat poutavé téma, jednou je to něco z historie, podruhé třeba pohádka… Tento rok jsme se rozhodli zahrát si známou televizní soutěž – Kdo přežije!
… Po ubytování se v rychlosti rozdělujeme do kmenů a začínáme! Každý kmen představuje jeden kontinent na Zemi a má svojí „poštovní“ schránku ukrytou v lese. První pošta obsahuje barevné šátky typu tunel, které představují život.
Každé ráno si kmeny vyzvedávají ranní úkol, který někdo ošklivě zašifroval. Sbírání rostlin, stavba mohyly, tvorba postavy dle popisu a mnoho dalších úkolů. Letos jsme dokonce připravovali popcorn!
V odpoledním programu přichází tolik očekávaný boj o imunitu. Nejsou to tradiční disciplíny ze soutěže, ale téměř opravdový boj o přežití. Skrytí v terénu vyvolává rozpaky hlavně u mladších dětí, když si na sebe mají namazat bláto, aby nebyly vidět, ale nakonec to zvládají všichni. Překonání řeky suchou nohou bylo pro všechny neméně zábavné.
V průběhu dne hrajeme spousty dalších her, za které získáváme body do boje o nejsoutěživější kmen.
Večer přichází kmenová rada, kdy zástupci z kmenů napíší na papírek jiný kmen, o kterém si myslí, že by měl jít dnes domů. Kmen, který má imunitu, pochopitelně vyřazen být nesmí. Vyřazenému kmenu se pro dnešní večer zhasíná kmenová pochodeň a na mapě světa se posouvá z tropického ostrova blíže ke své domovině. Nakonec vyhrává kmen, který zůstal tropickému ostrovu nejblíže.
Odjezd z tábora doprovází tradiční podepisování triček, výměna kontaktů a lítostivé slzy nově nabytého přátelství.
S radostí mohu oznámit, že jsme přežili, až na malé oděrky a pár klíšťat, všichni. I přes rozmary počasí jsme si tábor moc užili a už se těšíme na příští rok.

Zbyněk Liška, PS Hraničář


HRÁDEK

Pionýrská skupina Hrádek nelenoší
Pionýrští vedoucí, zástupci Kynologického klubu a knihovny, pod patronací Komise mládeže města Hrádek, připravili pěkné rozloučení s prázdninami. Uskutečnilo se 27. 8. 2016 v přírodním amfiteátru. O hudební doprovod se postarali také pionýři. Nejvíce se řádilo při ptačím tanci a při mašince. Děti se mohly pomazlit s pionýrským psem Tobíkem, soutěžily např. ve střelbě ze vzduchovky a luku, učily se chodit na chůdách, házely míčky a kroužky. Bylo pro ně připraveno vyrábění suvenýrů. Tradiční bylo malování na obličej a výherní buben s odměnami. Během sobotního dopoledne přišlo dvě stě dětí a rodičů. Celá akce byla dotována městem a vyvedlo se krásné slunečné počasí.
V pátek 9. září 2016 připravili pionýrští vedoucí zahájení činnosti všech oddílů. Uskutečnilo se zábavné odpoledne u pionýrských chatek za Hrádkem. Název Dobrodružství na míru už u nás zdomácněl. Zdařilé akce se zúčastnilo přes devadesát dětí a čtyřicet dospěláků. Vznikly dva nové oddíly, do stávajících šestnácti oddílů se přihlásili noví zájemci. Mimo rukodělné dílničky, soutěže, promítání fotografií z táborů a výstavky kronik, dostal každý uzeniny a mohl si je opéct u táboráku a potom se posilnit limonádou. K dispozici byla nabídka různých sportovních aktivit a ukázky z činnosti zájmových oddílů. V závěru přišel pionýrský pes Tobík a předal všem dětem upomínkovou taštičku plnou různých dárků, které částečně dotoval Pionýr.
Dvacítce vedoucích a instruktorů patří velké poděkování za přípravu a organizaci obou pohodových akcí!

Vlasta Vasková, vedoucí PS Hrádek


KOPŘIVNICE

OlbramChallenge
Letos jsme zažili již 4. ročník outdoor campu OlbramChallenge pro věkovou kategorii 15+, který se nesl se v duchu Hvězdné brány. Jak ho viděla jedna z účastnic?
Čekáš, že za počítačem zažiješ něco neuvěřitelného a nezapomenutelného? Tak to se mýlíš, ale mám pro tebe super zprávu – jsou to pouze dvě slova. OLBRAM CHALLENGE. Jen zde zažiješ, stejně jako letos já a mí přátelé, spoustu nočních i denních her, skoro pětihodinový pěší výlet se zavázanýma očima a nohama, teleportaci každý den přes Stargate na jinou planetu, běh OlbramRace. To a ještě víc jen a pouze tady…
Během jednoho dne jsme se všichni seznámili a začali táhnout za jeden provaz. Náš kolektiv je rok od roku lepší, a to jenom díky komunikaci a spolupráci. Každý si mnohé uvědomil díky Andymu Winsonovi, Lukáši Gregorovi a hlavně díky Hance a Kubovi Trnčákovým. Naučil se mnoho nových věcí nebo si je znovu osvojil, nyní se umí za celý den ocenit a uvědomit si, za co je vděčný. Byl velký rozdíl, když jsme mluvili o tom, co se nám na táboře líbí a nelíbí první a poslední den. První den bylo 30 % odpovědí „NEVÍM“ a poslední den ani 1 %. Což je podle mě neuvěřitelné, jak se každý naučil mluvit před ostatními a vyjadřovat přesně to, co chce říct.“

