Sami o sobě: duben 2018

Beroun

Jarní prázdniny jsou za námi
V sobotu 10. 3. odjíždějí děti z PS Beroun-Závodí na zimní tábor do Jizerských hor. Cestou sledujeme, kolik sněhu je. Ale nikdo netušil, že sníh v Bedřichově opravdu bude. A byl. Po celou dobu pobytu jsme lyžovali, snowboardovali, ale i bobovali. Přes týden byly i sněhové přeháňky a od pátku odpoledne sněžilo a sněžilo a sněžilo… Počasí bylo aprílové a naše místo pro zimní sporty se postupně měnilo. Nakonec jsme jezdili i na Severáku. Tady jsme i zimní tábor dokončili. Pro večery jsme měli o zábavu postaráno. Hráli jsme hry, soutěžili a na závěr byla i malá diskotéka. Během pobytu jsme odehráli finálové soutěže pro nás již tradiční – Twister, Obouvání židliček a Souboj slepých rytířů. Bodování úklidu na pokojích bylo i motivací o prvenství. Vítězství patřilo Marušce Hirnerové, Ele Suchitrové a Míše Raffayové. Ani chlapci se nenechali zahanbit. Na druhém místě skončil pokoj, kde svůj klid trávil Martin Raffay, David Kalina a Matěj Hrachovina. Všechny naše aktivity byly vyhodnoceny a my obdrželi drobné odměny. Týden na horách utekl jako voda a my se museli vrátit do svých domovů a do školních lavic. Tak v příštím roce opět do Jizerek do Penzionu Eva v Bedřichově. Tentokrát v prvním termínu jarních prázdnin.

Květa Hrbáčková, PS Beroun-Závodí

Dobřany

Jarní prázdniny 2018
Jarní názvem, teplotou a datem zimní. Takové byly letošní prázdniny u Delfínů, kdy ne sice všichni, ale ti, co přišli, se dobře bavili, protože ne všichni mohli jet lyžovat. A nebyli to jen pionýři, otevřeli jsme dveře všem, kdo měl zájem. Mimo úterý, kdy jsme společně navštívili zejména novou expozici v plzeňské Techmánii, jsme se bavili v klubovně a jejím okolí při stolních či míčových hrách, jízdě na koloběžkách, tvoření, nebo jen tak. Zvládli jsme si vyrobit obal na trhačku, notýsek, skořápkami a ubrouskem ozdobit staré CDčko, z polystyrenového kruhu a ovčího rouna nazdobit ovečku, nebo nazdobit velikonoční věnec. Vyrobili jsme si nosič – slepičku – na kraslice, které jsme si i nazdobili – buď mramorováním, nebo v „košilce“. Obtisky jsme nazdobili svíčky, provázkem lahev a sklenici, které se později díky našim šikovným rukám a dalšímu zdobení změnily na krásnou dekoraci. Zopakovali jsme si malování voskem i zdobení smaltem, ozdobili svícínek mozaikou a prostírku nažehlovacím obrázkem. Zvládli jsme si vyrobit i zápich do květníku, záložku do knížky, velikonoční přáníčka, gelovou a plovoucí svíčku. Bylo toho dost. Kdo přišel, neprohloupil, a kdo má zájem, může přijít příště.

Líba Nejedlá, PS Dobřany

Jarohraní – 10. března 2018
Tak se jmenovala akce, kterou jako každoročně na sobotu 10. března 2018 připravili pro sebe i širokou veřejnost pionýři z Dobřan. O co šlo? O přípravu výzdoby na Velikonoce. Maminky spolu s dětmi za pomoci vedoucích si mohly vyrobit velikonoční přáníčka, nazdobit kraslice, svíčku, velkou provázkovou kraslici a věneček, nebo vyrobit motýla z pedigu. Těm, co přišli, se tvoření moc líbilo a každý z nich si hrdě odnášel svých osm výrobků k vyzdobení svého pokojíku. Přítomným maminkám patří naše velké poděkování za pomoc a jejich nadšení při tvoření. No a těm, které tvoření baví, nabízíme šanci se u nás zastavit, tvořit, a to i dříve než při „Andělském tvoření“ před Mikulášem. Tvoříme na schůzkách i o volných dnech a prázdninách.

Líba Nejedlá, PS Dobřany

Brno

Jihomoravští pionýři v dubnu změří síly v Setonově závodě
Setonův závod je soutěž pro děti především z brněnských pionýrských tábornických oddílů – PTO. Každoročně ji pořádá Jihomoravská krajská organizace Pionýra. Letos se uskuteční v řečkovickém Zamilci (Zamilovaný hájek), a to v sobotu 21. dubna. Této akce se každoročně účastní celkem přes 300 dobrovolníků, mládeže a dětí.

Závodníci zápolí v tříčlenných hlídkách. Náplní soutěže jsou nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti přežití v přírodě. Trasa závodu je přibližně 8 km dlouhá a závodníci se na ní setkají s 15 stanovišti dle věkových kategorií. Jak uvádí Jirka z oddílu 10. PTO Severka, jeden z letošních organizátorů: „Hlavním smyslem Setonova závodu je prověřit znalosti a dovednosti, které se děti na schůzkách ve svých tábornických oddílech naučí. Na jednotlivých stanovištích děti poznávají zvířata a rostliny nebo třeba vysílají morseovku. Kromě praktických dovedností má Setonův závod za cíl prověřit také sehranost týmu a rychlost, s jakou všechny stanoviště absolvují.“

Setonův závod je závěrečnou a vrcholnou akcí roku brněnských pionýrů. Završuje totiž celoroční snažení v rámci soutěže Zelená liga. Je to tak pro děti z různých oddílů skvělá příležitost si nejen porovnat nabyté dovednosti s dětmi z jiných oddílů, ale také setkávat se a navazovat nová přátelství.

