Sami o sobě

Kopřivnice: Zimní tábor

Ve dnech 2. až 8. 3. jsme vyrazili na zimní tábor, sice opět bez sněhu, ale stejně jsme si ho užili. Když jsme dorazily na Pstruží, měly děti možnost se ubytovat, seznámit a rozdělit do čtyř skupin, které pracovaly bez svých vedoucích.

Počasí nám noc nepřálo, ale to nevadilo. Užili jsme si také výlet do Frenštátu, kde jsme navštívili krytý bazén, muzeum a prošli se po medvědích tlapkách k vodopádu. Během hry podle příběhů Harryho Pottera jsme zkusili famfrpál, vaření lektvarů, sázení rostlin, výrobu hůlek a podobně. Program uzavřela maturita a maturitní ples.

Božena Klimecká

All-focus

Brno: Orientační běh přilákal 267 závodníků

V sobotu 7. 3.  se uskutečnil v brněnských Kohoutovicích již VIII. ročník závodu v orientačním běhu – PTOB. V minulých letech to byl první závod Zelené ligy na začátku října, letos poprvé se uskutečnil jako druhý závod, a tedy zimní soutěž. Počasí bylo ovšem spíš jarní a i proto se zúčastnilo celkem 267 závodníků ze 14 pionýrských tábornických oddílů z Brna a Modřic.

Soutěžilo se v 6 věkových kategoriích rozdělených na holky a kluky. Nejpočetnější byla kategorie holek do osmi let. Tato kategorie a kategorie do 10 let měla trasu značenou také fáborky, ale pokud se někdo dokázal dobře orientovat v mapě, měl trasu mimo fáborky kratší, někdy i výrazně. Část tras vedla v lese a část v samotném Kohoutovickém sídlišti, zázemí poskytla ZŠ Pavlovská. Součástí závodu byla i výstava kronik a propagačních předmětů jednotlivých oddílů, které účastníci následně hodnotili v rámci soutěže Kosmův prostor.

Jan „Žokej“ Ondroušek

Hrádek: Světlo naděje

V sobotu 21. 3. jsme měli na oslavu 30 let od obnovení Pionýra prožít celorepublikovou akci „Zažehněme ohně“, která ale byla zrušena. Náhradou byla výzva „Zažehněme světlo naděje,“ která proběhla na Facebooku. Protože jsme byli iniciátory, zapojili jsme se prostřednictvím svých  oddílů  a  zapojila se  i veřejnost. V 16.30 měl každý možnost rozsvítit jakékoli světýlko s poselstvím k příštím dobrým časům. Kdo chtěl, mohl nám poslat z tohoto okamžiku fotografii. Symbolem současného období se stala rouška a proto je také vyfocena na našem snímku. Díky jí!

Vlasta Vasková

Svět se nezastavil

I když se pozornost upíná v posledních týdnech hlavně k pandemii a souvisejícím opatřením, je i řada dalších věcí, které běží, jak mají.

I přes nouzový stav již Pionýr disponuje grantovými investičními i neinvestičními prostředky od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ty jsou i rozesílány k uživatelům, tedy například těm pionýrským skupinám, které získaly příspěvek v programu PROČ či řádně vyúčtovaly zimní tábory, a dalším.

Výroční práva Pionýra za rok 2019 je vydána, odeslána na MŠMT a zveřejněna např. v rejstříku spolků. Koluje i po sociálních sítích, kde ji můžete podpořit i vy (je dostupná i na pionyr.cz/vyrocka2019).