Sami o sobě: duben 2019

Praha

Mise „Bílý had“ aneb když máš vlajku, za nic na světě nezastavuj (i kdybys ztratil boty)

Branný oddíl Sosna Fox se setkal na pravidelné víkendovce. V sobotu jsme prošli celou naši výbavu, dále jsme si ukázali nově pořízené kousky (zejména zbraně), abychom celý den jen neseděli v klubovně, odpoledne jsme vyrazili s laserovkami do okolí. Rozdělili jsme se na dva týmy. Modří pod velením Lucky a červení pod velením Helči. Každý tým dostal svůj život. Ten byl schovaný v bunkru. Úkolem protistrany bylo život ukrást a úspěšně s ním dojít do svého bunkru. Červení byli úspěšnější při dobývání a poté úprku zpět do svého bunkru. Když už nám byla dostatečná zima, rozhodli jsme vrátit zahřát zpátky do klubovny. Další částí programu bylo procvičení sluchu a mozkových závitů.

Zkusili jsme si zvukový kvíz. Na „playlistu“ byly různé zvuky (střelba, pochod vojáků, přelet letadla, vrtulníku), některé jednoduché, některé byly těžší, a pak byly extra „špeky“ pro dobré posluchače. Hlavním cílem bylo uhádnout, o jaký zvuk se zrovna jedná. Ráda bych pochválila hlavně Matěje a Jirku, kterým se dařilo. Druhá půlka zvukového kvízu se skládala z filmové hudby. Některé starší kousky (Statečné srdce nebo Gladiátor) nám daly zabrat.

Když už jsme měli poslouchání dost, vrhli jsme se do přípravy večeře. Tousty chutnaly všem, nejvíc asi Matějovi. Poté nás čekala ještě jedna mise. Opět jsme bojovali o vlajku soupeře, nicméně díky dalším příchozím jsme do hry začlenili prvek navíc – vedoucí, co pravidelně škodili oběma týmům. Hru jsme si i přes tmu a zimu velice užili. I tentokrát vyhráli červení.

V neděli ráno se k nám připojili Radek a Štěpán a vyrazili jsme do pražské airsoft areny. Cesta tramvají probíhala dobře až na některé zvídavé pohledy cestujících. V aréně jsme sice měli zpočátku trochu smůlu – jako na potvoru se rozhodly přestat fungovat skoro všechny baterie, už jsme plánovali, že budeme hrát na babu, ale nakonec jsme dali dohromady i s pomocí personálu arény dostatek baterií a mohli jsme začít naplno hrát. V aréně se tentokrát lépe dařilo modrým. Vyhráli sice o fous, ale zaslouženě.

Určitě se zase do arény podíváme, rozhodně je to pro nás zajímavá změna oproti hře v lese. Zvláště, když se lze schovávat za každým rohem a prostor je o hodně menší.

Tradičně několik moudrých postřehů na závěr:

 • V boji se dá běhat i bez bot – aneb když máš vlajku protihráče, nezastavuj a běž!
 • Toust s marmeládou a sýrem je jedlý.
 • Když máš pocit, že jsi dobře schovaný na výhodné střelecké pozici, vždy se najde někdo, kdo tě tam překvapí.
 • Ano, i škvírka mezi muničními bednami se dá prostřelit.
 • Zapomenout odjistit zbraň může být nejen osudné, ale také velmi bolestivé.

Lucka Bauerová, 63. PS Sosna

Kunovice

PS Kunovice na Ledové Praze

Jako každou zimu, tak i letos se v období pololetních prázdnin naše pionýrská skupina vypravila na výlet do Prahy. Celá akce začala v pátek 1. 2. ráno, kdy se rodiče na vlakovém nádraží v Uh. Hradišti rozloučili s dětmi a poslali je vstříc dobrodružstvím, která na ně čekala v hlavním městě.

První zastávkou bylo Království železnic. Děti nevěděly, kam se dřív podívat. Od vláčků a drah kapesní velikosti až po tramvaje a autobusy skutečných rozměrů. Ještě ten den jsme se vypravili na Strahov, kde si přišli na své zejména fotbaloví fanoušci, neboť jsme zde navštívili Síň slávy českého fotbalu. Následovala vycházka zamrzlou Prahou na Pražský hrad a poté přes Karlův most až ke Staroměstskému orloji.

Jelikož uším vedoucích neuniklo, o čem si výletníci nadšeně povídají, rozhodli se v sobotu zařadit do programu jako překvapení návštěvu herny Zetko, založené dětským idolem a youtuberem Jirkou Králem, se kterým jsme se zde také potkali a mohli se s ním na památku i vyfotit. Jako další část programu v hlavním městě byla návštěva Muzea LEGA, ve kterém byly ke zhlédnutí veškeré doposud vyrobené sady stavebnic, postavičky a také nejrůznější zajímavé modely.

Protože už jsme toho viděli poměrně hodně, zamířili jsme na Neviditelnou výstavu, abychom si pro změnu vyzkoušeli, jaké to je nevidět nic. Výstava poskytuje možnost vyzkoušet si běžné každodenní činnosti „očima nevidomého“ – od běžného užívání bytu, přes pohyb na ulici, v lese, či také například objednání nápoje v baru. Z Neviditelné výstavy jsme se přesunuli rovnou do Muzea policie, kde jsme mimo jiné byli svědky toho, jak vypadají akce zásahové jednotky Policie ČR v terénu. Na závěr dne už na nás čekal tradiční koncert Děti dětem.

