Sami o sobě: prosinec 2019

Dobrovice: PS „Klub dětí“ Dobrovice na „Podzimní stezce Polabím“

Účast na turistickém pochodu „Podzimní stezka Polabím“, který pořádá PS MOV „Střelka“ z Kostelce nad Labem je pro náš oddíl „Ťápoty“ po mnoho let tradicí. První říjnová sobota nám svítí v kalendáři. :o) Ráno 5. 10. jsme v 6.42 na dobrovickém nádraží netrpělivě vyhlíželi vlak a v Nymburce z něj pak přestoupili do rychlíku, kde už seděli i kamarádi z Kolínské PS. Na startu ve Staré Boleslavi nás vítal s úsměvem „Generál“. Z nabízených tras jsme vybrali tu nejkratší (10 km), abychom měli cestou čas hrát hry a sbírat houby. Počasí nám tentokrát moc nepřálo, vytrvale drobně pršelo téměř celý den. Na lesních cestách se tvořila velká loužová zrcadla a houby by se daly ždímat. I přes to byla cestou legrace. Zakufrovali jsme a zas se našli. :o) Všichni se těšili do cíle na diplom, odznáček a teplé párky. Domů jsme se vrátili krásně uťapaní a unavení. :o)
Děkujeme Generálovi a jeho partě, těšíme se zas za rok.

Hanka Šilhavá a spol.

Domažlice: Výlet do aquaparku Aquapalace Praha

Dne 20. 10. uspořádala PS Čtyřlístek Domažlice pro své členy a jejich rodiče zájezd do Prahy do aquaparku v Čestlicích. Cesta autobusem uběhla rychle a brzy jsme se dočkali toho, na co jsme se velice těšili – velkého množství vodních atrakcí, jako jsou tobogány, divoká řeka, vlnobití a mnoho dalších.
Bohužel tři hodiny utekly jako „voda“ 🙂 a my se vydali zpět domů. Bylo to prima a těšíme se, že si to zase někdy zopakujeme.

Kateřina Janovcová

Horažďovice: Nový školní rok s Otaváky

6. 9. proběhla již poněkolikáté naše úvodní akce Hry s Otaváky na zámku, jejíž cílem je zahájení pionýrského roku a zároveň i získání nových členů do našeho spolku. Děti si zde mohly vyzkoušet např. hod míčkem do „dračí tlamy“ nebo střelbu z luku. Ta děti opravdu bavila, možná z důvodu nového, modernějšího vybavení. Za splnění všech úkolů se získávala sladká odměna. Také zde bylo připraveno občerstvení v podobě špekáčků, které si mohly děti, případně dospělí, opéci nad ohněm. Letošní den otevřených dveří považujeme za velmi radostný, protože na následující schůzku se dostavil rekordní počet nových členů. Ani tentokrát jsme nelenili a vyzkoušeli nové lezecké vybavení, zakoupené z finančního grantu Pionýra. Děti se rozdělily na dvě skupiny. První si zkoušela slaňovat a lézt, druhá skupina mezitím hrála různé hry, např. Rybičky, rybičky, rybáři jedou nebo přetahovanou provazem. Lezení mělo takový úspěch, že některé děti chtěly zkoušet hned několikrát, proto se schůzka skoro o hodinu protáhla. Své lezecké dovednosti dokonce vyzkoušela i jedna z maminek.
V průběhu následujících schůzek jsme hráli různé hry po městě a okolí. Myslíme si, že základem je dobře znát své město a jeho okolí.
Další, pro nás významnou akcí je možnost připravit hnětynky na výstavu, která je součástí Havelského jarmarku. Je nám velkou ctí mít výrobky naší skupiny mezi takovým množstvím nápaditých a krásných kousků.
První velká výjezdová akce na sebe dlouho nenechala čekat. Již podle počtu přihlášených bylo vidět, že chuť přespat v klubovně Nepomuckých pionýrů s následným pochodem byla ohromná. V pátek 18. 10. odpoledne se na vlakovém nádraží sešlo téměř 40 účastníků a mohlo se vyrazit. Pro některé nové členy to bylo vůbec první přespání mimo domov s partou kamarádů. Po příchodu do klubovny následovalo rychlé zabydlení, hra společenských her a před usnutím pěkný film, aby se nám ráno dobře šlo. Sobotní ráno nás přivítalo sluníčkem a poté, co se k nám připojili další členové naší skupiny, jsme mohli vyrazit směr Sokolovna. Tam si každý mohl vybrat délku trasy (6 km nebo 10 km) a dle výběru následně vyrazit se svou skupinou na cestu. My, co jsme vybrali delší trasu, jsme nastoupili do autobusu, který nás dovezl na určené místo, ze kterého jsme se vydali po značené trase směr Nepomuk. Na kontrolním stanovišti s občerstvením jsme dostali nejen razítko a něco dobrého na zub, ale získali jsme i nového psího kamaráda a vůdce smečky, který získal láskyplnou přezdívku „SLINT“. Náš nový pastevecký přítel velikosti koně zřejmě nabyl dojmu, že jsme ta pravá parta pro jeho další putování a směle se vydal s námi na cestu. Jak jsme se blížili k Nepomuku, bylo nám čím dál víc jasné, že se nás náš nový člen jen tak nevzdá a situaci jsme museli urychleně vyřešit. Za pomoci hodných obyvatel obce Prádlo jsme našeho kamaráda s těžkým srdcem zanechali za námi a pokračovali k místu, kde v minulosti žil poustevník. Po dalším putování pod Zelenou Horou jsme dorazili na stanoviště, kde na nás čekala druhá parta z kratší trasy, zahráli jsme si pár veselých her a vyrazili společně do cíle. Odměnou nám byl pamětní list turistického pochodu Podzim pod Zelenou Horou a občerstvení v cíli.
Teď už nezbývalo nic jiného než zabalit věci v klubovně, rozloučit se a vyrazit vláčkem zpět k domovu, kde na nás unavené, ale spokojené, čekali rodiče.
Těšíme se na další akci, protože být s vámi nás zkrátka baví. Tak ahoj každý pátek v naší klubovně na zámku… 

