Sami o sobě – květen 2017

Pozvánka

Neseďte u počítačů, přijďte na BAMBIFEST!
V květnu se na šesti místech v České republice uskuteční BAMBIFEST – aktivní přehlídka organizací a zájmových skupin, které pracují s dětmi a mládeží. Těšit se můžete na různorodé aktivity. Potkáte se například s vodáky, hasiči, budete řešit fyzikální pokusy, ale také si vyzkoušíte prvky juda nebo parkouru. Na pódiu pak budete moci shlédnout mažoretky, taneční vystoupení, ale také pěvecké či divadelní výkony či policejní zásah.

A na kterých místech a kdy se na BAMBIFEST vydat?

 • Blansko – 19. – 20. 5. 2017 v zámeckém parku
 • České Budějovice – 19. – 20. 5. 2017 u Sportovní haly
 • Ostrava – 19. – 20. 5. 2017 na loukách u Koliby v Bělském lese
 • Náchod – 25. 5. 2017 v areálu SVČ Déčko
 • Krnov – 26. – 27. 5. 2017 v zahradách SVČ Krnov
 • Třinec – 27. 5. 2017 v parku u sborového centra Hutník

Každé město si pro vás připravilo spoustu zajímavých a netradičních činností. Tak třeba v Blansku se nekoná jen BAMBIFEST, ale také konference na téma „Svoboda moderní doby“ a večer také hudební festival. Do Českých Budějovic dorazí známý zpěvák Pavel Callta a také se zde uskuteční sbírka brýlí pro Afriku. V Ostravě se můžete těšit na soutěž pro základní školy Kdo s koho a na vystoupení skupiny Rebel. Navíc zde děti soutěží o drobné ceny při vyplňování BAMBIpasů a mohou tak další víkend vyrazit na ostravské atrakce s nižším vstupným. A co v dalších městech? V Náchodě můžete shlédnout celé město ze střechy Bartoňovy vily a mít tak nádherný výhled i na náchodský zámek. V Krnově se můžete těšit na pódiová vystoupení dětí, které navštěvují středisko volného času, ale také další organizace z okolí. Třinec nabídne prezentující se organizace z okolí města a bude to opravdu velká podívaná.
Bližší informace získáte na webových stránkách www.BAMBIFEST.cz nebo na facebooku BAMBIFEST.cz.

Martin Palička


Hradec u Stoda

Pionýrský bál
Již jedenáctý Pionýrský bál pořádala naše PS Hradec u Stoda. Na každý bál jsme se, vedoucí a instruktoři, přichystali a nacvičili vystoupení, které charakterizovalo název bálu, např. na návsi v Hošticích, spartakiáda, travesti show, Hradecká miss a další. Letošní byl v duchu retra – „Tenkrát na východě“. Nástěnky, výzdoba i vystoupení bylo stylové. Po celý večer hlasatelka Kamila Moučková uváděla léta 60. až 90. Televizní znělka i nedělní chvilka poezie všechny pobavila. Starší zavzpomínali, mladší naslouchali. Vystoupení začalo svižně, do kroku „kupředu levá“ vykročili členka jednotného zemědělského družstva a dělník z továrny. Civilní obrana oblečena do nepromokavých pláštěnek a plynových masek předvedla nácvik obrany státu. Zdravotní sestra za doprovodu písně ze seriálu Sanitka se snažila zachránit přítomné, tehdy dostupným deliriem – kostkou cukru s alpou. Při písni Modlitba od Marty Kubišové naběhl policista se štítem a pendrekem, hasič stříkal vodu do davu – dav pochopil a cinkal klíči. Začal nový směr, a tím jsme přivítali inženýry, budoucnost našeho národa. Na úplný závěr vystoupení jsme si všichni zazpívali známou píseň – Pionýři, pionýři, malované děti. Plný sál se velice bavil, atmosféra byla fantastická. Druhá scénka byla parodie televizního vystoupení „Možná přijde i kouzelník“. Nechyběla ani dámská volenka, kdy se prodávaly červené karafiáty. Super hudba, bohatá tombola a losování vstupenek udrželo všechny až do rána. Již teď přemýšlíme, jaké téma bude příští rok.

Danuše Heřmanová, PS Hradec


Jindřichův Hradec

Velikonoce na Klepáku
Jako každý rok, i letos jsme využili velikonočních prázdnin a vyrazili na Klepákův mlýn. Počasí bylo značně otravné, poněvadž bylo dosti sychravo, a tudíž jsme nikdy nebyli schopni přesně odhadnout, jak moc bude nebo nebude lejt.
To nás ale nikterak neodradilo a my se jako tradičně rozdělili do oddílů a začali se věnovat programu. Ten zahrnoval nějaké to velikonoční řemeslo a samozřejmě hry. Tentokrát jsme zvolili téma „Byl jednou jeden život…“, takže se táborovka stala i lehce vzdělávací. Příběhem nás provázely červené krvinky Svoby, Michal a Fíja, které nás zásobovaly kyslíkem a pořádnou kopou srandy. Postavily nám buňku a hry mohly započít.
Třeba taková hra zvaná „Živiny“. Běháme po lese, sbíráme vitamíny a bílkoviny a nosíme je prodat do žaludku. Potrénovali jsme tak i kondičku a měli jsme dost síly se pak postavit infekcím. Chvilku jsme simulovali, jak taková infekce vzniká. Viry – tedy barevné lepicí papírky – byly lepeny do soupeřova území, které představovalo napadenou buňku, a jeho obránci se snažili infekci zastavit. Nemocnou buňku jsme ale další hrou museli vyléčit. Instruktoři – viry – bránili ukradené vlajky, kterých se oddíly musely co nejrychleji zmocnit, takže nebylo snadné buňku uzdravit.
Ale byli jsme úspěšnými protilátkami. Buňky jsme zachránili a celý pobyt si tak ve zdraví užili. Jako vždy to byl parádní zážitek a těšíme se na další takové!

