RESET 2017

Jak již všichni víte, 16. ročník republikového setkání pionýrských oddílů bude 9. – 11. 6. 2017 v Ostravě. Bude to také první setkání v Moravskoslezském kraji. A víte, kde bylo první republikové setkání a ve kterém roce to bylo?Bylo to na Rozkoši v roce 1996. Věděli jste, že se tato setkání konala každý rok?Až od roku 2005 se začal RESET pořádat co dva roky.

Logo ostravského resetu najdete na právě připravovaných webových stránkách, Facebooku, v Mozaice a dokonce i na tričku. Pokud se včas přihlásíte na RESET přes pionýrskou Přihlašovnu (přihlašování bude spuštěno po VZP v listopadu), budete si moci objednat účastnické triko. Přes Přihlašovnu se také budete moci přihlásit k návštěvě ZOO, Světa techniky, U6, Dolu Michal, Dinoparku Ostrava, na vyhlídku ostravské Nové radnice, na prohlídku Landeku s fáráním do dolu, apod.

Co vše najdete v Ostravě?

Landek Park je národní přírodní památka, naučná stezka a úžasné místo, které neprojdete za jednu hodinu. Můžete si zde prohlédnout technické hornické zajímavosti, architekturu, naleznete zde spoustu míst k zastavení a odpočinku, restaurace a občerstvení. Součástí je také řada sportovních ploch, prohlídka s fáráním do dolu, jízda šachetním vláčkem a Landecký quest – hledačka – vycházka s příběhem. Jestli si chcete zatrajdat (projít se) po Landeku a poznat život horníků, je Landecký quest to pravé.

Landek je také výborný svou polohou. Jste na okraji Ostravy, ale nasednete na MHD a do 15 minut jste v centru. Cestu do centra si můžete naplánovat dopředu a my vám k tomu zajistíme prohlídku s průvodcem. Ten vám ukáže centrum tak, jak jej i málokterý Ostravák zná.

Dominantou Ostravy je zcela určitě ostravská Nová Radnice s vyhlídkou. Díky 86 m vysoké věži se stala nejvyšší radniční budovou v České republice. Zároveň je největším radničním komplexem v zemi. Ve věži je informační centrum a možnost vyhlídky z terasy ve výšce 73 m. Věž má dvojí světelnou výzdobu: hrany věže jsou opatřeny světelnými řetězy a samotná věž je zespodu nasvícena reflektory. V pravém křídle budovy stále funguje páternoster, jeden z posledních v Ostravě.

Z Nové radnice je to už kousek k ostravské ZOO. Je plošně druhou největší ZOO v Česku. Uvidíte v ní téměř 4000 zvířat. ZOO se pořád vylepšuje a mění. Nová je i hlavní brána ve tvaru hrocha, který je také v samotném logu ostravské ZOO. Uvnitř strávíte i několik hodin, když budete chtít projít všechny pavilony, expozice a voliéry, restaurace a stánky se suvenýry. Děti se určitě zabaví ve vodním světě nebo na herních prvcích, které jsou všude okolo. Návštěva naší ZOO určitě není ztrátou času.

A ze ZOO rovnou do Dinoparku Ostrava. Tam jsou také zvířata, ale robotická nebo statická. Zajímavostí je, že Dinopark Ostrava vůbec není v Ostravě. Dokonce neleží ani ve stejném okrese, ale v okrese Karviná v obci Doubrava. Další zajímavostí je to, že je to stavba postavená na místě bývalého dolu Doubrava, který byl uzavřen a srovnán se zemí v roce 2007. Toto prostředí tak poskytuje neopakovatelná zákoutí a terénní nerovnosti, které jsou jako stvořené k ukrytí nějakého dinosaura. Dinopark je zároveň jediná stavba v obci, která má svou ulici – U Dinoparku č. 1.

Dinoparkem jsme se už dostali mimo Ostravu. Opravdu kousek od ostravské ZOO je Důl Michal – národní kulturní památka. Prohlídkové trasy jsou rozmanité a působivé. Je možno využít i noční prohlídku. Ta je prováděná podle zájmu návštěvníků. Noční prohlídku zabezpečujeme jen pro skupiny osmi a více osob.

A co je tam ještě? Stodolní ulice, nákupní centra, přírodní koupaliště, kryté bazény a Dolní oblast Vítkovice, o které bude víc v příští Mozaice.

Těšíme se na vás!

za MKOP Katka