Mistrovství Evropy
Neuvěřitelný úspěch dodgeballového týmu OlbramChallenge (při PS Kopřivnice), který reprezentoval Českou republiku na ME v Paříži. Dodgeball, velice rychlý styl vybíjené se třemi míči najednou, jsme začali hrát před dvěma lety. Tohle bylo naše třetí ME. Za tuto dobu jsme se posunuli až ke kvalitám těch nejlepších států z Evropy. Na loňském ME jsme obsadili 10. místo z 12 zemí a letos v Paříži jsme skončili na 6. místě ze 14. Za námi tedy zůstalo dalších 8 států. Byla to pro nás velká čest a obrovské vítězství, když vezmeme v úvahu, z kolika týmů vybírají nejlepší hráče ostatní země, a my jsme stále jeden tým, ze kterého už mají respekt všechny státy.
Příští rok změříme své síly opět v srpnu, a to ve Skotsku.

Miroslav Klimecký, PS Kopřivnice

 


PRAHA 

LPT Rondel 2016
Čtvrtinu prázdnin strávila třicítka účastníků letošního tábora v překrásném přírodním parku Horní Berounka. Postupně získávali hrady pro krále Karla IV, jehož dobou byla celotáborová hra motivována. Hrad Krakovec, Týřov a Krašov dobyli osobně a na posledním z nich strávili i jednu noc. Mohli si vyzkoušet i netradiční hry jako lakros a interkros, do jejichž tajů je přijela zasvětit i členka vítězného ženského týmu z letošního mistrovství světa. Počasí přálo, takže došlo i na spoustu další zábavy, včetně splouvání řeky Berounky na duších. Účastníky tábora navštívili i pracovníci BESIPu a Policie ČR se svým programem. Při posledním táboráku pak nejlepší z nejlepších byli povýšeni do rytířských stavů nebo získali tituly dvorních dam od samotného krále Karla IV. Ostatní byli odměněni nejen spoustou nových zážitků, ale i několika drobnostmi, které se jim mohou hodit na výletech či dalších táborech.

Zahájení roku
Ve středu 7. 9. 2016 před půl pátou odpoledne začalo být před naší klubovnou v Amforové ulici na Praze 13 živo. Začali se, s předstihem, aby si stihli vypovídat zážitky z prázdnin, scházet členové oddílu Rondel, aby zahájili třetí rok své pravidelné činnosti. Bohužel, někteří členové se omluvili, že kvůli novým školním rozvrhům nebo kvůli novým zájmům již nebudou pokračovat. O to byla větší naše radost z pěti nových členů, kteří s námi byli na letním táboře nebo získali informaci na pondělní Burze kroužků v FZŠ Brdičkova. Někteří zájemci navíc vzkazovali, že přijdou až v druhém zářijovém týdnu. Po přivítání, rychlém poskytnutí informací novým členům a jejich rodičům a krátkém povídání o tom, co nás letos čeká (budeme využívat výchovný program Putování se psem), zbyl čas pouze tak na jednu společnou fotografii, kterou vám posíláme s přáním mnoha hezkých společných akcí.

Petr Kubů, PO Rondel


Všechno nejlepší!
 4. 10. slaví své 60. narozeniny Milena Maňhalová z PS Čestice-Podlesáci (Jihočeská KOP)

13. 10. slaví své 40. narozeniny Michal Spurný z PS Lesní Moudrost (Jihomoravská KOP)
14. 10. slaví své 45. narozeniny Věra Farská z PS Boskovice (Jihomoravská KOP)
14. 10 slaví své 40. narozeniny Jan Novák ze 103. PS Františka Soukala (Pražská OP)
19. 10. slaví své 40. narozeniny Hana Šilhavá z PS Klub dětí Dobrovice (Středočeská KOP)
19. 10. slaví své 55. narozeniny Jiří Šmerda z PS Bystřice pod Hostýnem (Olomoucko-zlínská KOP)
28. 10. slaví své 65. narozeniny Albína Koloničná z PS MOV (Pardubická KOP)
30. 10. slaví své 55. narozeniny Marie Houdková z PS Hugo Sytaře, předsedkyně Pardubické KOP. 

Blahopřejeme!