RESET2020 – Znáte Brno z odvrácené strany?

Dnes se podíváme na Brno z trochu jiného úhlu pohledu. V některých případech i doslova. O části těchto zajímavostí jste jistě už slyšeli, některé pro vás budou možná novinka. Přijeďte se na ně podívat do Brna.

1) Údajně za stavbu portálu Staré radnice nedostal mistr Pilgram od brněnských radních řádně [zacálováno], tak nechal jednu z věžiček nakřivo.
2) Kostnice pod kostelem svatého Jakuba. Najdete zde oběti moru i války se Švédy, jedná se o druhou největší kostnici v Evropě. První místo patří Paříži.
3) Brňané objekt označují názvy Exekutor s pračkou nebo Člověk, co má zácpu. Jedná se ale o sochu Spravedlnost, sídlící před Nejvyšším správním soudem.
4) Zazděná [makovica] připomíná zradu brněnského radního Haase, který se v době husitských válek spojil s husity, kteří nemohli Brno dobýt.
5) Tento kryt brněnského orloje získal podle vzhledu plno názvů – tampon, pláštěnka, [šprcka]. Uvidíte ho ale pouze pokud přijedete do Brna na Silvestra, chrání totiž orloj před rachejtlemi.
6) Záměr, nebo omyl? Zdola vypadá všelijak, jinak ale koukáte na jezdeckou sochu Jošta Lucemburského, markraběte moravského.
7) Co se nepovedlo Praze, najdete v menším alespoň ve [Štatlu]. Kaplického knihovna tu stojí v Brně-Lesná a slouží jako zastávka MHD.
8) Pulihrášek – půllitr a hrášek dohromady. Na Mendlově náměstí najdete jak pivovar Starobrno, tak klášter, kde dělal J. G. Mendel genetické pokusy s hrachem. Tipnete si, z kolika [kryglů] se skládá?

Možná znáte ještě nějakou brněnskou zajímavost, pošlete nám tip a my ho s ostatními budeme sdílet na webu https://reset.pionyr.cz a Facebooku a Instagramu (@reset.pionyr). Mimochodem, neváhejte s přihlášením na RESET, kapacita se plní rychle a v době psaní článku už máme téměř 500 přihlášených.