„Setonův závod bude letos zase určitě super! Líbí se mi, že se chodí po trojicích, takže se neztratím sám. Nejlepší stanoviště jsou uzly a zoologie. Netěším se na komáry v lese. Těším se na to, jestli vyhrajeme, a taky na super atmosféru. Těším se na dobré jídlo!“ uvádějí děti z 10. PTO Severka, které letos budou závodit v kategorii S (starší).

Anna Štěpánková

Domažlice

Návštěva Hasičů
Ve středu 14. 3. navštívil nejmladší oddíl PS Čtyřlístek domažlickou požární stanici HZS Plzeňského kraje. Hasiči nám ukázali vybavení, oblečení a výstroj na akce a poté jsme se přesunuli k jednotlivým vozům, kam si všichni samozřejmě mohli i sednout a zkusit si, jaké to je „být požárníkem“. Následovala ukázka výjezdu a celou exkurzi jsme završili společnou fotkou s jedním z aut.

Tereza Jindřichová, PS Čtyřlístek Domažlice

 

Kdyně

Herní výstava deskovek
Pionýrská skupina Safír Kdyně pořádala v sobotu 10. března další ročník herní výstavy deskových her, která se uskutečnila v prostorách školní jídelny ve Kdyni. V nabídce deskoherny byl tentokrát výběr pětaosmdesáti nejlepších kousků, obohacený o nové hry – strategickou Origin: Počátek lidstva, postřehovou Kočka Karlu, párty hru Krycí jména a soubojovou karetku 7 Divů světa – Duel. Celkově na akci i přes hezké počasí přišla zhruba stovka hráčů od nejmenších, kteří našli oblibu v Kočce Karle, stolním curlingu nebo Ubongu junior, přes starší až po dospělé, kteří si zahráli i třeba Dominion, Limes nebo The Game. Od 15:00 se začalo hrát také několik turnajů o ceny, které věnovala vydavatelská firma Albi. Největší zájem byl o svižnou karetní hru Krysí válka, ve které se utkalo 14 hráčů. Za tři hodiny si návštěvníci vyzkoušeli pěknou řádku her a mnozí rodiče si deskovky fotili, aby věděli, co svým ratolestem pořídit k narozeninám nebo pod stromeček. Velký dík patří všem návštěvníkům, šikovným organizátorům a Masarykově ZŠ ve Kdyni, která poskytla prostory.

Pavla Hrubá, PS Safír Kdyně

 

Kopřivnice

Zimní tábor na Pstruží
Rodičům jsme zamávali a vyrazili jsme na zimní tábor na Pstruží v termínu 19. – 25. 2. Po příjezdu na táborovou základnu Pstruží měly děti možnost se ubytovat a zabydlet se v pokojích. Potom nastala chvíle na seznamování dětí a rozdělení do čtyř skupin, které pracovaly bez vedoucích.

Počasí bylo mrazivé, ale to nám nevadilo, spíš jen to, že ze sněhu nešlo vyrábět sněhuláky a další stavby. Ale poradili jsme si a o zábavu bylo postaráno. Taková eskymácká honička, zdolání Ondřejníku, výlet do Frenštátu na krytý bazén, kde jsme si skvěle užili, zábava při cestování vlakem… Nejvíce se děti těšily na maškarní ples a vyhlášení Talent Pstruží a další hry. Radost měly také ze sněhuláka, kterého si samy vyrobily jako dárek pro rodiče. Program nám zpříjemnili vedoucí různými soutěžemi jednotlivců i družstev, běháním a hledáním svíticích kamenů, soutěží ve stolním tenise a v sobotu závěrečnou vycházkou na hřiště a večer diskotékou.

Tábor jsme si všichni moc hezky užili a těšme se zase na příští rok. Snad bude míň mrazu a víc sněhu než letos. 

za PS Kopřivnice Božena Klimecká

 

Všechno nejlepší!

  • 2. 4. slavil své 70. narozeniny Aleš Kodýs z 30. PS Mládí (Jihomoravská KOP).
  • 3. 4. slavil své 50. narozeniny Michal Uhlík z 63. PS Sosna Praha 8 (Pražská OP).
  • 5. 4. slavil své 45. narozeniny Martin Novák ze 40. PS Košík (Pražská OP).
  • 6. 4. slavil své 55. narozeniny Martin Bělohlávek z PS Záře (předseda Pionýra).
  • 7. 4. slavil své 40. narozeniny Aleš Sklenář z PS Divoká Orlice (Plzeňská KOP).
  • 22. 4. slaví své 65. narozeniny Jiří Vostřel z PS MOV „STŘELKA“ (Středočeská KOP).
  • 26. 4. slaví své 55. narozeniny Otakar Kabilka z PS Brodek u Prostějova (Olomoucko-zlínská KOP).
  • 30. 4. slaví své 60. narozeniny Jaroslava Mikulcová z PS Kopeček (Olomoucko-zlínská KOP). 

Blahopřejeme!