Sami o sobě – březen 2017

Hradec u Stoda

Zimní tábor na Březí 2017
Již několik let pořádá naše PS Hradec u Stoda zimní tábor. Letos, od 10. do 16. února, na pensionu Březí, směr Železná Ruda. Bílá zima nám přála, proto jsme celý týden strávili sportováním na sněhu. Kopec nad obcí se stal naší sjezdovkou, závody jednotlivců, dvojic i týmů byly vždy zpestřením. Nejtěžší byl sjezd a výběh do kopce na čas, makali všichni, nikdo nechtěl prohrát. Sníh okolo pensionu posloužil ke stavění mohyl a drobných výtvorů. Nechyběla ani stopovačka s úkoly, která zavedla děti k pokladu, který byl všem odměnou. Procházky zimní krajinou s pozorováním zvířat byly zážitek. Každý večer byl něčím specifický – diskotéka se soutěžemi i při svíčkách, soutěž „hlášky z filmů“, promítání animovaných filmů. Nechyběl ani celodenní výlet do Kdyně u Klatov, kde jsme navštívili aquapark a odpoledne šli do města, kde si koupil každý nějaký dárek. Energii a pohodu nám doplňovaly kuchařky svým kuchařským umem. Celý týden nám zdokumentovaly děti, které složily báseň:

Letošní tábor nám nadělil sníh,
těšili jsme se, až budeme na saních,
všude bylo náledí,
narazili jsme si pozadí.

Dětí je tady jako smetí,
všechny pořád někam letí,
naštěstí jsou tady vedoucí,
a ti jsou tady vládnoucí.

V bazénu jsme skotačili,
a v bufetu se nasvačili,
poté na náměstí jsme dorazili,
a do obchodu zamířili.

Zažili jsme srandy kopec,
škoda, že je skoro konec,
PIONÝRU moc děkujeme
VŠECHNY DO JEDNOHO MILUJEME.

PS Hradec


Horažďovice

Otavácký rok
Ještě než jsme se stačili rozkoukat v novém roce, už na nás čekal náš oblíbený „zimní tábor“ na Zelené Lhotě, kde jsme jako každý rok mohli vyzkoušet lyžařské a bobařské umění, tentokrát za azurové oblohy a téměř jarních teplot. Ale abychom ten loňský rok nenechali upadnout v zapomnění, pojďte s námi proti proudu času a podívejme se, co všechno nám přinesl.

Bezprostředně po Vánocích jsme společně vyrazili směrem Velké Hydčice, Prácheň a zpět, při 8. ročníku Pochodu jen tak, který byl jako tradičně odměněn výtečným gulášem.

Čekání na vánoční svátky nám zkrátila diskotéka ve Velkých Hydčicích. Každý, kdo dorazil v masce, byl odměněn.

V říjnu jsme využili pozvání Pionýrské skupiny Otava Sušice na Podzimní výpravu na Šumavu, která byla zpestřena zastávkou u výběhu vlků. Měli jsme velké štěstí, dorazili jsme v době krmení a podařilo se nám na vlastní oči vidět, jak vypadá, když má někdo hlad jako vlk.

V polovině září nás čekal již tradiční pobyt v Novém Městečku, který se konal v rámci krajského setkání pionýrů. Naše skupina se při této akci podílela jako spolupořadatel. Počasí otestovalo výdrž a odolnost všech účastníků, kteří na vlastní kůži vyzkoušeli, co znamená, když lije jako z konve. Ovšem ani tento nečas nezkazil nadšení z prohlídky na Mouřenci, ve sklárně Anín a závěrečný pohádkový les.

Září nám přineslo ještě jeden okamžik setkání a tentokrát bohužel vůbec ne radostný. Celá skupina se sešla při posledním rozloučení s naším kamarádem a úžasným parťákem Vojtou Stulíkem. Jeho odchod nám všem ukázal, jak velká rána v srdci zůstane po člověku, který dlouhá léta patřil mezi nás.

Začátek léta již tradičně patřil LPT Málkov, tentokrát na téma Krteček a kalhotky. Jsme si jistí, že se mnoho dětí doma pochlubilo šitím krtečkových kalhotek, ale tomu přecházela návštěva u raka, trhání lnu a tak dále. Vždyť to všichni znáte, jak to bylo s kalhotkami pro Krtečka.

V měsíci květnu jste nás mohli potkat v občerstvovací stanici H50, konkrétně na trase H7. Při oslavě Práchně jsme odměňovali vaše dítka za splnění herních úkolů na jednotlivých stanovištích. Při Květinovém dnu jsme se společně s vámi snažili přispět na dobrou věc.

Koncem dubna nás čekala jarní výprava Kadov – tábor – Horažďovice. Zpestřením byla návštěva viklanu v Kadově a opékání buřtíků v místě našeho každoročního tábora.

A to už se při cestování časem pomalu dostáváme k Zelené Lhotě 2016, kde jsme opět užívali lyžování a bobování na Špičáku. Touto akcí naše putování končí. Doufáme, že se i v letošním roce s vámi potkáme při některé z našich akcí.

