Sami o sobě: květen 2018

Dolní Slivno

Český Pohár v Ringu
V sobotu 21. dubna, proběhl v Mladé Boleslavi již 7. ročník. Protože na turnaj dorazilo 38 družstev (kolem 130 lidí), museli jsme hrát na třech hřištích – jak v tělocvičně 6. ZŠ, tak i v nové sportovní hale za 5. ZŠ. Hrálo se od rána, s přestávkou na oběd, až do odpoledních hodin. Finále se hrála už jen na jednom hřišti v tělocvičně 6. ZŠ.

V kategorii A od 6 do 10 let nám zbyla jen dvě družstva, která proti sobě odehrála tři zápasy, aby si zahrála. V kategorii B od 11 do 15 let bylo 22 družstev, která byla rozdělena do tří tabulek, do finále postoupil vždy vítěz z každé tabulky. A v kategorii C 16 a více let bylo 14 družstev, rozdělených do dvou tabulek, a do finále postoupilia první dvě družstva z každé tabulky.

V kategorii do 10 let se na prvním místě umístila PS Horní Bříza a na druhém místě PS Dubí 2. V kategorii do 15 let se na prvním umístil SK Doksy, na druhém místě byl SK Lutra a na třetím místě 143. PS Jana Nerudy – oddíl Sýčfíni. A v kategorii nad 16 let se na prvním místě umístil tým Ringo Vítězná, na druhém místě SK Lutra a na třetím místě PS Horní Bříza.

Gratulujeme všem umístěným a děkujeme všem zúčastněným. Těšíme se na vás opět příští rok v Mladé Boleslavi, tentokrát 18. května.

Kamila Podolská, 1. PTS Táborník, Dolní Slivno

Holešov

Jarní florbalový turnaj
Dne 14. 4. 2018 proběhl tradiční jarní Florbalový turnaj pořádaný Pionýrskou skupinou Dr. Mirko Očadlíka Holešov ve spolupráci s SVČ TYMY. Celkem se do Holešova sjelo devět týmů. Hrálo se ve dvou kategoriích – mladší a starší. V obou zvítězily týmy SVČ Včelín z Bystřice pod Hostýnem. Také nejlepším brankářem a hráčem byli vyhlášeni borci z Bystřice pod Hostýnem. Vítězům moc blahopřejeme a všem, kteří se turnaje zúčastnili, děkujeme za super sportovní zážitky. Velkou pochvalu si zaslouží nejmladší kluci za velmi sportovní chování a velkou aktivitu. Pro mnohé z nich to byl úplně první florbalový turnaj, kterého se zúčastnili. Věříme, že si to patřičně užili. Poděkování patří také nadaci Synot za finanční podporu.

Jarmila Vaclachová, PS Dr. Mirko Očadlíka Holešov

Jindřichův Hradec

Človíček na Klepáku
Před mockrát moc lety to na Klepákově mlýně vypadalo úplně jinak. Žila tu prapodivná zvířata. Praještěři, pratuři a praprasata. A zrovna tenkrát se tu objevil první pračlověk. Tedy spíš pračlovíček. A právě s ním jsme na Klepáku strávili velikonoční prázdniny.

Po příjezdu a několika seznamovacích hrách jsme pomohli človíčkovi nasytit kručící žaludek. Nejprve jsme obstarávali ovoce a zeleninu. Pak jsme si vyzkoušeli lov zvěře oštěpem, lukem i poněkud novodobějšími způsoby – kuší, vzduchovkou a granátem. Večer jsme dostali za úkol zapamatovat si jeskynní malby a poskládat z nich človíčkův příběh.

V sobotu ráno jsme pomohli človíčkovi ochočit divoké lesní včely. Pak jsme se pustili do tvoření, vyrobili si králíčky v květináči a namalovali si vlastní puzzle. Ještě před obědem jsme spolu s človíčkem přiřadili správná jména pomíchaným dinosaurům. Odpoledne jsme se vydali obchodovat s domorodými kmeny. Každý oddíl dostal pět hřebíků a měl za úkol vyměnit je za co nejhodnotnější věci. A sešly se nám opravdové poklady, od telefonu přes hrnec až po krém na nohy. Protože se trochu pokazilo počasí, zahráli jsme si pod střechou odkrývačku se zvířaty. Pak jsme človíčkovi pomáhali získat přízeň rusovlasé človíčky. Vyrobili jsme pro ni krásné dárky. Večer jsme se pobavili u popisování slov a pantomimy.

V neděli ráno si človíček ochočil psa a my jsme spolu s ním vybírali blechy z psího kožichu. Pak nás opět čekala řemesla a po nich přeprava sopečných vyvřelin. Protože byly horké, museli jsme je přemisťovat házením. Po obědě jsme človíčkovi ještě postavili chýši. Pak už nastal čas se rozloučit a vrátit se zpátky do civilizace. Tři dny v pravěku jsme si náramně užili!

Lenka Malá, PS 8. března Jindřichův Hradec

Kopřivnice

Noc s Andersenem 2018
I letos se vedoucí Šedých myšek rozhodli zapojit do celosvětové akce Noc s Andersenem, která probíhala 23. března již poosmnácté. Tentokrát byla spojena se spisovatelem Josefem Čapkem a jeho Povídáním o pejskovi a kočičce.
A tak jsme se páteční odpoledne sešli se svými oblíbenými knížkami v klubovně. Večerní program začal povídáním o historii celé akce a o Andersenovi. Pak jsme se vrhli již na samotné čtení. Co říct závěrem o celé akci? Předně musím poděkovat všem vedoucím, co se na celé akci podíleli, i lidem, kteří pro ni zveřejnili podklady.

