S GPSkou na vodu

Vltava I (Vyšší Brod – Český Krumlov)

Možná si řeknete, že kdo by bral s sebou na vodu GPSku, je blázen, ale i když jedete na vodáckou výpravu, tak můžete s dětmi nějakou tu kešku odlovit. V této geopozvánce se podíváme na kešky, které můžete najít při splouvání řeky Vltavy z Vyššího Brodu do Českého Krumlova.

Vyšší Brod

Původně tržní osada, která vznikla při brodu přes Vltavu – odtud pochází i její název, se stala v průběhu 13. a 14. století poddanským městečkem. Ve Vyšším Brodě bylo založeno cisterciácké opatství, které dnes patří mezi nejkrásnější a nejautentičtěji dochované kláštery v českých zemích. Založil jej Vok z Rožmberka 1. července 1259 po svém zázračném zachránění z vod rozbouřené Vltavy. Pokud se vydáte na prohlídku Vyšebrodského kláštera, který jako klášter funguje dodnes, nezapomeňte také navštívit Poštovní muzeum.

Ve Vyšším Brodě se nacházejí multikeše, které vás provedou po okolí a zavedou na zajímavá místa. Pokud nemáte moc času, můžete vyzkoušet jednodušší multinu Vyssi Brod – klaster, monastery (GC1T04X). Multikeše vodopad sv.Wolfganga (GC42A7N), Opatska stezka I (GC64RZM)Opatska stezka II (GC61YKQ) už vyžadují více času a turistické výkony. No a teď už vestu, pádlo a nasedat.

Rožmberk nad Vltavou

Vodáky potěší pěkná retardérka a pak už hurá na hrad, o kterém je první zmínka v roce 1250 a který zde založil syn Vítka z Prčice z rodu Vítkovců.

Piokačeři mohou v Rožmberku pohodlně odlovit celkem tři tradičky. Hrad Rozmberk – Rozmberk castle (GC1P6MV), Vez Jakobinka (GC5NV36)Viadukt Rožmberk nad Vltavou (GC1P0WB).

Mezi Rožmberkem a kempem Branná můžete odlovit ještě tradiční kešku Moldau Rafting (GC1WQZB).

Branná

V kempu po pravé straně je připravena krátká naučná stezka, která prověří znalosti z živočišné a rostlinné říše. K ní mají v recepci kempu pro děti připravený pracovní list. Pro nalezení správných souřadnic mystery keše Naucna stezka Branna (GC56Z82), je nutné odpovědět na otázky, které jsou uvedené v listingu a se s tímto listem částečně protínají. A když už na stezce budete, nezapomeňte se zastavit u Lojzy a Lízy.Poněkud netypicky uprostřed řeky jsou úvodní souřadnice pro multieš Na lodi po Vltave III. – Branna (GC23GA3), která je určená přímo pro vodáky. Tady nemá smysl se potápět a pátrat po kešce, ale je třeba nezapomenout při plavbě do Českého Krumlova navštívit čtyři místa (stage). Více se dozvíte v příslušném listingu.

U Fika / At Fik`s (GC1F4WC) je uložena ještě jedna tradička, kde se dozvíte něco o této vodácké baště.

Poplujete-li po řece dolů, kousek od kempu Pískárna najdete kešku Marvin B. Nelson (GC4RA06), která je věnována padlému americkému vojákovi, jehož příběh i dnes vyvolává řadu otázek.

Větřní a Barevná skála

Blížíte-li se k Větřní, určitě po levé straně nepřehlédnete továrnu, která si za dobu své historie vysloužila i světové prvenství tím, že zde byl v roce 1911 postaven první stroj na výrobu novinového rotačního papíru, v té době největší a nejmodernější na světě. Pokud chcete navštívit místo, kde je na továrnu dobrý výhled, zkuste tradiční kešku Ocelove mesto / Steel City (GC2BNW7), jen počítejte s tím, že nejkratší cesta od vody není procházka růžovým sadem.

Mysterka Different Reality (GC57P4A) má v listingu podrobný popis historie papírny Větřní. Ten, kdo by ji chtěl odlovit, musí počítat s velmi vysokou obtížností.

Jak je to s barevnou skálou u Nového Spolí, je možné zjistit díky další mysterce s vysokou obtížností a náročným terénem, která je zároveň naší poslední keškou, Papousci skala (GC3JMFA).

Doprava

Do Vyššího Brodu se dostanete autobusem například z Českého Krumlova nebo Kaplice. Pro dopravu lze využít i vlak, když se dopravíte do Českých Budějovic a zde přesednete na spoj do Rybníka, kde vás čeká ještě jeden přestup na vlak, který jede ve směru na Lipno nad Vltavou.

K ubytování lze využít kempy okolo řeky, ale to už vodáci jistě vědí. 😉

PS: Český Krumlov si necháme na někdy jindy jako samostatnou geopozvánku.