Markéta NovákováMartina Kladívková, Otaváci

Hrádek: Pionýrská skupina Hrádek hlásí, že nezahálí

8. 10. cyklistické závody
Protože celý den pršelo, byly cyklistické závody jen nanečisto. Kdo přijel, zkontroloval mu zástupce městské policie vybavení na kole. Odměny a medaile od pionýrské skupiny a pana Babického, který má prodejnu kol, musí zatím na své majitele počkat. Ale drobnosti a sladkosti, dostal každý přítomný.

15. 10. turnaj v malé kopané o poháry starostky
Heslo „pohybem proti nudě“ vyšlo na 100 procent. Pionýrští vedoucí připravili dvě hodiny plné zábavy a pohybu. Turnaj v malé kopané hostil přes třicet zájemců, kteří dostali putovní poháry starostky našeho města Marcely Sobotkové.

10.–13.10. celostátní akce 72 hodin pro druhé
„Pomůžeme Natálce a jejím rodičům.“ Pod tímto názvem zástupci pionýrských oddílů Mraveniště, Dráčata a Liščata vyráběli suvenýry, které chtěli prodat při charitativní akci. Byly to přívěsky na krk, obrázky na kamenech, záložky a knoflíky štěstí. Natálka se zúčastnila na konci prázdnin příměstského tábora v Rokycanech, kde došlo nedopatřením k jejímu popálení na velké části těla a hlavně v obličeji. Do začátku října trávila čas v nemocnici, kde absolvovala řadu operací. Děti za prodané výrobky koupí hračky, které Natálce pošlou.

18. 10. svátek dýní a charita pro Natálku
Organizátorů bylo více. Pionýrská skupina, dům kultury školní jídelna Hrádek a prodejna květin Ela Rokycany. Především pionýrští vedoucí připravili stylové podzimní prostředí na 17. ročník tradiční události. Páteční odpoledne v okolí domu dětí ve starém Hrádku bylo plné dětí i dospělých návštěvníků. Svátek dýní byl naplněn maskami, soutěžemi, zábavou i dobrými skutky. Kdo právě nesoutěžil, mohl posedět u táboráčku a opékat si špekáčky. Ty mohl hned zapít čajem a doplnit zákuskem. Pro dospělé bylo připraveno na zahřátí svařené vínečko.
Oddíly Dráčata, Mraveniště a Liščata připravily prodejní stánek pro Natálku, která se zotavuje po prázdninovém zranění. Přestože se jejich výrobky prodávaly za symbolické ceny, vybralo se na hračky téměř 3000 Kč. Děkujeme za podporu.
Odpoledne přešlo v podvečer a mezi děti přišel pionýrský pes Tobík, který je pozval ke svítící dýni. Tam měl každý svůj poklad. Návštěvníci si také mohli nakoupit dekoraci ze suchých květin a krásné různobarevné dýně.
Organizátory čekal ještě velký úklid, který zvládli s pocitem dobře vykonané dobrovolnické práce.

Vlasta Vasková

Kdyňská drakiáda 

Pionýrská skupina Safír Kdyně pořádala v sobotu 19. 10. oblíbenou drakiádu. Hezké počasí nalákalo na louku pod vrchem Škarmanem přes 150 nadšenců. Na rozdíl od sluníčka se ale vítr příliš nesnažil, takže drakiáda byla spíše přehlídkou jejich pobíhajících pilotů, kteří se snažili své draky dostat do povětří. Ale tu a tam se našli takoví, kterým se to podařilo, a ve větších výškách se pak již udrželi. O co obtížnější ale bylo létat v téměř dokonalém bezvětří, o to příjemnější bylo následné posezení u ohníčku, kde bylo možné si opéct buřta nebo brambor ve žhavých uhlících. Všichni, kdo přišli, dostali také teplý čaj a pěknou odměnu ve formě létajících vrtulek. Organizátoři moc děkují všem šikovným dětem a trpělivým rodičům, fotky z akce najdete na webu https://safir.pionyr.cz/ nebo na facebooku PS Safír Kdyně. 

Pavla Hrubá