Jan Jelínek, PS 8. března Jindřichův Hradec

 


Kamýk nad Vltavou

Brigádička
První aprílový víkend prožilo 24 brigádníků z pionýrských skupin Kamýk nad Vltavou, Beroun-Závodí a z 8. PS Příbram na pionýrských objektech Jizera a Espero. Po zimních měsících jsme v obou domech vyklízeli nahromaděné harampádí, vyřezávali náletové křoví, čistili chodníky okolo domů a na Jizeře se provedl generální úklid celého vnitřku, včetně praní záclon, mytí oken a dveří.

Petr Halada, PS Kamýk


Karviná

Nabité pionýrské jaro
Oddíl Doubraváček ve spolupráci s obcí Doubrava se již 3. rokem zapojil do celostátní akce Ukliďme Česko. Uklidili jsme společně kus lesíka a trasu Doubravské naučné stezky.
Tradiční je také pořádání veřejné akce Velký pátek s Pionýrem. Na Velký pátek jsme se tentokrát sešli v klubovně a společně jsme tvořili velikonoční dekorace.
Velikonoční radovánky jsme zakončili v Gutech společně s členy PS Těpéra na velikonočním pobytu na horách. Děti vyšláply vrch Javorový, zahrály si spoustu her, velikonočně tvořili a nechyběl ani pořádný velikonoční pondělní výprask.

za 17. PS Karviná a PS Těpéra Karviná Katka Jachymčáková


Kopřivnice

Velikonoční tvoření
V pátek 14. 4. 2017 jsme se sešli v klubovně, abychom si ukázali, co se dá vyrobit z vajíček a z různého materiálu na velikonoční výzdobu.
Vyrobili jsme slepičku z umělé lžičky, z vajíček různá zvířátka jako kuřátko, sovu, žábu, ovečku, zajíčka, zkusili jsme i novou metodu barvení z pěny na holení. Objevily jsme různé výrobky z vajíček, papírové košíčky, no prostě fantazii se meze nekladou. Bylo to velmi příjemně prožité odpoledne i s novými výtvarníky, kteří si to přišli vyzkoušet a domů si odnesli své výtvory. Příště můžete přijít také.

Hledání studánek
V sobotu 15. 4. 2017 jsme se vypravili na jarní procházku krásnou přírodou, na které jsme pátrali po studánkách a pramíncích v našem okolí. Za každou nalezenou studánku, nebo pramínek obdržel účastník nálepku s kapkou. Tak začalo naše čtvrté putování po pramenech v našem okolí. První kroky patřily cestě k autobusu, který nás dovezl na Libotín – koupaliště, odkud je kousek železitý pramen, překrásné místo pro studánku. Další zastávka byl pramen Pod Tisem, který nás překvapil svojí nepřístupností. Zastavili jsme se znovu i u studánky U pionýrské chaty, jenže jsme to vzali trošku zkratkou, cestu jsme neznali, a tak trvalo trochu déle, než jsme objevili další studánku U včelinku. Pak jsme se vydali do Rybího ke studánce Purmenská, ale nastal problém jak se tam dostat, neb přístupové cesty byly buď soukromé, nebo měly el. ohradníky s kravičkami. Až napotřetí jsme našli cestu přes hřiště, tak tak jsme stihli autobus zpět domů.

Výlet to by skvělý, počasí nám přálo. Doufejme, že při dalším putování nalezneme více pramínků. Domů si účastníci odnesli tři nálepky studánek, u kterých jsme byli. Byla to příjemně prožitá sobota v přírodě.

Božena Klimecká, PS Kopřivnice


Ústí nad Labem

 Velikonoce v Tisé
Oddíl souhvězdí strávil Velikonoce v Tisé. Vyzkoušeli jsme vaření v přírodě, trochu jiné zdobení perníčků i něco málo z her.

Markéta Svobodová, PS Dravci


Všechno nejlepší!

 •  8. 5. slavil své 50. narozeniny Miloš Benedikt z PS Walden (Plzeňská KOP).
 • 10. 5. slavila své 65. narozeniny Blanka Holopírková z PS RAK Rakovník (Středočeská KOP).
 • 17. 5. slavila své 45. narozeniny Jitka Vlčková z PS Kraken M (Pražská OP).
 • 19. 5. slaví své 40. narozeniny Petr Stromko z PS „TĚPÉRA“ (Moravskoslezská KOP).
 • 20. 5. slaví své 40. narozeniny Martina Kolková z PS Spartakovci (Moravskoslezská KOP).
 • 21. 5. slaví své 60. narozeniny Helena Weigelová ze 154. PS Paprsek (Pražská OP).
 • 23. 5. slaví své 40. narozeniny Kateřina Knutová z PS Plejády Šternberk (Olomoucko-zlínská KOP).
 • 26. 5. slaví své 45. narozeniny Martin Hron z 8. PS (Pražská OP). 

Blahopřejeme!