Otaváci Horažďovice


Praha

FolkyTonk 2017
V únoru 2016 jsme se rozloučili s Dětskou Portou, nevermore… Jenže když jste s něčím roky srostlí pupeční šňůrou, víte, že nemáte nikdy říkat nikdy. A tak zatímco v únoru jsme byli více jak na 100 % rozhodnuti, že etapa medvědího života spojená s organizací hudebních soutěží skončila, už v červnu loňského roku to bylo jinak. V podvědomí u nás stále zůstával dluh k podpoře původní autorské skladby dětských i mládežnických muzikantů, který jsme tak úplně nesplatili při organizaci Dětské Porty, respektive při jejím sedmikvítkovském finále. Nenaplněný zůstal i záměr spolupráce s hudebním serverem Bandzone.cz, kterou jsme poslední tři roky plánovali. Po rozhodnutí ČRP přesunout finále Dětské Porty 2017 na červen do Ostravy nám přišlo od muzikantských kamarádů z celé republiky více podnětů a výzev, abychom z organizace hudebních republikových soutěží tak úplně neodcházeli. Rozhodování nebylo jednoduché, neboť nám bylo od začátku jasné, že i když jsme pro předání Dětské Porty svým následovníkům udělali maximum, určitě se najde někdo, kdo bude mylně brát případnou novou soutěž jako nežádoucí konkurenci Dětské Porty, a 96. PS Veselí Medvědi bude brána jako ta, která vráží „kudlu do zad“ vlastnímu dítěti, a zrazuje i Pionýrský Sedmikvítek. Tento fakt se také následně nepřímo potvrdil. Bylo nám jasné, že bez dotace MŠMT to nebude mít nová celorepubliková hudební soutěž jednoduché a i jako skupině nám může přinést určité potíže.

Ať tak či tak, 1. září 2016 byla nová hudební soutěž, pořádaná 96. pionýrskou skupinou, žánrově zaměřená na folk, country, folk rock, blues rock, acoustic-jazz, a jejich obdoby, oficiálně na světě. Po dohadech o názvu, kdy dlouho vítězil název FolkoZa (zkr. pro „folková zábava“), vyrazil „do světa“ FolkyTonk. Jeho finále zůstalo, s ohledem k přesunu Dětské Porty, věrno termínu pololetních prázdnin, tedy termínu „Ledovky“ a prostorově i osvědčenému Divadlu Za plotem.

Pražské finále FolkyTonku 2017 bylo dvoudenní, 2. – 3. února, a z oblastních kol, na základě výběru z hudebních nahrávek či ze serveru Bandzone.cz, do něj postoupilo 66 jednotlivců i kapel. Pátek byl vyhrazen interpretačním kategoriím, sobotní část soutěže již byla výhradně autorsko-interpretační, a zaznělo při ní 75 původních skladeb. Vystupující měli možnost poměřit své umění v celkem osmi soutěžních kategoriích a ceny opravdu stály za to, (kytara v hodnotě 7,5 tisíce korun, nahrávací den v profesionálním studiu, dárkové šeky do velkého hudebního obchodu atd.). Vítěz autorsko-interpretační kategorie do 18 let navíc přímo postoupil na hudební festival Folkový kvítek (13. 5. 2017, Konopiště). K naší radosti udělala ČT velice hezkou reportáž do Zpráviček, která byla nejen příjemnou propagací soutěže samé, ale i Pionýra jako takového. Můžete posoudit sami na adrese: decko.ceskatelevize.cz/zpravicky. Pokud by měl některý z čtenářů Mozaiky zájem o výsledky finále FolkyTonku 2017, najde je i s fotografiemi na www.folkytonk.cz.

Na závěr si dovolím ještě ocitovat dvě zprávy, které dorazily po soutěži na naši adresu:

Dobrý den, jako doprovod zpěváka a kytaristy Tomáše Mikulce jsem se zúčastnil soutěžních dnů akce FolkyTonk a rád bych Vám poděkoval za krásný, nejen hudební zážitek. Byl to moc fajn víkend, všem pořadatelům a dalším obětavým pomocníkům ještě jednou děkuji a přeji hodně zdaru do dalších ročníků. Rádi v budoucnu zase přijedeme.
S pozdravem Petr Mikulec, Veselí nad Moravou 

Drahý tým súťaže Folky Tonk! Bolo pre mňa nesmiernym potešením zúčastniť sa tejto súťaže. Zorganizovali ste jedno prekrásne podujatie a viem, že sa na ňom muselo podieľať mnoho ľudí, ktorých som pravdepodobne ani nestretla. Všetkým by som sa Vám chcela poďakovať za Vašu ústretovosť, za pomoc vo všetkom, čo som potrebovala. Súťaži Folky Tonk a aj všetkým zúčastneným z celého srdca želám ešte aspoň ďaľších 100 rokov úspešného fungovania. Aby sa s Vami cítili stále všetci tak dobre ako ja včera, nech sa stanete pražskou tradíciou. Vytvorili ste mi nádherné spomienky, na ktoré budem spomínať často a rada. A snáď sa ešte uvidíme.
So srdečným pozdravom, Dorota Ideas, Bánská Bystrica

 Radek Zázvůrek, 96. PS Veselí Medvědi


Všechno nejlepší!

  • 2. 3. oslavil své 40. narozeniny Michal Rejzek ze 45. PS Praha 6, předseda Pražské organizace Pionýra.
  • 6. 3. oslavila své 45. narozeniny Jana Sobotová z PS Kaznějov (Plzeňská KOP).
  • 10. 3. oslavil své 55. narozeniny Radovan Opluštil z 52. PS Slunovrat (Jihomoravská KOP). 

19. 3. – Anička má narozeniny
Anička Szeligová-Čížová je na světě už krásných šedesát let a je stále pilnou pionýrkou. Naše skupina stojí na jejím pevném držení kasy a tábor nejinak. Naše Anka má pionýra v krvi a jak sama říká: tábor je její diagnóza. Pro děti a skupinu udělá i nemožné a za to jsem ji především já velice vděčná. Aničko, za všechny členy 17. PS Karviná i za všechny neregistrované táborníky ti ze srdce přeji všechno nejlepší, pevné zdraví a hodně sil a elánu do života.

Katka

 Blahopřejeme!