S Orionem do Dvora Králové nad Labem a okolí

Na podzimní prázdniny jsme se s naším oddílem Orion vypravili do Dvora Králové nad Labem. Jeho okolí nabízí velké množství pěších výletů do okolí na velmi zajímavá a atraktivní místa.

Hned první den jsme se vydali po červené značce na krásnou přehradu Les Království. Je to nejhezčí přehrada u nás. Už cestou jsme se pustili do lovení kešek.  Earthkeš Opukovy svah / Opuka (Marl) Slope (GC3PFXV) jsme minuli, protože spíše hledáme tradiční keše. První tradičku Rybnik (GC519JA) jsme ulovili u malého rybníka Verdek, který je kousek za městem. Už v listingu je uvedeno, že keš není pro každého, protože je ukryta na stromě. K jejímu odlovu ale není třeba žádné horolezecké vybavení. Pokud chcete, můžete se ještě zajít podívat na VERDECKE KRYTE MOSTY (GC28PHB) a pak se vrátit a pokračovat dále po červené až k přehradě. My jsme ještě měli možnost odlovit keš U kolecka (GC3PETY), která je nyní dočasně nedostupná. PREHRADA LES KRÁLOVSTVÍ (GCW8QH), někdy také nazývaná jako Tešnov a Bílá Třemešná, dokonale spojuje technické řešení s estetickou stránkou stavby a byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Tato keš nám dala hodně práce, než jsme ji objevili, ale podařilo se. Značenou cestou jsme pokračovali do Bílé Třemešné a zpět do Dvora Králové.

Druhý den jsme ráno měli domluvenou exkurzi do družstva Ozdoby, kam jsme se zašli podívat na výrobu skleněných vánočních koulí. Umí to krásně, tolik barev a vzorů, až jsme neodolali a také domů nějakou ozdobičku zakoupili – i zlaté prasátko. Už nemusíme držet půst, stejně zlaté prasátko uvidíme (i když jen skleněné). Poté jsme se po zelené značce vydali na Čertovy hrady a cestou zase vysbírali pár kešek – Nadrazni pesina (GC16EJG), Vlakove nadrazi Dvur Kralove nad Labem (GC3BKGY), Bunkr u nadrazi (GC3TDFX)Zalesi (Doubravice) (GC3TE1A). Však nebylo proč spěchat. Došli jsme až k Čertovým hradům, objevili Čertův trůn, ale multikeš The Devil’s Throne – Certuv Trun (GCX5C9) jsme hledali marně. Prohledali jsme skoro každou škvíru, ale nic. Na tomto místě je také možnost odlovit earthkeš AGT 29: Certovy hrady / Devils castles (GC45PFA). Potom jsme došli na silnici a na nedalekou zastávku autobusu a zpět do Dvora Králové.

Na státní svátek jsme zašli do ZOO Safari, to jsme si přece nemohli nechat ujít, když už jsme byli v tomto městě. A tak jsme kešky moc nehledali. U ZOO se nachází earthkeš Kontinentalni drift (zoo) (GC703K9). Pro ty, kteří chtějí vyzkoušet wherigo keš, je tu Safari Beh (GC54T4W).

Poslední den pobytu jsme měli naplánovaný výlet na Kuks. Po červené značce jsme šli přes Krakonošovu vyhlídku, kde byla pro nás schovaná další keška Pramen svobody (GC48N77). Poté jsme šli dál přes Braunuv Betlem (GCXF5W), Skalni utvary #4 – Betlemska skala  (GC31YN1) až ke Kuksu na prohlídku hospitálu. Trasa vedla převážně po naučné stezce Půjdem spolu do Betléma, kde jsme ještě odlovili pár tradičních kešek, například Vyhlidka na Sporkovo panstvi (GC68NZK), Relief sv. Frantiska (GC127F6) a poslední byla Zeleznice – Kuks (GC3EME2). Pak už jsme se vlakem vrátili do města.

Řadu kešek jsme nestihli, ale nevadí. Už jsme domluveni, že do Dvora Králové ještě pojedeme, a tak se po dalších keškách podíváme. A taky chceme zajít na Zvičinu.

Jana Jandová, oddíl Orion