Poslední den našeho výletu jsme navštívili Národní zemědělské muzeum, kde si děti mohly prohlédnout a vyzkoušet různé zemědělské stroje a vše, co se zemědělstvím souvisí. A protože Ledová Praha byla v neděli opravdu ledová, nasedli jsme rádi do vyhřátého vlaku a plní zážitků a dojmů vyrazili domů.

MikejlaMíšenka, PS Kunovice

Kopřivnice

Zimní tábor

Rodičům jsme zamávali a vyrazili jsme na zimní tábor na Pstruží v termínu 25. 2. – 3. 3. 2019, letos opět bez sněhu, ale stejně jsme si ho užili.

Po příjezdu na táborovou základnu Pstruží byly děti rozděleny do čtyř skupin, které pracovaly bez vedoucích.

Počasí bylo mrazivé, ale to nám nevadilo. Užili jsme si výlet do Frenštátu na krytý bazén, kde byla skvělá zábava. Nejvíce se děti těšily na Muzeum panenek Na Větrné hůrce, kde bylo přes 100 panenek a kočárků z let 1850 až 1920. Fajn byla i vycházka do Čeladné na dětské hřiště a nákupy. A další program nám zpříjemnili vedoucí s různými soutěžemi družstev i jednotlivců: běhaní a hledání příšerek, strašidelná noční hra, závěrečná vycházka na hřiště a diskotéka s dvojitou oslavou narozenin.

Božena Klimecká, PS Kopřivnice

Brno

Pionýrů na jižní Moravě opět přibylo

Členská základna Jihomoravské krajské organizace Pionýra se opět rozrostla. V letošním roce se zaregistrovalo 2195 členů, což je o 87 více než loni. Jihomoravský Pionýr sdružuje celkem 56 oddílů a 7 klubů.

Přibližně polovina oddílů patří zároveň pod SPTO Brno (sdružení pionýrských tábornických oddílů), věnuje se tábornické činnosti a v naučených dovednostech mezi sebou během roku soutěží. Kromě všeobecně zaměřených oddílů také existují úzce zaměřené oddíly, jako například modelářský oddíl v Bošovicích.

Důležitou část činnosti většiny oddílů tvoří také letní tábory. Během loňského léta uspořádaly pionýrské skupiny v Jihomoravském kraji celkem 53 táborů, kterých se zúčastnilo 867 dětí.

Kromě vlastní oddílové činnosti také oddíly organizují různé akce pro veřejnost, například u příležitosti Dne dětí, a zapojují se do celostátních dobročinných akcí, jako je akce Ukliďme Česko nebo Český den proti rakovině (pro který loni pionýři z celé ČR vybrali 1 693 461 Kč).

Bližší informace o naší činnosti a plánovaných akcích najdete na stránkách jihomoravsky.pionyr.cz, případně na stránkách jednotlivých pionýrských skupin a oddílů.

Alena Bulantová, 10 PTO Severka

Hrádek u Rokycan

Setkání pionýrských veteránů

V sobotu 2. 3. 2019 proběhla akce, která už má víc jak dvacetiletou tradici. Pionýrská skupina Hrádek poskytuje zázemí pro milé setkání bývalých pionýrských vedoucích z okresu Rokycany. Všichni mají zájem o dětí ve spolku Pionýr. Mají radost, že stále pokračují ve své dobrovolnické činnosti pionýrské skupiny v Rokycanech, Zbiroze a Strašicích. Největší skupina je v Hrádku, kde pracuje 17 oddílů a je zde registrováno 328 pionýrů. Při přípitku si všichni přáli pevné zdraví, štěstí a hodně radosti ze života.

Vlasta Vasková, vedoucí PS Hrádek

Praha

TeeDeeT Laser game – akce 15+

Ve čtvrtek 14. března 2019 úspěšně proběhla další akce. Tentokrát jsme navštívili LazerFun na Českomoravské. Celkem se nás sešlo sedmnáct pionýrů ze sedmi různých PS (PS Záře, 96. PS Veselí Medvědi, 16. PS CZČD DISK, 68. PS Lvíčata, 121. PS BOR, 73. PS Vodovod, PS Veteráni Kladno).
Zahráli jsme si tři hry laser game, pokaždé v jiných, náhodně rozdělených týmech.
Akci jsme si užili, seznámili jsme se s novými kamarády a těšíme se na další TeeDeeT akci, kam jste všichni zváni! (Sledujte nás na www.facebook.com/teedeet).

Jakub Mareš, PS Záře

Všechno nejlepší

 • 1. 4. slaví své 50. narozeniny Jana Paulusová Fišerová z PS Jiřího Wolkera (Královéhradecká KO).
 • 9. 4. slaví své 55. narozeniny Josef Matoušek z PS J. A. Komenského (Moravskoslezská KO).
 • 13. 4. slaví své 40. narozeniny Kateřina Müllerová z PS Mladých požárníků Obora (Plzeňská KOP).
 • 14. 4. slaví své 45. narozeniny Jiří Žďára 6. PS Kolín (Středočeská KOP).
 • 19. 4. slaví své 55. Narozeniny Miluše Palkosková z PS Lubná (Středočeská KOP).
 • 21. 4. slaví své 70. narozeniny Luboš Šmolík z PS Homolka (Plzeňská KOP).
 • 21. 4. slaví své 55. narozeniny Jiří Hanák z PS Plši (Olomoucko-zlínská KOP).
 • 22. 4. slaví své 50. narozeniny Jiitka Jansová z PS des. St. Roubala Habartov (Plzeňská KOP).
 • 23. 4. slaví své 50. narozeniny Josef Herclík z 45. PS SVRATKA (Jihomoravská KOP).

Blahopřejheme!