Božena Klimecká, PS Kopřivnice

Hrádek

Jaro na Pionýrské skupině Hrádek
Oddíly prožívaly jarní měsíce jako svoji běžnou činnost. Na skupině bylo několik pěkných veřejných akcí, vedoucí připravovali letošní letní tábory a zajistili brigádu na dříví.
Pěkné bylo rozloučení se zimou pod názvem vynášení basy. Nebo závody dálkově řízených aut a tvořivá dílna pro děvčata s módní přehlídkou panenek. Několik oddílů také zařadilo do svého programu přespání v klubovně. To je vždy pro všechny svátek. Byly to například oddíly Mraveniště, Chameleoni, Mimoni. Děti se zapojily do akcí při jarních prázdninách nebo přišly na velikonoční koledu. Oddíly Tykadla a Lvíčata uklízely u chatek před krajským závodem Pionýrská stezka. Činnost byla rozmanitá, kvalitní, ale náročná na organizaci. Víte proč? Letos máme registrováno 17 oddílů a celkem 327 členů.

Krajská Pionýrská stezka
Sobota 21. 4. 2018 v lese u pionýrských chat v Hrádku. V 7.00 probíhala stavba trati Vaškem Lisým a Rosťou Cinertem, v 7.30 přicházeli organizátoři pod patronací Moniky Cinertové, v 9.00 se sčítali závodníci a ostatní účastníci. Vlasta Vasková připravila zahájení pro 98 soutěžících z pionýrských skupin Trojlístek Strašice, Bílá Cerkev Strašice a Hrádek. Přijely i naše odloučené oddíly z Oseka a Rakové. Na stanovištích a u chatek plnilo své úkoly 30 dospěláků. Například o stravování se starala Zdeňka Vasková, diplomy pro všechny vypisovala Petra Jedličková, pionýrský pes byl Rosťa Čermák a ještě celá řada dobrovolníků. Odměny a pohoštění hradila Krajská organizace Pionýra. Soutěžilo se celkem v pěti věkových kategoriích. Novinkou bylo předávání medailí na nových stupních vítězů. Ty věnoval sponzorským darem místní občan Tomáš Rousek a bezvadně je vyrobil místní truhlář Josef Rychlý. Oficiální zahájení bylo v 9.00 a ukončení v 14.00.
Celková organizace a spolupráce mezi skupinami, děti, vedoucí, počasí, prostě vše bylo na jedničku. Díky!

Vlasta Vasková, PS Hrádek

Praha

Jaké to bylo letos na uzlech
93. PS Orion se i letos vydala na uzle – soutěž O Putovní pohár Zlaté růže. Letos se konal již 25. ročník, z toho již 15. v Českých Budějovicích. My jsme jeli na soutěž již 23x. Letošní soutěž jsme shrnuli do několika poznámek:
Na závody nás odjelo celkem 13. Páteční večer jsme pilně trénovali a zkoušeli řady, abychom dosáhli co nejlepších výsledků. Rovněž i v sobotu ráno.
Místnost na spaní jsme měli stejnou jako vloni, hned vedle jen pro nás umyvadla a WC. To se nám líbí. A uprostřed ještě prostor na hry.
Místo oslavy v cukrárně byl letos zvolen bowling, což všichni uvítali. Byl to dobrý nápad. Určitě to někdy zopakujeme.
Bohužel byly překonány jen tři osobní rekordy, někteří měli dokonce horší čas než v minulých letech. Malá příprava? Usnuli jsme na vavřínech?
Jsme jediná výprava, která vyhrála již 4x za sebou oba poháry – pro vítězný kolektiv a pro vítěznou štafetu. Dlouho jsme na pohár čekali, než se ho podařilo vyhrát, ale nyní náš oddíl vládne závodům s přehledem.
V sobotu večer jsme pro pobavení a oddych hráli hry, které jsme vyhráli, ať už jednotlivci nebo jako kolektiv.
V neděli jsme si pěkně pospali, vstávali později. Naštěstí jsme jen balili, uklízeli a potom se loudavě vydali na vlakové nádraží. Stavili jsme se jen na náměstí a potom už jsme spěchali na vlak.
Za rok bude XXVI. ročník opět v Jindřichově Hradci. Tak snad uspějeme i tam. Místní konkurence se na nás určitě připraví.

Jana Jandová, 93. PS Orion

Jičín

Pochod za Rumcajsem
Dne 24. 3. se v Jičíně konal pochod za Rumcajsem. Náš oddíl šel trasu 6 km. Prvně jsme se prošli lipovou alejí, než jsme došli k Libosadu. V Libosadu byla kontrola (razítko na kartičku), teplý čaj, kuličková dráha a omalovánky. Poté jsme šli na Zebín, kde na nás čekalo milé překvapení, protože tam byl hasičský vůz, do kterého jsme mohli vlézt. Když jsme se tam pokoukali, pokračovali jsme směr Bílý mlýn. Na trase bylo bláto. Prošli jsme celou trasu a došli jsme k našemu cíli: ke skautskému srubu. Tam na nás čekala další kontrola a spousta her. Jakmile jsme si dohráli, spěchali jsme pro diplomy a pak jsme si opekli buřty. Byl to skvělý den.